Od ledna příštího roku má Praha zpoplatnit vjezd do centra metropole. Řidiči by tak za čtyřiadvacetihodinový vjezd mohli zaplatit dvě stě korun. Podle náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba má nově stanovená zóna zajistit, aby se nezpožďovaly tramvaje přes Malou Stranu a Smetanovo nábřeží. To následně zamezuje plynulosti provozu v celé dopravní síti.

Společně s mapou údajné zpoplatněné zóny zveřejnil na svém Facebooku další informace Petr Vomáčka, bývalý expert BESIP a současný vedoucí odboru dopravy Prahy 14.

Pod příspěvkem se proti zveřejněnému prohlášení ohradil Zdeněk Hřib: „Netuším, kdo vám přiloženou mapičku namaloval v malování (vypadalo by to na Ondřeje Prokopa). Ale přiložený mapový podklad se zvažovaným záměrem nemá vůbec nic společného. Vaše, ač stručná informace, navíc obsahuje celou řadu lží.“

Opatření plánuje zavést magistrát ve spolupráci s vedením Prahy 1 navzdory již dřívějšímu nesouhlasu některých městských částí. Nadšení z plánů na zpoplatnění podle informací serveru idnes.cz nepanuje například na Praze 6, ani mezi zaměstnanci ministerstev, která se v dané lokalitě nacházejí. 

„Praha 6 nemá jediné parkoviště P+R, ačkoliv je to stotisícová městská část. Přijíždějí k nám auta ze severu a ze západu, která nemají kde zaparkovat. Řidiči nemají důvod zaparkovat dřív, zároveň máme problém, že stojí kolony před vjezdy do tunelů městského okruhu. A tyto kolony by byly ještě větší, pokud by auta nemohla jet jinudy přes město,“ dodal pro Český rozhlas radní Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš z ODS.

Podle radního pro dopravu na Praze 1 Vojtěcha Ryvoly se návrh zpoplatnění vjezdu týká oblasti obou břehů Vltavy kolem Karlova mostu, to znamená levý břeh v okolí ulic Újezd, Karmelitská od Tržiště, pravý břeh v okolí ulic Divadelní, Smetanovo nábřeží, Křižovnická. Toto tvrzení, které sdělil serveru idnes.cz, se ale neshoduje s mapou zveřejněnou v příspěvku Petra Vomáčky. Ten ve svém nákresu označil celou část Praha 1.

Pražský magistrát má již vypracovanou analýzu, prvotní ucelený návrh má být k dispozici do čtrnácti dnů. Odkdy bude přesně opatření platit a pro koho budou stanoveny výjimky, zatím není jasné.