Každoroční setkání holdingu Berkshire Hathaway už dávno není událostí, kam by chodili jen jeho akcionáři. Na velkolepou akci se dnes sjíždějí davy investorů i finančních nadšenců s nadějí, že jim generální ředitel firmy Warren Buffett svým proslovem změní život, nebo alespoň poradí, kam investovat. A jinak tomu nebylo ani letos.

Proslov dvaadevadesátiletého geniálního investora na nedávném setkání akcionářů působil klidně a vyrovnaně, a to i navzdory rozbouřenému klimatu, ve kterém se letos odehrával. Výkyvy na trhu i krachy významných amerických bank totiž nenechaly bez dopadů ani Buffettovo portfolio – řada jeho podniků zaznamenala nižší meziroční zisky a obecně celková aktivita v ekonomice zpomaluje.

I přesto však zněl Buffet během celého setkání optimisticky. „Za posledních osmapadesát let, co Berkshire Hathaway vedeme, jsem nikdy neviděl, že by lidé dělali takové hlouposti, jako dnes,“ řekl, ale hned dodal, že právě to nahrává rozumným investorům v hledání skvělých příležitostí, jak vydělat.  

A jednou z takových je podle něj paradoxně stále tradiční hotovost. „V Berkshire držíme své peníze v hotovosti i v pokladničních poukázkách. A pokud by se bankovní systém nějakým způsobem zhroutil, chceme být u toho,“ přiznal miliardář, jehož majetek dosahuje podle odhadů Forbesu 106 miliard dolarů.

Turbulence v bankovním sektoru podle něj mohou pokračovat, není však čas k panice. „Nemyslím si, že se systém opravdu zhroutí, věřím ale, že by se to stát mohlo,“ dodal. Při svém poslovu přitom narážel nedávný kolaps banky First Republic.

Kalifornskou finanční instituci uzavřely začátkem května americké regulační úřady. Šlo o největší krach americké banky od roku 2008 a po Silicon Valley Bank a Signature Bank zároveň jen letos třetí pád velkého bankovního domu ve pojených státech.

Podle Warrena Buffetta však mají úřady i vláda nejvyšší zájem na tom, aby se to už neopakovalo. Z toho důvodu, stejně jako díky zákonným pojistkám, se lidé podle investora nemusí o své vklady obávat.  

Obrovským problémem je podle něj však devalvace dolaru, respektive rychlost, s jakou Spojené státy tisknou další a další peníze. „Snaha o nakopnutí ekonomiky je přirozená, pokud se ale budeme snažit až příliš, nebudeme se schopni jako ekonomika zotavit, až přijde na nejhorší. Lidé ztratí důvěru v měnu a začnou se chovat úplně jinak, a to změní celou ekonomiku,“ vysvětlil Buffet.

Dodal ale, že čas dolaru znovu přijde. „I když teď lidé dolaru příliš nevěří, je to rezervní měna a rezervní měnou vždy zůstane. Rozhodně to neznamená, že jej nahradí Bitcoin,“ dodal.

Proti Bitcoinu a podobným kryptoměnám mimochodem miliardář brojí dlouho. Jde podle něj o přechodnou zábavu, která dlouhodobě nemá v ekonomice své místo.

Právě odolnost vůči inflaci byla dlouhodobě jedním z předních argumentů pro používání kryptoměn. Tento předpoklad se však neosvědčil a hodnota Bitcoinu loni i v reakci na vysokou inflaci klesla o více než 60 procent.

„Bylo by šílenství důvěřovat měně, kterou lze tisknout bez limitu,“ komentoval miliardář vývoj kryptoměn. „Stejně tak je však hloupost tisknout bezbřeze tradiční měnu,“ dodal.

Každý, kdo se aktuálně řídí pravidlem „cash je trash“ by se podle něj měl podívat na rozvahu amerického Federálního rezervního systému. „Je naprosto ohromující, jak velká poptávka je po stodolarových bankovkách. Věřte mi, že hotovost není odpad,“ uzavřel.

Jak tedy podle pověstného věštce z Omahy najít v současné ekonomice příležitosti k úspěchu? „Není to tak složité,“ reagoval na otázku Buffett. „Prostě se vyhněte dluhům, zůstaňte ve hře a buďte laskaví k ostatním.“

Neinvestujte do ničeho, co by vás v noci budilo ze spaní.

Právě hloupé chyby jsou podle investora nepřítelem druhého z pravidel. Zásadní je proto podle něj vyhnout se chybám, které by vás nadobro „vyřadily ze hry“. A to podle ně platí jak v životě, tak v investicích.

„Neinvestujte proto do ničeho, co by vás v noci budilo ze spaní,“ upřesnil. „A stejně tak nikdy neriskujte svoji kariéru tím, že byste v zápalu hněvu někoho urazili. Na to, abyste někomu řekli, ať jde do háje, se můžete vždy raději vyspat. Za žádnou cenu si nezkazte život tím, že se na třicet vteřin zapomenete a řeknete něco, co už nemůžete vzít zpátky,“ radil s kamennou tváří Buffett.

Nečekanou životní radu měl geniální investor i pro patnáctiletého diváka v publiku, který se jej zeptal, jak se vyhnout velkých životních chyb. Klíčem je podle něj rozmyslet si, co po sobě chcete zanechat, a až pak zjišťovat, jak toho dosáhnout. „Sepiš si vlastní nekrolog a pak vymysli, jak se ti jej podaří naplnit,“ odpověděl na dotaz.

„A buď laskavý“, vyzval Buffett. „Nikdy jsem nepoznal nikoho, kdo by byl laskavý a zemřel bez přátel. Naopak jsem ale znal spoustu lidí s penězi, kteří však zemřeli úplně sami, bez přátel i svých blízkých,“ uzavřel.