Ikonických stavebnic z barevných kostiček už dánská společnost Lego stvořila celou řadu. U té nejnovější, kterou právě představila, však jde hlavně o její poslání.

Je 10,24 centimetru vysoká, 12,80 centimetru široká a skládá se ze 346 součástek, ale technické detaily nejsou to nejdůležitější. Jedenáct malých jednobarevných figurek, které dohromady sestavují duhu, totiž oslavuje rozmanitost fanoušků lega a odkazuje k symbolu přijetí komunity LGBTQIA+.

„Chtěl jsem vytvořit model, který symbolizuje inkluzivitu a oslavuje každého bez ohledu na to, jak se identifikuje nebo koho miluje,“ prohlásil filmový producent a designér stavebnice Matthew Ashton.

Pro něj samotného je tahle stavebnice osobní záležitostí. „K jejímu vzniku mě podnítil pocit, že bychom se ve společnosti mohli navzájem více podporovat a oceňovat naše odlišnosti,“ popsal. „Jelikož sám patřím k LGBTQIA+, věděl jsem, že musím něco podniknout a vyslat nějaké poselství ohledně lásky a inkluzivity.“

Sám si dobře pamatuje, jak mu v dětství vadilo, když mu někdo naznačoval, s čím by si měl hrát, jak by měl mluvit, co by měl nosit. „Odnášel jsem si z toho vždycky jen to, že jsem nějakým způsobem ‚špatný‘,“ ohlíží se. „Bylo vyčerpávající snažit se být někým, kým jsem nebyl.“

Postavičky v duhovém setu, jehož oficiální název zní Každý je úžasný, mají divoké účesy a silnou individualitu, třeba fialová je pomrknutím na všechny drag queens.

Stavebnice se do prodeje dostane 1. června při příležitosti zahájení Pride Month a bude k dispozici za 34,99 eura.