Česko patří k zemím s vůbec nejhustší sítí čerpacích stanic v Evropě. A ta se neustále rozšiřuje i vzhledem k otevírání nových dálničních úseků, které na jihu i na severu republiky pomalu míří k propojení se zahraniční dálniční sítí. Konkrétně s polskou a rakouskou.

A tyto úseky jsou atraktivní pro skupiny provozující čerpací stanice v Česku, včetně právě rakouské OMV.

„Český trh má poměrně hustou síť čerpacích stanic a toto jsou právě ty nové příležitosti, kde chceme pokrýt bílá místa na mapě,“ říká v rozhovoru pro Forbes šéf OMV Česká republika Daniel Vasilache.

Rakouská skupina, která má v Česku 140 čerpacích stanic, v současné době prochází rebrandingem. Nové logo má ukazovat nejen na bezemisní budoucnost, ale také na pokrok či pohyb. A ten je u vozů čím dál více způsoben elektrickým pohonem namísto klasických spalovacích motorů.

I na tuto budoucnost se OMV v Česku pomalu připravuje. „Elektromobilita se i přes nedávné zpomalení blíží, a to ve velkém. To je fakt,“ říká k tomu Vasilache a jedním dechem dodává.

„Na druhou stranu u nových aut stále vidíme až padesát procent registrací vozů s benzinovým motorem, pětinu s naftovým a pětinu s hybridním pohonem. Takže i tato oblast má stále velký potenciál.“

Jak se OMV po několika divočejších letech ovlivněných nejdříve covidem, poté energetickou krizí, loni dařilo?

Ve fiskálním roce 2024 jsme se museli vypořádat také s volatilním tržním prostředím, ale i přesto OMV mezinárodně dosáhla tržeb ve výši 34 miliard eur a zvýšila provozní cash flow. 

Pokud jde o čerpací stanice, výsledky se oproti roku 2023 snížily, hlavně kvůli nižším jednotkovým maržím pohonných hmot. Na druhou stranu jsme zaznamenali lepší výsledky v nepalivovém zboží.

Kolik tun pohonných hmot ročně proteče pistolemi čerpacích stanic OMV v Česku?

To číslo v hlavě nyní nemám, ale vezměte si, že v Česku je celkem sedm tisíc čerpacích stanic, z toho asi čtyři tisíce jsou veřejné. A pokud se podíváme na značkové stanice, držíme z pohledu počtu stanic držíme zhruba deset procent trhu.

A kolik zákazníků loni navštívilo čerpací stanice OMV v Česku?

Obecně máme kolem třiceti milionů zákazníků ročně a loňský rok nebyl výjimkou.

Počet návštěvníků i transakcí budeme mít víceméně stejný nebo lehce vyšší než předloni. Obecně mohu říci, že portfolio zákazníků máme poměrně konstantní a dochází k pozvolnému růstu jejich počtu.

Když se podíváme na ceny, ty se sice loni zažily výkyvy, na druhou stranu se drží bezpečně pod čtyřiceti korunami za litr, kde byly v krizové době… 

Je pravdou, že v únoru 2022, kdy začala válka na Ukrajině, nemohu zapomenout na cenovku 53 korun za litr pohonných hmot. To byla opravdu rekordní úroveň, od které jsme dnes daleko. Dnes litr stojí zhruba 37 korun.

Jsou Češi hodně citliví na ceny?

Jsou. Lze pozorovat, že prodej který nafty a benzinu s diskontem z pohledu objemu prodaných pohonných hmot přináší svůj efekt. Takže ta citlivost tu určitě existuje, ale nejen na cenu.

Když se totiž nebudeme bavit jen o ceně, ale i o kvalitě, tak to je zcela jiný příběh. Čeští zákazníci si sice dávají pozor na ceny, ale z pohledu kvality či služeb ocení i něco navíc. A úroveň služeb je dnes jednou z velkých motivací zákazníka, proč by měl zastavit zrovna na vaší čerpací stanici.

Těch veřejných je v Česku přes čtyři tisíce jak jste sám říkal. Konkurenci tu máte velkou…

Je pravdou, že český trh má jednu z nejhustších sítí čerpacích stanic v Evropě. Jinými slovy, počet aut na jednu čerpací stanici máme jako jeden z nejnižších v Evropě. 

O jakém počtu se bavíme?

V průměru zde připadá na jednu čerpací stanici přibližně dva tisíce automobilů, zatímco v Německu se počet pohybuje kolem tří a půl tisíc. Je to vidět i na samotných německých dálnicích, kde vidíte jednu pumpu za osmdesát kilometrů. 

Pro porovnání, na dvousetkilometrovém úseku D1 mezi Prahou a Brnem je dohromady 23 čerpacích stanic. Na každém desátém kilometru jedna pumpa. 

