Pro mnoho sportovců je to téma palčivé: Co budu dělat, až ukončím kariéru?

Ivetu Benešovou však netrápilo. Ne snad, že by se jí nemělo po čem stýskat, vždyť její sportovní dráha byla obdivuhodná: dvakrát pomohla českým tenistkám k výhře v týmové soutěži Fed Cup; se svým bývalým manželem Jürgenem Melzerem získala v roce 2011 grandslamový titul ve smíšené čtyřhře na slavném Wimbledonu; dostala se i na titulní stranu „plavkového vydání“ prestižního časopisu Sports Illustrated.

Tenis ale postupně mizel z pozice výsostné životní priority, Benešovou navíc trápily dlouhodobé potíže s ramenem.
V roce 2014 tak kariéru ukončila a musela hledat novou náplň. Zprvu to nebylo těžké. Melzer pokračoval s tenisem dál, takže s ním cestovala po okruhu, bavila ji móda, a tak si psala tematický blog.

sperk1

Ten má však nyní pauzu, jelikož v půlce června rozjela Benešová nový, velkolepější projekt: obchod se šperky nazvaný Vesteria. „Můj první sen byla vlastní značka oblečení. Móda i vše s ní spojené mě hodně baví. Bohužel je u nás docela problém s výrobou a výběrem materiálu, tak jsem to zatím odsunula na druhou kolej,“ líčí 34letá rodačka z Mostu.

Čtěte také: Chtěl být hvězdou tenisu. Místo míčků servíruje cheesecaky ve své cukrárně

Šperky jí přirozeně vyplynuly jako další možnost. Staly se vizí, která bývalou tenistku rychle pohltila. Na přípravě obchodu pracovala klidně i přes deset hodin denně. Sama, bez jakýchkoliv pomocníků. „Tolik mi nezabraly ani tréninky, i když fyzicky se to nedá srovnávat,“ usmívá se Benešová.

U paralely s tenisem ještě na chvíli zůstaneme: někdejší česká hvězda přiznává, jak jí roky tréninku pomohly i při rozjíždění byznysu. „Mám disciplínu, jsem cílevědomá a vím, že stejně jako v tenisu jde o běh na dlouhou trať, kde se musíte naučit překonávat překážky,“ tvrdí.

sperk2

Nové povolání se učila od nuly, ovšem jakožto bývalá úspěšná sportovkyně nebyla pod takovým tlakem jako jiní, kdo se rozhodnou pro kariérní restart. Tenisem si vydělala dost (jen na prize money přes 76 milionů korun) – a připouští, že i to byla jedna z motivací během kariéry: zajistit se tak, aby mohla dělat, co ji naplňuje.

„A baví mě to hrozně. Nešla jsem do toho s vidinou, že na tom zbohatnu. Chci vytvářet a nabízet především kvalitní a hezké věci, které snad udělají radost někomu dalšímu. Nejsem žádný zkušený podnikatel, ale pořád na sobě chci pracovat a posouvat vše správným směrem,“ prohlašuje Benešová.

Čtěte také: Kariérní restart aneb Jak se z rádií, ledu a školních lavic dostat k vínům

Její život se změnil. Už si ho neplánuje podle tenisového kalendáře, má víc času na sebe, rodinu i přátele. A tenis jí prý nechybí. „Je to pro mě uzavřená kapitola. Kdyby mi bylo 25 let a nemohla bych hrát, tak by se mi stýskalo. Ale takhle vůbec. Vím, co je třeba, abyste se drželi ve špičce. Mně se to dařilo spoustu let. Můžu na to být pyšná, ale už jsem jinde,“ uvědomuje si.

sperk3

Šperky si do obchodu sama tvoří. Inspiraci hledá všude kolem sebe, případně dle jednoduché motivace: přemítá, co by chtěla nosit sama. „Soustředím se zatím na jemné, minimalistické věci a s tím si dokážu poradit,“ přibližuje. „A když něco nevím, tak se to snažím vyčíst, nebo hledám na stránkách a videích na internetu. Pořád se něco učím.“

Ambici dobývat největší sportovní trofeje už opustila, ale chuť bavit se svou prací a dělat ostatním radost v ní zůstává dál.