Měla to být akce s jednoduchým cílem – rozpustit obavy z toho, zda jsou nedávné zprávy o nově vyvinutém českém bojovém dronu Bivoj pravdivé, nebo zda jde o podfuk, který má jen vytahat peníze z drobných investorů.

Novinářská prezentace dronu se ovšem od samého začátku vyvíjela velmi nestandardně a za nezvykle přísných podmínek. Sraz v daný čas na jedné ze středočeských pump, hromadný přejezd na předem utajené místo prezentace a zákaz focení obličejů některých účastníků.

I přes tuto bojovku ale nakonec můžeme potvrdit, že Bivoj nejen existuje, ale také létá, a navíc za jeho podporou stojí i český miliardář a vládce Jablotronu Dalibor Dědek.

„Dodání prvních dronů na Ukrajinu by mělo proběhnout na přelomu června a července,“ řekl Dalibor Dědek ve středu novinářům na jedné z menších čerpacích stanic nedaleko Roudnice nad Labem.

V té době, asi dvě stě metrů od nás, chystal Bivoje k prvnímu katapultovanému vzletu před médii tým, který za jeho vývojem stojí a který si kvůli obavám z obtěžování, či dokonce fyzických útoků ze strany odpůrců Ukrajiny přeje zůstat v anonymitě.

A za chvíli nám opravdu začal kroužit nad hlavou.

První český bojový dron Bivoj vzbudil rozruch v polovině června, kdy se na webu Zbraneproukrajinu.cz od iniciativy We Must Act!, kterou také podporuje Dalibor Dědek, objevila nová kampaň, jež uživatele žádala o peníze právě na rozjetí jeho komerční výroby.

Pochybnosti vzbudilo zejména to, že o vývoji dronu do té doby nikdo neslyšel, natož aby jej viděl.

Bivoj přitom existuje ve třech různých exemplářích. Prvním je menší pětikilový dron s označením Bi-5K. Jde o bezpilotní letoun poháněný akubaterií, který má ve špičce hlavici s kumulativní náloží a funguje díky ní jako kamikaze zbraň údajně schopná prorazit i pancéřování tanku.

Druhý model s označením BI-250 váží 25 kilogramů a má rozpětí křídel 3,3 metru. Tenhle dron je vybaven kamerou s rozlišením až 4K a je určen zejména pro průzkumné akce.

A konečně třetím typem je dron s označením BI-25C, který navazuje na druhý model a hlavním rozdílem je, že dokáže nést ničivou munici, konkrétně novou americkou laserem řízenou střelu PIKE.

Vydání Forbesu Zázrak

Dron nicméně nevyvinula armáda, nýbrž soukromá firma, která stále zůstává zahalena v tajemném oparu. A je tak hlavním zdrojem všech nedůvěřivých otázek a pochybností.

Veřejnost o ní ví jen to, že jde o technologickou společnost se zázemím v jednom českém dvacetitisícovém městě a že se specializuje na výzkum a implementaci nejmodernějších technologií, postupů, materiálů a elektronických zařízení v letectví.

A i když manažeři firmy i tým obsluhující Bivoje na místě byli a na novinářské dotazy odpovídali, dali si podmínku zůstat i nadále pod rouškou anonymity.

„Na Bivojovi pracujeme už od roku 2019,“ uvedl jeden z nich už přímo na louce, kde se Bivoj na katapultu připravoval ke svému dalšímu startu. Nutno dodat, že tentokrát neúspěšnému a po deseti metrech krátkého letu nechtě klouzavě přistál na deštěm zvlhlé trávě.

Hlavní tváří Bivoje se tak stává zmiňovaný český miliardář a majitel Jablotronu Dalibor Dědek, který se od počátku konfliktu snaží Ukrajinu aktivně podporovat nejen penězi. I proto s jeho pomocí vznikl projekt ZbraneproUkrajinu.cz, na kterém se objevila i kampaň na nový dron.

„Jsme dlouhodobě v kontaktu s ukrajinskou ambasádou, českým ministerstvem, ale i s lidmi přímo z válečné fronty na Ukrajině. A při jednom setkání jsme se zmínili, že v Česku máme prototypy pozorovacích i bojových dronů. A oni na to okamžitě zareagovali, že by je nutně potřebovali pro zpřesnění dělostřelectva,“ říká Dědek.

On sám už na pomoc s Ukrajinou poslal zhruba 60 milionů korun a přispěl i do rozjezdu komerční výroby Bivoje, na který se nyní lidé prostřednictvím kampaně skládají.

K dnešku jsme vybrali 14 milionů korun.

Cílová částka je 30 milionů korun, která vystačí na celou sestavu, jež se skládá z odpalovacího katapultu, dvou pozorovacích dronů a deseti menších kamikaze dronů.

„K dnešku jsme vybrali 14 milionů korun, potřebujeme těch 30 milionů na pokrytí nákladů pro výrobu kompletní sady,“ vypočítává Dědek, který už ale má přísliby od dalších podnikatelů či investorů, takže celou kampaň vidí nadějně. Celá platforma ZbraneproUkrajinu.cz dodnes vybrala 95 milionů korun a stomilionová hranice by tímhle tempem měla být překonána ještě do prázdnin.

Mediální tváří Bivoje se po dnešku stává majitel Jablotronu Dalibor Dědek.

V současné době je připravena první várka dvou hotových pozorovacích dronů Bivoj, které by měly být dodány na Ukrajinu v řádu dnů. V Česku už jsou dokonce ukrajinští piloti, kteří se v obsluze dronu zaučují. „Jde vlastně o první komerčně připravovanou várku. V minulosti už vzniklo pár prototypů, u jejichž testů byli i lidé z ministerstva obrany,“ dodal Dědek.

Podle majitele Jablotronu a zároveň velkého sympatizanta Ukrajinců není problém drony v rámci exportních licencí vyvézt, protože mají povahu dvojího využití (civilní nebo vojenské). A pak už záleží, zda je Ukrajina certifikuje, či nikoli.

„Jestliže Bivoj v reálu uspěje, pak je ukrajinská strana připravena vystavit alespoň prozatímní certifikát. U tureckého dronu Bayraktar se vše odehrálo přesně tak, že rozhodly zkušenosti z reálného boje,“ říká Dědek.