Vsadit na slona, nebo na osla? Po čtyřech letech se opět blíží tradiční dostihy těchto zvířat (symbolů Republikánské a Demokratické strany v USA) a sázkaři zatím více věří tomu většímu z nich – republikánovi Donaldu Trumpovi. A to i přesto, že většina průzkumů předpovídá jedny z nejvyrovnanějších amerických prezidentských voleb vůbec.

Nejdůležitější den pro světovou politiku je téměř tady. Už v úterý 5. listopadu si Američané zvolí nového prezidenta či prezidentku. Na to, zda do Bílého domu usedne Kamala Harris, nebo se do něj vrátí Donald Trump, si lidé i sázejí – a letos s velkou vervou. Jen predikční trh Polymarket už eviduje sázky v přepočtu za více než 65 miliard korun.

Při pohledu na kurzy se ale objevuje zásadní nesrovnalost s předpoklady výzkumných agentur. Ty dávají šance oběma kandidátům téměř padesát na padesát, ale téměř dvě třetiny peněz vsazených na platformě počítají s vítězstvím Donalda Trumpa. 

Velmi podobně vypadají čísla i u tuzemských sázkových kanceláří. „Je to zřejmě tím, že většina sázkařů předpokládá, že průzkumy stejně jako v minulosti ovlivňuje odmítnutí některých voličů se k volbě Trumpa přiznat,“ vysvětluje hlavní bookmaker Tipsportu Pavol Boško.

Přesvědčení některých, že průzkumy exprezidenta viditelně podhodnocují, zmiňuje i profesionální volební sázkař Michal Sirový. „Otázkou je, zda se podobný omyl bude opakovat. V posledních desetiletích se průzkumnická chyba jedním směrem nikdy neopakovala třikrát za sebou. Tohle by tedy byla historická výjimka, ale samozřejmě nastat může,“ vysvětluje sázkař, jehož analýzy na platformě X odebírá přes dvanáct tisíc sledujících.

Že se v posledních letech průzkumy často liší od volebních výsledků, potvrzuje i amerikanista z Univerzity Karlovy Kryštof Kozák. Právě protože jsou současné průzkumy vyrovnané, by možnost zamlčených sympatií mohla otevřít dveře do Bílého domu spíše Donaldu Trumpovi.

Na Trumpa sází i kvůli „srdíčku“

Tato možnost však činí sázení podle politologů riskantnějším. „Je to rozhodně více hazard než racionální kalkul,“ domnívá se Kozák. „Míra rizikovosti je zrovna v tomto případě extrémně vysoká a teoreticky může o vítězi rozhodnout i pár tisíc hlasů v jednom státě,“ vysvětluje vedoucí Katedry politologie a anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha Petr Just.

Ten souhlasí, že se očekává velmi těsné hlasování. Téměř vyrovnané šance pak dávají kandidátům i weby analyzující volební průzkumy jako FiveThirtyEight nebo 270towin.

I tak si ale mnoho lidí už svého „dostihového koně“ vybralo a spíše než klus Harris se jim líbí bouřlivý cval Trumpa. Ten totiž podle Sirového poprvé vstupuje do voleb jako favorit, zatímco v posledních dvou byl jasným outsiderem. „Přesto jsou ale aktuálně velmi blízko remíze,“ míní sázkař.

Trump má však podle něj malou výhodu. „Vede v Arizoně, která je klíčovým státem. Stejně tak v dalších státech takzvaného Sun Beltu je na tom relativně dobře,“ přibližuje Sirový.

K prezidentství by mu podle něj mělo stačit vyhrát v jednom státě z trojice Wisconsin, Michigan a Pensylvánie. Podobně by Kamale Harris, která má naopak výhodu mírného náskoku ve Wisconsinu a Michiganu, mělo stačit vyhrát v Pensylvánii, kde se rozdíly pohybují v desetinách procentního bodu.

Zájem o sázky na demokratku snižuje podle experta na Spojené státy Jana Hornáta z Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy i její současná stagnace, zatímco Trump získává v klíčových státech mírný náskok.

„Zároveň se i výrazné osobnosti v oblasti politických statistik, jako je Nate Silver či Sean Trende v posledních dnech vyjádřili, že jim instinkt napovídá, že má větší šanci na zvolení,“ konstatuje politolog. Shoda dlouhodobějšího trendu a vyjádření řady amerických politických analytiků a komentátorů podle něj může dodat sázkařům větší důvěru.

Anonymní Francouz vsadil na Trumpovo vítězství prostřednictvím čtyř účtů v přepočtu více než jednu miliardu korun.

Kurz ale mohou ovlivnit i zarytí Trumpovi příznivci, kteří jsou ochotni si od něj koupit boty nebo parfémy za tisíce korun. „Někteří lidé sázejí srdíčkem nebo svým přesvědčením, ale jsou tu efektivní trhy. Pokud by přišel někdo s nesmyslnou nabídkou, tak to poptávku vyrovná a kurz se ustálí,“ tvrdí Boško.

Podobný případ už ostatně nastal – anonymní Francouz vsadil na Trumpovo vítězství prostřednictvím čtyř účtů v přepočtu více než jednu miliardu korun. To výrazně pomohlo předpokládaným šancím exprezidenta na webu Polymarket, protože v tu chvíli šlo o zhruba dvě procenta ze všech peněz vsazených prostřednictvím platformy.

