Celosvětově známý průkopník antivirových programů, milovník žen, aut a zbraní, velký podivín i extrovert a v posledních letech i uprchlík má opět velký problém. Tak velký, že zbytek svého života, ve kterém si střídavě užíval období slávy, ale i mnohých pádů, už zřejmě stráví za mřížemi.

John McAfee, jehož stejnojmenný antivirový program znají hlavně uživatelé operačního systému Windows a který v poslední dekádě žil nebo se skrýval před policií ve středoamerických státech Guatemala a Belize, byl v tomto týdnu zatčen v Barceloně. Prahnou po něm americké úřady kvůli daňovým únikům a úmyslnému vyhýbání se podání daňového přiznání mezi lety 2014 až 2018, za což mu hrozí dohromady až 30 let za mřížemi.

„Bohužel to, co se objevilo v médiích, je pravda. John byl zadržen ve Španělsku,“ vyskytlo se dva dny po jeho zatčení na jeho twitterovém účtu vyjádření jeho ženy Janice. „Je v dobré náladě,“ pokračuje.

John McAfee se svou ženou Janice. Foto | twitter @oficialmcafee

Svou neustále dobrou náladou a provokativním pošťuchováním je John McAfee znám a vlastně i díky nim se stal opravdovou legendou. Na sociálních sítích se rád ukazoval s rychlými auty, ženami i zbraněmi, vždy s úsměvem na tváři, často s doutníkem, whisky nebo i lajnou koksu. Tomu je teď, kdy na něj v Barceloně na letišti spadla klec, zřejmě nadobro konec.

Antivirový software rodáka z Velké Británie, který se v mládí přestěhoval do americké Virginie, jste během svého života pravděpodobně také někdy využívali. Jeden čas byl totiž nedílnou součástí operačního systému Windows. Pětasedmdesátiletý technologický guru založil firmu McAfee Inc., která je považována za jednu z nejúspěšnějších kyberbezpečnostních firem, v roce 1987.

Jeho vůbec prvním byznysem byl ale ještě na škole podomní prodej časopisů. K technologiím ale i tak přičichl už v šedesátých letech, kdy začal pracovat pro dopravní firmu, která pro stanovení jízdních řádů vlaků využívala počítačové systémy od IBM. Ty tehdy fungovaly na základě děrných štítků. 

V sedmdesátých letech ale Johna pohltila vlna hippies a začal ve velkém koketovat s LSD a alkoholem.  To ho neopustilo ani poté, co se na konci sedmdesátek přesunul do Silicon Valley. Bílé lajny na jeho pracovním stole, které neúnavně sjížděl a zapíjel skotskou, se staly jeho denní rutinou až do roku 1983, kdy jednoho dne dostal ve své kanceláři stíhu, snažil se schovávat za odpadkový koš a poté, co se probral z rauše, začal abstinovat. 

„Jsem pro mnoho lidí blázen, protože nedodržuji běžná pravidla,“ řekl ke své osobě před několika lety pro ABC News.

Foto | Forbes.com

A právě v Silicon Valley vznikla firma McAfee, kterou založil v roce 1987 a která vešla ve známost díky svým antivirovým produktům, jež za poplatek chrání počítač proti hackerům či škodlivému softwaru. Program McAfee dle svých slov napsal za den a půl. Šlo o miliardové odvětví, čehož si McAfee byl vědom, i když počátky byly složitější. Antivir tehdy moc lidí nepotřebovalo. To se změnilo až na začátku 90. let, kdy se světem začal šířit vir Michelangelo a udělal jim promo.

Byl to zlom, který nakonec dovedl firmu McAfee až pod křídla Intelu, který ji v roce 2011 koupil za 7,7 miliardy dolarů. John už v ní ale žádný extra podíl nedržel, ten prodal už ve druhé polovině 90. let za 100 milionů dolarů. „Utratil jsem je, stejně jako každý, kdo má peníze,“ uváděl k tomu lakonicky do médií. Akvizicí nadobro skončil antivirový příběh Johna, který tehdy zcela opustil řízení firmy.

Neplatil jsem daně osm let.

McAfee ale rozhodně nezmizel z očí veřejnosti. Naopak pokračoval ve svém pestrém životě, který přesunul do Střední Ameriky a se kterým se čím dál častěji chlubil na sociálních sítích. A rok po prodeji své firmy, v roce 2012, se stal uprchlíkem.

Tehdy po něm šla ostře policie kvůli vyšetřování vraždy jeho souseda Gregoryho Faulla ve středoamerickém Belize, kam se mezitím přestěhoval a kde soustředil vědce, kteří bádali nad novým druhem antibiotik (ještě předtím zažil policejní razii v laboratořích kvůli metamfetaminům).

Policie chtěla McAfeeho vyslechnout, ale on se místo toho rozhodl utéct do sousední Guatemaly. Tam jej ale vypátrali kvůli chybě redaktorů časopisu Vice, kterým poskytl rozhovor. Redaktoři poté sdíleli na sociálních sítích jeho foto, které ale mělo v metadatech GPS jeho pořízení. McAfee později před policisty odmítl jakoukoli účast na vraždě svého souseda. Guatemalskými úřady tak byl deportován zpět do Spojených států, odkud se vrátil do Belize.

Foto | Forbes.com

V minulém roce se McAfee rozhodl, že bude bojovat o post prezidenta Spojených států. Zcela vážně prohlašoval, že svou kampaň bude řídit z lodi. Kvůli tomu si založil i twitterový účet, který má dnes přes milion sledujících. 

„Milovník žen, dobrodružství a záhad“, jak sám sebe s oblibou nazýval, si na sociálních sítích nikdy nebral servítky. Minulý rok se na nich dokonce kasal i tím, že neplatí daně. „Neplatil jsem daně osm let… Nepodal jsem daňová přiznání. Každý rok říkám IRS (americká daňová správa, pozn. redakce), že neplatím daně, nemám ani žádný záměr tak činit, pojďte a najděte si mě.“

Vypadá to, že se dočkal. McAfee byl v úterý zadržen ve Španělsku kvůli daňovým únikům na žádost amerických úřadů. Podle znění obžaloby, která má pouhých sedm stránek, si McAfee v období mezi lety 2014 až 2018 vydělal miliony dolarů například propagací mnoha druhů kryptoměn, konzultačními činnostmi nebo prodejem práv na svůj životní příběh pro účely natočení dokumentu.

Americká daňová správa jej také viní z toho, že záměrně skrýval aktiva v podobě nemovitostí, aut nebo i jachet, které přepisoval na spřízněné třetí strany. 

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Minimálně práva na zdokumentování jeho životního příběhu díky zatčení získávají na dalším lesku. Příběh McAfeeho je totiž zase o něco šťavnatější a to ještě nekončí. Zůstane v chládku mezi čtyřmi zdmi, nebo se dočteme o útěku jak v americkém filmu? Možná se na ten film o jedné legendě, jejíž život zapadá spíše do škatulky rockové hvězdy než podnikatele ze Silicon Valley, už brzy podíváme.

Tak jako tak, Johna ani ve španělském vězení neopouští humor. „Sprcha na mé cele je jen trubka s PET lahví, která má spodní výřez a je připojená jako sprchová hlavice. Funguje to výborně! Už nikdy nebudu platit za sprchovou hlavici,“ objevilo se na jeho twitterovém účtu v sobotu.