Ostravský startup SprayVision získal investici dva miliony eur, zhruba padesát milionů korun, od amerického fondu Momenta Ventures a tuzemského J&T Ventures. Jde o první investici Momenty ve střední Evropě. Cílem investice je podpořit expanzi firmy ve Spojených státech.

SprayVision se specializuje na vývoj a výrobu pokročilých systémů pro robotické lakování. Kombinací hardwaru a softwaru pomáhá zákazníkům snižovat náklady, zlepšovat kvalitu a šetřit čas. Svou technologii společnost dodala šestaosmdesáti zákazníkům z více než dvaceti zemí. Patří mezi ně globální výrobci, jako jsou Audi, BMW, Lamborghini, Porsche, Stellantis, Toyota, Volkswagen a v portfoliu má i značky Plastic Omnium, Magna, Witte, BASF či Carlisle.

„Většinu peněz využijeme na vytvoření silné přítomnosti na americkém trhu, který jsme si zatím úspěšně testovali. Nejde ale jen o finanční injekci. Momenta je průmyslově orientovaný fond, který má zkušenosti s projekty spojujícími hardware a software, jeho partneři jsou velmi aktivní v oblasti automatizace i lakování a ve Spojených státech nám mohou otevřít mnohé dveře,“ uvedl spoluzakladatel a generální ředitel SprayVision Petr Jahn.

Část financí poslouží také pro další rozvoj produktu a v pozdější fázi se chtějí zakladatelé SprayVision více zaměřit na Asii, kde už získali řadu velkých zákazníků a vidí další zajímavé příležitosti.

Startup SprayVision vznikl v roce 2018. Petr Jahn s Vojtěchem Roulem do firmy v reakci na velký úspěch prvního prototypu na veletrzích nejprve investovali několik milionů korun z vlastních úspor. Společnost dosahuje zisku a v roce 2020 vyhrála soutěž Vodafone Nápad roku, načež následovala první investice od fondu J&T Ventures.

Momenta je fond soukromého kapitálu, který podporuje průmyslové inovátory v oblasti energetiky, výroby, chytrých objektů a dodavatelských řetězců.

J&T Ventures je fond rizikového kapitálu o velikosti osmačtyřicet milionů eur. Investuje do slibných technologických společnosti v raných i pokročilejších fázích. Zaměřuje se na střední a jihovýchodní Evropu.