Český trh je tedy opravdu hodně konkurenční, což je ale na jednu stranu dobře, protože vás to nutí být neustále ve střehu a motivuje k tomu vše pro zákazníka vylepšovat. Motivuje nás to být konkurenceschopný.

V Česku dnes OMV má dohromady 140 čerpacích stanic. Je to pro vás optimální stav?

Samozřejmě neustále sledujeme trh, protože se stále objevují nové příležitosti. Například na konci loňského roku byla otevřena nová část dálnice D11, která směřuje do Polska. Další tři části se pak budou rozšiřovat směrem k hranicím s Rakouskem. 

Jak jsem říkal, český trh má poměrně hustou síť čerpacích stanic a toto jsou právě ty nové příležitosti, kde chceme pokrýt bílá místa na mapě. Neustále čekáme na nové šance.

Ovšem budování dopravní infrastruktury nepatří v Česku zrovna k nejrychlejším činnostem. 

Na druhou stranu, pokud se podíváme třeba jen na nedávno otevřený dálniční úsek u Českých Budějovic směrem na Linec, bavíme se o přibližně deseti stávajících čerpacích stanicích, které jsou novou stavbou postiženy. Dálnice jsou pro nás opravdu atraktivní.

A vznikají i obchvaty, které natáhnou dopravu z méně komfortnějších cest a na to také musíme reagovat. Původní stanice totiž začnou být méně navštěvované a naproti tomu je nutné na novém tahu zaplnit ta nová bílá místa. Je zkrátka třeba neustále sledovat situaci, abychom byli tam, kde je náš zákazník.

https://forbes.cz/event-business-fest-prague-2025/

Mluvíte o náročnosti ze strany zákazníka a o kvalitě služeb. Kde se dnes z tohoto pohledu láme chleba?

Je pravdou, že čím dál větší potenciál vidím v segmentu ne samotného nákupu paliv, ale spíše těch ostatních služeb. Lidé totiž čím dál více preferují nejenom tankovat auta, ale v přeneseném slova smyslu natankovat i sebe. Rádi si dají dobrou kávu, zakousnou k ní kvalitní zdravý sendvič či jiné dobré jídlo.

Tím druhým proudem je pak e-mobilita, protože to je trend, který dříve nebo později přijde v plné síle. A v ní má Česká republika ještě velký potenciál a chceme u toho být.

A dnes je důležité mít i věrnostní programy a být se zákazníkem v kontaktu například i skrz aplikaci a tím si udržovat jejich vysokou loajalitu.

Na podzim jste zahájili rebranding svých čerpacích stanic, odstartovali jste jej na své stanici v pražském Kačerově. Chcete i tímto rebrandingem dát vědět, že OMV není jen o tankování, ale i o osobním občerstvení?

Přesně tak. Těch věcí, které ale chceme říct novou identitou, je daleko více. Tou hlavní je náš firemní závazek k oběhovému hospodářství. Naše nové logo vyjadřuje, že jsme orientování na cirkulární ekonomiku. 

A druhá část loga pak ukazuje na pokrok. Chceme být v neustálém spojení se všemi typy mobility a navíc naplnit náš závazek být emisně neutrální nejpozději do roku 2050.

Jakými kroky toho lze ve vašem oboru dosáhnout?

Na všem už jsme začali pracovat. Jsme dnes jediní široko daleko, kdo v současnosti má továrnu na opětovné zpracování ropy. Jde o technologii, která recyklovaný plast promění zpět na surovou ropu.

Další cestou jsou udržitelná letecká paliva, kterým se dnes také velmi věnujeme. A to i proto, že samotné letecké společnosti mají závazky ke snižování své uhlíkové stopy a my je v tom chceme podpořit. Existuje tedy celá řada našich iniciativ, které směřují k uhlíkové neutralitě. 

V jaké fázi je váš rebranding v Česku? Kdy budou v novém všechny vaše stanice?

Jak jste správně uvedl, na podzim jsme představili naší první rebrandingovanou čerpací stanici na pražském Kačerově. Od té doby je v novém hávu už celkem sedm stanic, letos budeme pokračovat a v příštím roce musíme celou akci dokončit. 

Ale nebavíme se tu jen o změně barev a loga, ale o celkovém osvěžení celé čerpací stanice. Zaměří se na celou gastronomii, ale také na možnost si nakoupit potraviny a tak podobně. Jde zkrátka i o ty služby. 

Míříte k čerstvosti? 

Ano, na čerstvost a vysokou kvalitu jak u jídla a potravin, tak i kávy, kterou zákazníci na cestách oceňují. 

Ale míříme i k té elektromobilitě, takže bych se nezaměřoval jen na gastronomii, osobně tomu říkám spíše „convenience retail“. 

info Foto: Jan Berounský
Šéf OMV Česká republika Daniel Vasilache.

Gastru na českých čerpacích stanicích vládne fast food nebo párek v rohlíku..

