Proč jsou testy PCR, nejběžnější a vcelku prostý způsob, jak prokázat či vyloučit nákazu koronavirem, stále tak drahé? Odpovědí by podle ekonomických pouček měla být extrémně vysoká poptávka, ale vše je samozřejmě složitější.
Pro samoplátce se cena pohybuje od 1500 korun výš. Zdravotní pojišťovny hradící testy lidem, které na PCR poslal lékař, jsou na tom v této souvislosti plus minus stejně. „Cena PCR testu je pro nás 1674 korun,“ informoval mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň. Dodal, že cenu stanovilo ministerstvo zdravotnictví a VZP ji musí respektovat.
Záhada se jeví ještě podivněji ve světle prohlášení Radka Horvátha, ředitele firmy GeneProof dodávající laboratořím produkty pro diagnostiku koronaviru. Horváth pro Forbes uvedl, že díky obrovskému úspěchu produktů v zahraničí si mohli dovolit minimalizovat marži na domácím trhu a tuzemským laboratořím je dodávat za bezprecedentně nízkou cenu.
Laická, a tedy poněkud zploštělá úvaha je jasná: co tolik stojí na tyčinkách strčených do nosu? Horváth však říká: „Že je cena PCR testů vysoká? Ne, takhle se na to rozhodně nemůžete dívat.“
Problém je právě v zahlcení laboratoří. Ty nejsou na provoz plynoucí z ohromného počtu zájemců o testy absolutně připraveny, protože stát podle Horvátha totálně selhal v přípravách na případnou epidemii. Právě z tohoto důvodu vše leží na laboratořích jedoucích nadoraz.
Jet nadoraz znamená v praxi velké investice do nového vybavení, nabírání nových lidí a jejich práce přesčas, neboť tito lidé dělají téměř nonstop. Do vypuknutí současného průšvihu byla téměř nulová infrastruktura a dovednosti v oblasti managementu, to vše se nyní musí dohánět a to není zadarmo, právě naopak.
„Laboratoře byly zvyklé dělat dejme tomu 30 testů denně, nyní jich dělají tisíc. Ano, dnes mají obrovské obraty, přesto nic nevydělávají nebo jen velmi málo – není to nic, co bychom jim měli závidět. Kvůli tomu, že jejich práce byla historicky zcela podhodnocena, musí velmi investovat do vybavení a lidí,“ tvrdí Radek Horváth.
Podle něj navíc laboratoře nahrazují nefunkční síť hygienických stanic, takže například zřizují call centra, což nikdy v minulosti nedělaly. Mají na starosti stovky hovorů za den, přičemž na registraci nemocných existují dvě navzájem nepropojitelné databáze – způsobuje to chaos a chyby, jejichž dohledávání zabere další čas i lidské kapacity, které je nutno zaplatit.
Drahé PCR testy ovšem nejsou českou specialitou. Poněvadž GeneProof zásobuje produkty potřebnými k testům evropské i mimoevropské země, má její ředitel srovnání. „Česká cena se oproti ostatním zemím nijak nevymyká, v nich jsou poplatky víceméně stejné,“ uzavírá Horváth.