Začala Hadždž, každoroční pouť do Mekky, na niž se během pěti dnů vydá více než dva miliony muslimů. Na počet účastníků tak jde o jednu z největších akcí na světě. 

Hadždž je jeden z pěti pilířů islámu a každý z vyznavačů této víry, kterých je na světě zhruba 1,8 miliardy, by měl aspoň jednou za život pouť vykonat.

Masivní příliv poutníků z více než 160 zemí světa přináší dvoumilionovému městu, ležícímu nedaleko Rudého moře, tradičně velké potíže. Saúdskoarabské úřady se proto snaží, aby se pouť díky technologiím stala bezpečnější a pro účastníky příjemnější událostí. Všichni mají ještě v paměti neštěstí z roku 2015, při kterém ve vzniklé panice bylo ušlapáno více než 2000 lidí.

Do hry vstupují nejrůznější technologické novinky a vychytávky, od biometrie po blockchain. V Džiddě, sousedním městě Mekky, se už druhým rokem organizuje takzvaný Hajj Hackathon, tedy dvoudenní „závody“ programátorů a startupistů, kteří se během krátké doby snaží uvést do života zajímavé technologické nápady.

Motivací je pro ně i finanční odměna – výherce si odnáší prize money ve výši 500 tisíc dolarů (téměř 10 milionů korun) výměnou za patnáctiprocentní podíl ve firmě.

Třídenní hackathon pořádá Saúdská federace pro kyberbezpečnost, programování a drony (SAFCSP) a účastní se ho programátoři převážně z muslimských zemí jako Egypt, Alžírsko, Omán nebo Maroko, ale jak popsal reportér Financial Times, své zástupce tu mělo i Japonsko nebo Velká Británie.

To podle deníku dokazuje, že princ Mohammed bin Salman otevírá zemi zahraničí a snaží se vylepšit si jméno po skandálu se zavražděním novináře Džamála Chášukdžího na ambasádě v Turecku.

Loni hackathon, kterého se zúčastnilo na 20 tisíc lidí, vyhrál ženský tým vývojářek s mobilní aplikací na překládání textu a nápisů v reálném čase bez potřeby být připojený na internet. „Dokázaly jsme, že saúdské ženy zvládnou cokoli,“ radovala se členka vítězného týmu Bayan al-Ghamdi.

Mimochodem, podle organizátorů tvořily ženy třetinu všech účastníků (což je rozhodně více než na srovnatelných hackathonech v západním světě), a jak si všimli zahraniční novináři, příliš se tu nedbalo na jinak přísný dress code pro ženy. Jedna z nich se dokonce na akci pohybovala v džínách, bílém tričku s vyhrnutými rukávy a kšiltovkou Red Sox. 

Loňský Hajj Hackathon.

Technologické inovace v nejsvětějším městě islámu ovšem nekončí u hackathonu. Ministerstvo poutí Hadždž a Umra (ano, Saúdové mají pro organizaci svatých poutí své ministerstvo) letos připravilo pilotní projekt, který vybaví 25 tisíc poutníků chytrou kartou. Na ni si nahrají základní údaje o sobě – osobní, zdravotnické a kontaktní informace – a také se bude dát vystopovat přes GPS.

Úřady si od toho slibují příliv dat, díky nimž pak dokážou předvídat pohyb davů a předejít tak dalšímu neštěstí. Hustota poutníků při obcházení jeskyně Ka’ba je podle výzkumníků neuvěřitelných šest lidí na metr čtvereční.

Pak jsou tu také chytré náramky Hajj Guider, díky kterým návštěvníci neztratí přehled o svých blízkých a místu, kde se nachází. Tyto náramky, vyvinuté pákistánskými inženýry, umožňují komunikovat v offline režimu (na přelidněných místech často vypadává mobilní signál) a mají zabudovaný „panic button“.

Snaha použít při pouti nové technologie má kromě bezpečnosti ještě jeden aspekt. Momentálně je počet návštěvníků pouti limitovaný, takže by podle propočtů časopisu Fortune trvalo více než 580 let, než by se všichni muslimové dostali do Mekky na Hadždž.

Saúdská Arábie ovšem doufá, že by díky inovacím mohlo v roce 2030 přijet na svatá místa až 30 milionů poutníků ročně. Kromě Haždžde je tu totiž i menší pouť Umra, která může být vykonána kdykoli během roku a poutníkům zabere méně času. Během příštího roku by na ni do Mekky mělo přijet až 15 milionů lidí.