V Česku vznikl nový fenomén – politické sázky. A vrhli se na ně i ti, které sázení na fotbal, hokej nebo tenis nechává chladnými. Zlom přinesla první přímá volba českého prezidenta. Od té doby objem sázek na politiku raketově roste.

Byl leden 2013 a finále prezidentské volby bylo jasné: Schwarzenberg versus Zeman. Debaty o kandidátech se vedly všude a tisíce lidí se nechaly strhnout k tomu, aby možná vůbec poprvé vkročili do sázkové kanceláře, případně aby na některého z kandidátů vsadili on-line.

„Začínali vnímat, že na svého koně se dá vsadit i mimo sport,“ říká Pavol Boško, který má na starost politické sázky v sázkové firmě Tipsport. Tehdy sázkaři v Česku za volby utratili kolem 50 milionů korun. Bylo tak vidět, že se na trhu začíná dít něco nového.

Chuť Čechů sázet na politiku se následně potvrdila i o tři roky později, kdy se proti sobě v USA postavili Donald Trump a Hillary Clinton. Celkové částky ve srovnání s českou prezidentskou volbou byly sice nižší, zhruba 40 milionů korun, ale zlomové byly tyhle volby v tom, že sázkovým kancelářím ukázaly, jak se nevyplatí českého sázkaře podceňovat.

Ten totiž věřil Trumpovi, na kterého směřovala většina vsazených peněz. Hlavně na sport zaměření bookmakeři, a to nejen ti v Česku, to však k jejich smůle viděli jinak. „V roce 2016 jsme prodělali asi 14 milionů korun, když Trump měl ještě v předvečer voleb kurz outsidera 4:1,“ vzpomíná mluvčí sázkové firmy Jiří Hadrava.

Vydání Forbesu Kill Vir

A tak musela přijít změna. „Vedení s tak vysokou prohrou, navíc v politické sázce, kde jsme se do té doby pohybovali v řádově výrazně nižších sumách, nebylo logicky spokojené. Začalo se proto řešit, jak s politickými sázkami pokračovat dál, především víc profesionálně,“ říká bookmaker Tipsportu Pavol Boško, který se tehdy přihlásil s tím, že si politické sázky vezme na starost.

Tehdy byl sám, dnes má ještě dva kolegy, s nimiž už řešil i české prezidentské volby v roce 2018, kdy proti Miloši Zemanovi stál Jiří Drahoš. Na jejich souboj Češi prosázeli přes 280 milionů korun.

Jeden z hlavních důvodů, proč se Tipsportu, ale i dalším sázkovým kancelářím souboj Trump versus Hillary v roce 2016 nevyplatil, se ukázal být hlavně v tom, že bookmakeři zkrátka příliš věřili předvolebním průzkumům. Ty z Hillary Clinton dělaly jasnou favoritku. Jenže průzkumy se mýlily.

„Odnesli jsme si z toho, že jsme mohli být odvážnější a kurzy víc vypisovat podle sázek klientů. S tím jsme šli do letošních voleb – začali jsme víc věřit tomu, jak sází Češi, takže kurz na českými sázkaři favorizovaného Trumpa už nebyl tak vysoký,“ vysvětluje Boško, který možná překvapivě nemá politologické vzdělání, ale matematicko-fyzikální fakultu a kromě politických sázek se specializuje na americký fotbal a bojové sporty.

„Jsem takový amatérský politolog. Obecně platí, že dělat politiku není v sázkových společnostech oblíbená činnost. Všichni chtějí dělat fotbal nebo hokej,“ dodává s úsměvem Boško.

Pro bookmakery Tipsportu letošní prezidentské volby v USA začaly už v srpnu 2018, kdy vypsali první kurzy, které řešily otázku, jestli Trump funkci obhájí. Tehdy jim ale příliš času věnovat nemuseli. Sledovali jen úvahy o tom, kdo by mohl proti Trumpovi kandidovat.

Trumpa převezli do nemocnice a hned jsme stáhli sázky. Čekalo se, jestli ze závodu odstoupí

S přibývajícím časem ale zájem sázkařů rostl a s ním i množství práce politických bookmakerů, kteří sbírali maximum informací, které s volbami souvisí. Kromě předvolebních průzkumů i různá vyjádření kandidátů v médiích, debaty a projevy. Ale také zprávy o jejich zdravotním stavu.

„Očekával jsem, že v letošních prezidentských volbách v USA vyhraje Joe Biden, ale to skutečné přesvědčení jsem získal až poslední týden, kdy se Donald Trump nakazil covidem-19,“ říká Boško, podle něhož je úkolem bookmakera reagovat co nejrychleji a přeběhnout tak sázející, kteří se v danou chvíli logicky víc přiklonili k Bidenovi.

Poslední předvolební den, kdy se sázky jen u Tipsportu za jediný den vyšplhaly na 15 milionů korun, už Pavol Boško pracoval prakticky nonstop. Sledoval přitom hlavně to, na jakého kandidáta a kolik peněz Češi sází. A podle toho dolaďoval kurz.

„Naštěstí jsem to zachytil asi hodinu poté, co se zpráva dostala ven. U nás i ve světě následovalo úplné stažení kurzu z nabídky, protože reálně hrozilo, že Trump stáhne kandidaturu a nahradí ho Mike Pence. Takhle jsme čekali asi dvě až tři hodiny do doby, než vyšlo najevo, že Trumpa převezli do nemocnice a že nemá vážné obtíže,“ popisuje bookmaker nezvyklou situaci.

Možnost sázet se pak do nabídky poměrně rychle vrátila, ale kurz na Bidena klesl s tím, jak vzrostla jeho šance. V tu dobu Češi jen u Tipsportu na volbu prosázeli ke 100 milionům korun.

„Stres je to velký, když máte na starost víc než 100 milionů,“ přiznává bookmaker. Jeho práce navíc zavřením volební místnosti neskončila, ale pokračovala i během sčítání hlasů, protože sázet se dalo i během něj.

Za tři dny jsem odpočíval dohromady sotva 10 hodin

„Když se sčítalo tři dny, tři dny jsem pracoval, během nich přibyly sázky za dalších 40 milionů. Odpočíval jsem dohromady sotva 10 hodin. Pořád hlídáte sázky a pořád musíte vyhledávat aktuální informace. Měl jsem před sebou dva monitory, na kterých jsem přepínal mezi různými zdroji, hlavně to byly CNN a New York Times,“ říká Boško.

Dodává ale, že s podobným zápřahem počítal, takže si po dohodě s šéfem dva týdny předem změnil režim, aby se přizpůsobil času na východním pobřeží USA. Celou dobu tak vstával kolem poledne a spát chodil ve tři čtyři hodiny ráno.

Nicméně aktivita a větší profesionalita při posledních velkých volbách letošního roku se jeho zaměstnavateli vyplatily – výdělek smaže ztrátu z voleb v roce 2016. Navíc americké prezidentské volby zlomily další rekord politických sázek – v Česku na ně lidé vsadili zhruba 300 milionů.

Další milník může přijít už příští rok, kdy nás čekají české parlamentní volby. A jaký je Boškův tip na jejich vítěze? „Bude záležet, jestli se dá dohromady koalice Pirátů a STAN. Pokud k tomu dojde, hnutí ANO bych z pohledu vítězství až tak nefavorizoval,“ říká Boško.