Anna Ježková staví družstevní byty, buduje komunitní centra pro seniory a k tomu zachraňuje kostel. „Když na to člověk má, tak by měl být tím, kdo vytváří prostředí, které lidi motivuje,“ říká spolumajitelka developerské společnosti.

Tuzemský development je zatím spíše takový pánský klub. Pokud se někde sejdou majitelé developerských firem, jde téměř výhradně o byznysmeny v košili a saku. Jednu z těch mála výjimek má ve svém čele francouzsko- -česká developerská společnost Atkins & Langford.

Anna Ježková je její spolumajitelkou a také motorem projektů společnosti na českém trhu. A zároveň zkušenou developerkou, která pracovala třeba se Sergem Borensteinem nebo pro Václava Havla či Karla Schwarzenberga.

„Máme málo žen v roli majitelek developerských společností. Ale jinak pozoruji, že se stále častěji ženy objevují v pozicích vyššího managementu. A myslím, že je to dobře a že to realitní segment může jen obohatit,“ říká Anna Ježková, když usedáme do jedné z honosných místností historického paláce v pražské Voršilské ulici.

Ten patří rodině Schwarzenbergů a je ukázkou toho, čemu se společnost Atkins & Langford, která v něm sídlí, věnuje. Rekonstrukce historických budov a přestavba na kancelářské prostory byly na českém trhu její doménou hlavně v devadesátých letech. Teď už je ovšem portfolio společnosti širší a zahrnuje i výstavbu rezidenčních projektů včetně družstevních.

Máme málo žen v roli majitelek developerských společností.

Developerskou společnost Atkins & Langford založili v Paříži žijící Nigel Atkins a William Langford. Jejich zaměřením byly rekonstrukce historických paláců v centru Paříže a výstavba bytů. V roce 1992 založili pobočku také v Praze s tím, že vyhledávali vhodné prostory pro francouzské firmy, které tady otevíraly svá zastoupení.

Jelikož v té době v Praze chyběly kanceláře v centru, pustili se vzápětí i do samotných rekonstrukcí a přestaveb historických prostor. A sídlem firmy se stal dům, ve kterém měl později svoji kancelář i Václav Havel po konci prezidentského mandátu a kde nyní sídlí také nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium