Pokud jde o Ethereum, jehož nativní token ether momentálně zažívá spanilou jízdu vzhůru, jedno je jisté – už nás nečekají žádné další testnety nejočekávanějšího letošního upgradu sítě, v dubnu už to bude naživo. A proč by vás to mělo zajímat?
Třeba proto, že se v něm hraje o odemčení 17,5 milionu etherů, tedy kryptoměn za více než 29 miliard dolarů.
Dlouho a napjatě očekávaná aktualizace sítě, nebo přesněji řečeno kombinace dvou aktualizací – Šanghaj a Capella, zkráceně Shapella – má již dokonce přesné datum, dojde k ní 12. dubna. Vývojáři se něm dohodli ve čtvrtek s tím, že přechod by měl nastat s blokem 6209536.
Zbývá do něj tedy pouhých třiadvacet dnů a pár hodin. Zaplaví po něm síť dnes uzamčené ethery validátorů sítě za miliardy dolarů, které mohou cenu Etherea srazit o desítky procent, nebo bude všechno jinak? Pojďme to společně zjistit.
Nejprve malé opakování. Důvod, proč je zdánlivě donekonečna odkládaná aktualizace s označením Šanghaj tak očekávaná, je, že slibuje umožnit validátorům vybrat ze sítě ethery, které do sítě uzamkli, aby se mohli účastnit ověřování transakcí v proof of stake síti.
Konkrétně k tomu slouží návrh – Ethereum Improvement Proposal – EIP-4895. Upgrade zahrnuje ještě implementace dalších pěti návrhů, ty ale nejsou zdaleka tak zajímavé. Nadšence můžeme ovšem odkázat na oficiální Ethereum GitHub.
Každý, kdo se chtěl na validování transakcí podílet, musel do sítě vložit minimálně podíl v podobě 32 etherů. Jednou v síti zamčené ethery však zatím nebylo možné ze sítě znovu vybrat. Validátoři nicméně byli za svoji trpělivost poměrně štědře odměněni, roční výnos ze stakingu se zatím pohyboval zhruba v rozmezí tří až dvanácti procent.
První ethery byly do sítě uzamčeny v pozdní fázi roku 2020, dávno před loňskou událostí Merge, při které splynula v jeden celek stará proof of work síť a nový proof of stake beacon chain.
Protože se jich zde však za tu dobu nashromáždil pěkný balík, ke dnešku konkrétně 17 654 154 etherů, panuje obava, že náhlá příležitost tokeny vybrat, která by měla nastat s upgradem Šanghaj, způsobí jejich pořádný výprodej. Pro bližší představu je to kryptoměna asi za 29,2 miliardy dolarů, tedy necelých patnáct procent celkové zásoby etheru v oběhu.
Naneštěstí pro validátory a naopak naštěstí pro uživatele, kteří ether drží nebo s ním obchodují, obsahuje nová aktualizace pravidla, která rychlost výběru uzamčených etherů omezí.
Systém rozlišuje takzvané stakenuté ethery, tedy ty, které museli validátoři do sítě uzamknout, aby získali přístup k validačním klíčům pro Proof-of-Stake a dále pak samotné získané odměny za účast ve validačním procesu. Ukázalo se, že podle navržených pravidel bude mnohem snazší vybrat nejprve samotné odměny, které jsou výrazně nižší než zamčenou etherovou zástavu.
Mimoto systém po upgradu umožní asi 1800 validátorům denně provést plný výběr jejich celého původního vkladu i odměn. Vývojáři zatím nevysvětlili, proč se rozhodli zrovna pro zdánlivě zcela nahodilou kvótu 1800 šťastlivců, kteří budou moci každý den ze sítě vybrat celou svoji zástavu a profit, ale ti, kdo se obávali silného prodejního tlaku, si, zdá se, mohou oddychnout.
Pokud by se pro výběr rozhodli všichni současní validátoři, přičemž největší tlak lze očekávat zejména od společných stakovacích služeb, jaké poskytují projekty Lido, RocketPool či Frax Share, případně burzy jako Kraken či Coinbase, potrvá výběr zamčených 17,5 milionu etherů zhruba osmnáct měsíců. To už by mohlo být dost času na to, aby síť nápor absorbovala.