Tahle únorová zpráva na první pohled nic mimořádného nevěštila: Investor Bill Ackman se zbavil akcií společnosti Herbalife.

Za strohým sdělení se ale skrývalo hodně – završení pětileté ságy, v níž proti sobě stáli dva mocní miliardáři z Wall Street. Jeden z nich – Ackman – nakonec hodně prodělal, zatímco ten druhý – Carl Icahn – hodně vydělal.

Čtěte také: Miliardář, wrestler a sexvideo. Jak Peter Thiel tajně zničil zákeřný web

Ackmanovy a Icahnovy spory začaly na jaře 2012 při rutinním konferenčním hovoru managementu Herbalifu, známé multilevelmarketingové výživové firmy, s akciovými analytiky. Mezi těmi se objevil i David Einhorn, majitel hedgeového fondu Greenlight Capital, který kladl všetečné a ne moc příjemné otázky. To vzbudilo velkou pozornost a akcie se propadly, neboť Einhorn byl něco jako legenda – proslavil se hlavně tím, že v předstihu vsadil na kolaps Lehman Brothers…

Einhorn nakonec cenné papíry se značkou HLF nekoupil ani nevsadil na jejich propad, zaujal ovšem jiného dravce z Wall Streetu – Billa Ackmana s fondem Pershing Square Capital. Ten už byl dříve nahlodaný, jestli Herbalife není vhodný adept na tzv. shortování, ale až Einhornův výstup a nervózní reakce trhu jej přesvědčily, že do riskantní akce má jít.

To, co následovalo, by Ackman dnes nejraději vymazal. Během dalších pěti let se z války o Herbalife, do níž proti němu vstoupil legendární nájezdník Carl Icahn, stala burziánská soap opera, kterou žil celý Wall Street. A díky moderátorovi televize CNBC Scottu Wapnerovi je z ní i poutavý, napínavý knižní „thriller“ pro ty, kteří rádi vidí za kulisy a baví je příběhová ekonomická žurnalistika.

Přebal knihy When The Wolves Bite

Přebal knihy Scotta Wapnera When the Wolves Bite

Právě ve Wapnerově show Halftime Report se odehrály ty největší souboje včetně úvodního, dnes již kultovního střetnutí. To když v lednu 2013 reportér zpovídal Ackmana, který jen pár dní předtím ohlásil svůj útok na Herbalife, jejž označil za klasickou pyramidu. Jenže k televiznímu rozhovoru se připojil i Icahn, jenž se s Ackmanem už jednou v minulosti nepohodl, a v přímém přenosu jej označil za lháře a prohlásil, že on Herbalifu věří, kupuje ve velkém jeho akcie a že se postará o to, aby Ackman pořádně prodělal.

Dvaaosmdesátiletý doyen svého o 30 let mladšího a 18 miliard dolarů chudšího soka nakonec porazil, ačkoli v průběhu času jejich spor trochu vyvanul, a oba egomaniaci se spolu dokonce setkali na večeři a dohodli se, že na sebe nebudou tak okatě útočit. To je přesně jeden z těch detailů, kvůli kterým Wapnerova kniha When the Wolves Bite (česky Když vlci koušou) stojí za přečtení – schematické, médii propírané bitvě dává lidský rozměr.

Skvěle z ní také vystupuje role médií. Ukazuje, že ta hrají klíčovou roli nejen v šarvátkách politických, ale i v těch makléřských. Scott Wapner se soustředil právě na to – popsal třeba, jak se Ackman či Icahn nebo třeba Daniel Loeb objednávají k velkým rozhovorům, když potřebují pohnout cenou některé akcie nebo zahájit svůj útok.

Bill Ackman

Miliardář a šéf fondu Pershing Square Capital Bill Ackman

Nenechte se ovšem mýlit, When the Wolves Bite není jen reportážním záznamem jednoho byznysového clashe. Je to i plastický profil jeho hlavních aktérů, tedy Icahna, Ackmana i samotného Herbalifu. Ten sice z Ackmanova sevření nakonec vyklouzl, ale rozhodně ne bez poskvrny – po dvou letech vyšetřování americkými úřady musel zaplatit 200milionovou pokutu a podstatně překopat své fungování.

Poraženým v této bitvě ale zůstává jednoznačně Ackman. Nejen kvůli tomu, že jeho sázka na propad Herbalifu nevyšla, ale protože během této mise rozjel ještě jednu nakonec také velmi neúspěšnou – jejím středobodem byl farmaceutický koncern Valeant.

Zprvu se to jevilo jako dobrá investice, jenže postupem času začaly na společnost vyplouvat různé průšvihy, takže jeho fond přišel o čtyři miliardy dolarů. V případě Herbalifu to bylo kolem miliardy dolarů.

V posledních dvou letech proto věhlasné renomé Billa Ackmana hodně povadlo, jeho Pershing Square Capital se co do velikosti spravovaných prostředků smrskl z 20 miliard dolarů pod deset. Poslední zprávy z Wall Street ale ukazují, že odepisovat jej nemá cenu – zatímco fond Davida Einhorna, který to celé vlastně spustil, se letos propadl o 25 procent, Ackmanův šel nahoru o 15 procent.