Ikonické barevné čtverce s vypouklou čočkou, které známe ze starých stanic linky metra A, se objevily v nové „zastávce“. V Pařížské ulici, kousek od stanice Staroměstská, vyrostla v butiku značky Nespresso stěna z dlaždic, která přesně imituje obložení nejstarší části zelené trasy pražského metra.

Po 13 letech od otevření se butik, ležící uprostřed nejlukrativnější ulice v Česku, dočkal kompletní renovace. A díky recyklovaným hliníkovým kapslím s kávou má novou dominantu.

Kazetová stěna z recyklovaného hliníku připomínající původní obložení stanic metra A

Na výrobu stěny bylo potřeba více než 400 kilogramů použitých kapslí. Každá ze 77 kazet váží 3,5 kila a padlo na ni pět kilogramů hliníkové drti. Ta vzniká v recyklačním centru odpadářské firmy EKO Logistics v Týnci nad Labem. Vysušené kapsle tady stroj naseká na malé kousíčky a pošle je do separátoru, v němž vířivé elektrické proudy oddělí hliník od kávové sedliny. 

Vytříděný hliník se slisuje do kostek a odváží do hliníkárny. V huti se roztaví a jako druhotná surovina putuje dál. V tomto případě do pískových forem, které dají hliníkové drti podobu kazet z metra. Ty se na závěr přestříkaly barvami do podzimních odstínů, aby tak odkazovaly na barvy kapslí Nespressa ze speciální selekce (zlatorůžové kazety mají barvu kapslí Ethiopia, zlaté mají odstín kapslí Volluto a červenohnědé kazety jako Envivo Lungo).

Nespresso svým hliníkovým kapslím dává v Česku druhý život od roku 2014 a udává, že se jich u nás zrecykluje 22 procent.

„Věříme, že tato stěna bude každého návštěvníka motivovat k tomu, aby použité kapsle nevyhazoval, ale vrátil k nám do Nespressa. Každé kapsli můžeme dát druhý život a použitý hliník nekonečně recyklovat,“ říká generální ředitel Stefan Trojer.

Za projektem stěny à la obložení stanice metra stojí mladý designér Tomáš Rachunek. Student UMPRUM ji vytvořil v rámci své klauzurní práce v ateliéru produktového designu u vedoucího Michala Froňka. Námět mu přišel na mysl dva dny před odevzdáním návrhů, když stál na nástupišti metra Staroměstská. A jeho nápad se zalíbil i v Nespressu, jelikož švýcarská značka v rámci renovace svého butiku zadala jako téma „local touch“.

Nově zrekonstruovaný butik Nespressa v Pařížské

„Jaroslav Otruba v roce 1976 přihlásil svůj návrh na obložení stanic metra linky A a ve stejném roce Éric Favre vymyslel svůj patent na kapslový systém Nespresso,“ nabízí Rachunek zajímavou historickou paralelu. A Otrubův design pražských stanic označuje za „šperk socialistické architektury“.

Pětadvacetiletý student původem z Uherského Brodu není v českém designu úplně neznámý. I když jeho tvorbu většinou definují interiéry a instalace, dosud největší ohlas měla výstava ve Veletržním paláci, kde měl na jeden den instalaci odpadků. 

Teď!
Vydání Forbesu Teď!

Pro švédskou outdoorovou značku Fjällräven dělal zakázku, která zdůrazňovala původ recyklovaného a recyklovatelného batohu Re-Kånken. Ten je kromě zipů a cvočků vyroben z recyklovaného polyesteru, který pochází z 11 použitých PET lahví, a výsledný produkt je z 95 procent znovu recyklovatelný. Rachunek tak do Café Jedna ve Veletržním paláci navezl dvě tuny lehce smradlavých petek, to vše mezi výstavou Aj Wej-weje a Alfonse Muchy. 

Nadějný designér tak docela dobře souzní s tématem recyklační osvěty, o kterou se Nespresso už několik let snaží. Kazetová stěna není prvním podobným projektem. Relativně nedávno už z recyklovaných kapslí vzniklo kolo Festka a limitovaná edice legendárního nožíku Rybička. Jeho design měl mimochodem na starosti právě člen studia Olgoj Chorchoj Michal Froněk, Rachunkův mentor na UMPRUM.