„Mohou se objevit jednotky klientů, kteří na něj vsadí velké peníze a na chvíli tak vychýlí pravděpodobnost, ale velmi rychle by se to mělo srovnat a dostat do optimálního stavu,“ domnívá se však Boško.

K sázení na exprezidenta nepřímo vyzval své příznivce i jeden z nejbohatších lidí světa a vlastník sociální sítě X Elon Musk. Již dříve také označil sázení za „přesnější než průzkumy, protože jde o skutečné peníze“.

Ne všichni Trumpovi oddaní příznivci na něj však sázejí – svým neustálým popíráním výsledku voleb v roce 2020 a pochybováním o férovosti těch nadcházejících přesvědčil některé republikány, že je již vše ztraceno. „Někteří si tak řeknou, že raději vsadí na Harris, protože je o všem rozhodnuto dopředu, a alespoň tak něco vyhrají, protože je na ni vyšší kurz,“ upozorňuje Boško.

I přes velkou atraktivitu letošních sázek si Petr Šrain ze sázkové kanceláře Fortuna myslí, že zájem o ně mohl být ještě větší. „Je škoda, že proběhla jen jedna velká debata a kampaně možná nejsou až tak intenzivní a konfrontační, jak se očekávalo. To by zvyšovalo jak zájem médií, tak následně i sázkařů,“ vysvětluje Šrain.

I tak Fortuna aktuálně eviduje vklady přes čtyřicet milionů korun a v těsné blízkosti voleb očekává zájem ještě mnohem větší. Češi na politiku sázejí stále více, a i v případě posledních prezidentských voleb v Česku se zájem sázkařů od roku 2018 téměř zdvojnásobil.

Kurzy ovlivnil také atentát

Někteří však možná vyčkávají do poslední chvíle, protože v tomto politickém klání se již vyhlídky kandidátů několikrát otočily. „V situaci, kdy se počítalo s obhajobou úřadujícího prezidenta Bidena, byly kurzy mezi ním a Trumpem prakticky vyrovnané. Spekulace, společná debata, následný tlak na Bidenovo odstoupení a jeho konec ale učinily z Trumpa favorita,“ popisuje Šrain.

K lepším výsledkům mu pomohl i červencový pokus o atentát na předvolebním mítinku, při němž ho útočník střelil do ucha a zabil jednoho z účastníků – v reakci na to vzrostly Trumpovy šance na vítězství na Polymarketu až k 71,5 procenta.

Jenže Demokratická strana se dokázala sjednotit za Harris, což způsobilo, že se kurzy otočily a úřadující viceprezidentka byla na konci září i lehkou favoritkou. K tomu jí pomohla také společná debata kandidátů na prezidenta.

„Naopak konfrontace kandidátů na viceprezidenta vyzněla ve prospěch republikánů. To svým způsobem započalo trend opětovného posilování Trumpa, jehož kurz od začátku října poklesl,“ dodává Šrain.

Sázky výherce často odhadnou

Vypovídají však kurzy něco o tom, jak volby opravdu dopadnou? Podle Sirového i Boška rozhodně ano. „Sázkaři favorizovali v posledních čtyřech amerických prezidentských volbách vždy demokraty a dávali jim den před volbami v průměru tříčtvrtinovou šanci na vítězství. Pokud by takové predikce byly přesné, měl by v jednom ze čtyř případů vyhrát outsider,“ říká Sirový.

A přesně to se také stalo: v letech 2008 a 2012 vyhrál Obama a v roce 2020 Biden, ale v roce 2016 překonal Hillary Clinton právě Trump. Sázkové kurzy tak mohou napovědět, kdo nakonec uspěje. „Na druhou stranu je nelze brát tak, že sázkový favorit vždy vyhraje. Outsideři někdy vyhrávají ve fotbale i ve volbách,“ dodává Sirový.

Stejně je vnímá bookmaker Tipsportu. „Kurzy odrážejí skutečné šance více než průzkumy, protože ty hovoří o tom, co se stalo v minulosti. My se však snažíme předpovídat budoucnost,“ vysvětluje Boško. Podle něj se tak kombinací s odhady převážně racionálních sázkařů získá kurz, který nejlépe odráží pravděpodobnost vítězství kandidátů. Stále se však jedná pouze o pravděpodobnost.

„Jestliže se podíváte na Polymarket a vidíte 65procentní šanci, že Trump vyhraje, neznamená to, že je hotovo. A když vám dnes někdo řekne, že ví, jak volby dopadnou, tak podle mě neříká pravdu,“ doplňuje Boško.

Skeptičtěji ke kurzům přistupují politologové, ale i oni je považují za zajímavý ukazatel možného výsledku. „Bookmakeři umí dobře pracovat s dostupnými daty a modely, nicméně současné volby jsou tak těsné a tak komplexní, že se dopředu nedají jasně předpovědět,“ domnívá se Kozák.

Politolog navíc upozorňuje, že důvěra v kurzy může mít i přímý vliv na výsledky voleb, když se lidé leknou, že jejich kandidát prohrává. „Fakt, že je podle bookmakerů jasným favoritem Trump, může na poslední chvíli zmobilizovat prohrávající demokraty, aby masově přišli k volbám,“ podotýká Kozák.