skip to main content
Forbes Money

Hypoteční trh slábne. Úroky se blíží čtyřem procentům

Hypoteční trh se vrací do stavu před covidovou pandemií. Růst úrokových sazeb zrychlil, kvůli čemuž objemy poskytnutých úvěrů na bydlení, které v první polovině letošního roku trhaly rekordy, ještě více zeslábly.

Největší tuzemské banky v září sjednaly 9602 hypoték za více než 30,5 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím v uplynulých letech je to stále suverénně nejvíce – například loni v září poskytly 22,052 miliardy.

Nicméně letos byly v tomto směru slabší pouze leden (24,9 miliardy) a únor (29,9 miliardy), měsíce, které dlouhodobě patří mezi ty, kdy si lidé půjčují na koupi bytu či domu nejméně. Odpověď, proč se tak po více než roce enormního zájmu o hypotéky děje, nabízí pohled na rostoucí úroky.

Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, mapujícího dění u nejvýznamnějších českých bank, stoupla v září průměrná úroková sazba oproti srpnu o jedenáct bazických bodů na 2,43 procenta p. a. Její růst, dokonce ještě rychlejší, navíc odborníci očekávají i v nadcházejících týdnech.

„Rovněž v září pokračoval trend růstu průměrných úrokových sazeb. Je pouze otázkou, jak rychle se přiblíží k hranici tří procent,“ komentuje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Reklama

„S ohledem na to, že dnes nabídkové sazby jednotlivých bank tuto hodnotu dávno překročily a dnes se už blíží k hranici čtyř procent a Fincentrum Hypoindex reaguje se zpožděním dva až tři měsíce, je jasné, že i průměrná sazba poskytnutých hypoték bude brzy tyto hodnoty atakovat,“ dodává Sýkora.

K takovému vývoji částečně přispěla i skutečnost, že Česká národní banka koncem září razantně zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta.

„Hypoteční sazby se ale nemusí vyvíjet v tandemu se sazbami centrální banky, jelikož reagují především na tržní úrokové sazby delších splatností. V nich se promítá řada faktorů, nejen očekávaný vývoj základních sazeb ČNB, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamiku obdobných úrokových sazeb v zahraničí,“ podotýká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

„Zmíněné tržní úrokové sazby delších splatností v posledních týdnech však začaly opět rychleji stoupat, přiblížily se již své úrovni z konce roku 2018, nebo ji dokonce překonaly, a jsou tak nejvyšší za posledních deset let,“ doplňuje.

Během úvodních tří čtvrtletí letošního roku si Češi došli do finančních institucí pro hypoteční úvěry v celkové výši 323,35 miliardy korun. To oproti loňskému rekordnímu roku, kdy se objemy od ledna do září vyšplhaly na 173,37 miliardy, představuje nárůst o téměř devadesát procent.

„Očekávám, že psychologickou hranicí, která ochlazení hypoteční poptávky spustí naplno, bude úroková sazba kolem čtyř procent,“ míní Jan Řezanka, poradce hypotečního tržiště Zaloto.