Předáno, lékařská štafeta úspěšně proběhla! Onkolog Martin Palička byl členem loňského výběru Forbesu 30 pod 30, psychiatričce Barboře Mechúrové patří místo v nynějším. Ač se oba mladí doktoři věnují odlišným oborům, kromě dlouholetého kamarádství je pojí i společný odborný zájem: jak zlepšit vztah mezi lékařem a pacientem.

Slova jsou důležitá, jak ostatně potvrdí i poslední věta tohoto textu. Slova jsou důležitá a Barbora Mechúrová, někdejší laureátka recitační soutěže Wolkrův Prostějov, by mohla vyprávět. Však také vypráví. Má ohnivé vlasy a plane nadšením, hasit tento druh požáru by bylo hříchem.

Zapálený pro věc je i vedle sedící Martin Palička. Ti dva si neskáčou do řeči, byť je to stojí jistou dávku sebeovládání. Každopádně je to od nich obsáhlé povídání; podaří-li se do něj vstoupit otázkou, člověk získá bezmála pocit Mojžíše, před nímž se rozestoupilo moře. Barbora Mechúrová a Martin Palička hoří pro totožnou věc.

Jejich projekty nejsou stejné, ale shodně se týkají zlepšení vztahu lékaře a pacienta. Usiluje o to Paličkův projekt Po medině i nezisková organizace MedicRise, založená slečnou Bárou. „S Martinem spolupracujeme, podporujeme se, sdílíme nápady, vzájemná synergie je obrovská,“ téměř v euforii „recituje“ mladá lékařka.

Věnujete se, Báro, ještě recitaci?

Martin Palička: Počkejte, Bára a recitace?!

Našel jsem ji mezi oceněnými v nejprestižnější recitační soutěži Wolkrův Prostějov. 

MP: Báro, známe se sedm let a tohle jsem o tobě vůbec nevěděl!

Barbora Mechúrová: Recitaci jsem se věnovala dlouhé roky, hrozně mě to bavilo, ale už je to minulost. Na druhou stranu, ať jsem se v životě věnovala čemukoli, v nějaké další fázi jsem nabyté zkušenosti zužitkovala. Recitace mi pomáhá v lektorské a pedagogické činnosti, v přednášení, v mluvení na veřejnosti. Hodí se mi v MedicRise; Martin má zase Po medině a mezi oběma projekty lze snadno najít synergii.

Každý chce, aby zdravotníci komunikovali s pacienty empaticky a efektivně, ale v systému se pro to dělá málo.

Martin Palička

V čem?

MP: Po medině je už dnes poměrně velký projekt pro studenty medicíny a nově pro mladé lékaře. Díváme se na systém vzdělávání a následného poskytování zdravotní péče kritickýma očima – hledáme to, co lékařské fakulty neumějí, nechtějí nebo nezvládají naučit, upozorňujeme na mouchy systému.

Každý chce, aby zdravotníci komunikovali s pacienty empaticky a efektivně, ale v systému se pro to dělá málo. Po medině se zaměřuje mimo jiné na data, implementaci technologií a podobně, zatímco Bářin MedicRise je fokusovaný na měkkou složku dovedností stejného směru. V tom je mezi našimi projekty odlišnost i synergie zároveň.

BM: MedicRise je vlastně vzdělávací organizace pro zdravotníky po škole. Naší hlavní skupinou jsou lékaři, ale míříme i na sestry, fyzioterapeuty, nutriční terapeuty, zkrátka na všechny, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty. Primárně nám jde o rozvoj komunikačních dovedností, to vnímáme jako obrovsky zanedbanou oblast.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium