Sochař David Černý má tu pověst, že na co sáhne, to přiláká pozornost. Stačí si vzpomenout na jeho růžový tank či prostředníček na Vltavě vztyčený směrem k Hradu.

A nejinak tomu bude i u rezidenčního projektu v pražském Karlíně s názvem Fragment, který podepřou sochy v nadživotní velikosti. Ty už Černý dává dohromady v ateliéru, jelikož se mu pomalu krátí čas.

Netradičně pojatá budova naproti čelní fasádě barokní Invalidovny se začala stavět loni v říjnu. Teď je hotová zhruba polovina její hrubé stavby, kterou chce Trigema dokončit letos v listopadu. V tu chvíli nastoupí firma na opláštění a systémovou fasádu budovy, která se skládá z jednotlivých dílů či fragmentů, po kterých získala stavba své jméno.

Sochy, které teď David Černý tvoří, začnou na pozemku postupně přibývat příští rok v červnu. Tu největší, zhruba pětadvacetimetrovou postavu, plánuje Trigema k budově připojit v celku.

„Nejprve ji smontujeme a pak ji celou připojíme k objektu. Bude to zajímavé, protože ji budeme přenášet přes velkou silnici. Na to se rozhodně těšíme a naši technici to teď usilovně řeší. Takové výzvy nás baví,“ popisuje předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Fragment|Trigema

Podobu bytového domu, který spolu se sochařem Černým navrhlo studio Qarta, odhaluje developer postupně. Kompletně hotový má být příští rok v říjnu.

„Celý ten dům je v podstatě taková stylizovaná ležící postava. A další postavy a jejich části jednak reflektují místo, které se váže k historické budově Invalidovny, a současně znázorňují podporu jednoho druhým. To je takový nejzásadnější motiv, který nás jako lidi odlišuje třeba od hmyzu. Lidé jsou schopni se vzájemně podepřít,“ popisuje Černý. 

Šéf Trigemy Marcel Soural (vlevo) a sochař David Černý

Celková investice do Fragmentu je 1,25 miliardy korun bez daně. Podle Sourala se daří částku udržet na původně naplánované úrovni i přesto, že v současné době stoupají ceny stavebních prací a materiálu. Na finální výši investice se však ještě předtím, než se stroje zakously do zdejší hlíny, podepsala velmi netradiční podoba domu.

„Když se podíváte na developerskou výstavbu, tak je v podstatě všude stejná. Všichni staví kostky, poslední patro ustupující, skleněné zábradlí, sem tam hezká fasáda. A je velká odvaha to udělat jinak. Jako investor do toho musíte dát třeba dvacet nebo třicet procent financí navíc. Takže ve výsledku stamiliony. A je to risk,“ vysvětluje Soural s tím, že má Fragment otestovat trh, jestli o takové projekty mají klienti zájem.

S Davidem Černým spolupracuje Trigema už několik let. Příkladem je socha Trifot u stanice metra Nové Butovice z října 2016. V listopadu 2018 Trigema otevřela také u stanice Nové Butovice technologicko-informační centrum Cyberdog, jehož autory jsou Černý spolu s architektem Tomášem Císařem.

Projekty ve spolupráci s Černým zapadají do konceptu společnosti, která chce být podle slov jejího šéfa tím, kdo na realitní trh přináší novátorská a originální řešení.

„Optimální je stavět paneláky, tak proč vlastně dělat něco jiného. Jenže otázka je, jestli chce člověk existovat a bydlet v něčem, co je více zajímavé a odlišné. V Severní Koreji je to bez problémů, tam chodí všichni ve stejném oblečení a bydlí ve stejných panelácích. Tady naštěstí máme možnost výběru,“ doplňuje Černý.

Celý Fragment navíc Trigema plánuje vyhradit pro nájemní bydlení a hodlá ho sama provozovat. „Mohli jsme s tím jít na trh a testovat, jestli se nám těch třicet procent navíc vrátí zpátky. My jsme si řekli, že si to necháme, takže návratnost bude třicet let,“ říká Soural.

Budoucí nájemníci, kterým chce Trigema byty začít nabízet na přelomu roku, budou mít vedle originálního vzhledu budovy k dispozici poměrně luxusní bydlení. Postarat se o to mají i nejrůznější technologie, například aktivní stropy, které budou byt buď vytápět, nebo ochlazovat. V plánu jsou také tepelná čerpadla, nabíječky pro elektromobily nebo fotovoltaika.

„Pak tam budou takové chytré detaily, jako třeba inteligentní systém, který z toho bytu udělá docela zábavnou věc. Pohybová čidla budou například řídit osvětlení a můžete si nastavit, že jakmile přijdete domů, pustí se vám v televizi automaticky zprávy,“ dodává Soural.