Od tohoto standardu jsme se jako OMV odklonili. Místo párku v rohlíku nabízíme rakouské speciality jako je například leberkäse nebo čerstvě připravené sendviče z kvalitních surovin.

U kávy u nás také proběhl posun. Zatímco v minulosti jsme ji vážně jen prodávali, dnes už vše kolem ní bereme jako službu. 

Dbáme na samotný výběr kávy, kterou je 100% Arabica a odebíráme ji přímo od brazilských farmářů, na její uskladnění, na pražení a další přípravu až po její samotný prodej. Nemáme žádné prostředníky, vše si kontrolujeme sami a tím si dokážeme pohlídat kvalitu. 

Bohužel nejsem cílovou skupinou, která by to dokázala vřele ocenit. Čaj mi nabídnete také kvalitní?

Určitě. OMV není jen o espressu nebo americanu. Když jste zmínil čaj, tak jemu se také čím dál více věnujeme. Vidíme, že jeho prodeje mají rostoucí trend. Ale zase je to o tom, že nechceme prodávat jen samotný produkt, ale nabídnout zákazníkovi zážitek. 

Ještě zpět k párku v rohlíku. Ten sice na OMV nenabízíte, ovšem na některých stanicích zákazníci najdou inovativnější verzi od firmy Dorohliku. Lze si dát například guláš, svíčkovou, nebo výpečky v rohliku. 

Jak jsem říkal, vždy hledáme možnosti, jak být jiní než ostatní, jak nabídnout něco jiného, co nemá konkurence. A Dorohliku je opravdu velmi originální varianta ke klasickému párku v rohlíku. 

Osobně se mě na něm kromě samotného nápadu líbí i samotný koncept. Je to startup, stojí za ním dva lidé, kteří se rozhodli, že udělají z běžně dostupné věci něco víc extra. Navíc Dorohliku je celkově kvalitnější, protože se do něj dávají opravdu vybrané suroviny.

Na kolika stanicích OMV dnes Dorohliku je?

Dnes jej najdete na pěti našich stanicích. Ale chceme ještě vyladit způsob, jak co nejrychleji obsloužit zákazníka. Hledáme nyní řešení, kterým bychom upravili celý proces tak, aby příprava a výdej produktu zabral  mnohem méně času než dnes.

Dnes od zahájení přípravy, přes ohřev až po výdej zákazníkovi zabere minutu a čtyřicet sekund, což je poměrně dlouhá doba.

Chceme nyní změnit zařízení pro ohřev, kterým čas můžeme zkrátit až o čtyřicet sekund, takže se dostaneme na jednu minutu. Zatím to testujeme na jedné provozovně, ale až vše bude technologicky stoprocentně připravené, plánujeme koncept rozšířit dál.

Z pohledu nacházející elektromobility, jak budou v budoucnu vypadat vaše čerpací stanice?

Elektromobilita se i přes nedávné zpomalení blíží, a to ve velkém. To je fakt. 

Na druhou stranu u nových aut stále vidíme až padesát procent registrací vozů s benzinovým motorem, pětinu s naftovým a pětinu s hybridním pohonem. Takže i tato oblast má stále velký potenciál.

Navíc, Česko patří mezi země s nejvyšším průměrným stářím vozového parku. Takže pokud jde o budoucnost čerpacích stanic, ty tu budou ještě v horizontu dvou dalších dekád v bezpečí.

A za tímto horizontem?

Jak vše bude vypadat za třicet až čtyřicet let, to nikdy nikdo nevíme. Ale čerpací stanice se už v podstatě dnes pomalu mění na spíše servisní stanice, protože k jejich základnímu byznysu, kterým je prodej pohonných hmot, se neustále přidávají nové a nové služby. 

V souladu s naší strategií budujeme přední síť elektromobilů v regionu střední a východní Evropy, kde instalujeme přibližně pět tisíc rychlých a ultrarychlých nabíjecích bodů.

S e-mobilitou pak přijdou další nové možnosti, protože se zvýší průměrná doba, kterou zákazník bude trávit na čerpací stanici. Dnes zákazník, aby natankoval plnou, stráví touto činností dvě minuty. U nabíjení to bude třeba dvacet minut. A to už je poměrně hodně času.

Zákazníkovi proto musíte nabídnout možnosti, které jej zabaví mimo auto. 

Zákazníkovi musíte nabídnout možnosti, které jej zabaví mimo auto.

Nevznikne vám ale v tomto směru nový konkurent jako například obchodní centra, kde zákazník má možnost už nyní si dobít elektrovůz a během toho si nakoupit, dát tu kávu a podobně?

Naší snahou je poskytnout zákazníkům ultrarychlé nabíječky, aby mohli rychle pokračovat na cestách. A to jsou poměrně drahá řešení, která v obchodním centru ani nedávají smysl, protože čas strávený v obchodě je daleko delší než čas strávený na čerpací stanici. 

Nejde tedy o přímou konkurenci i z toho pohledu, že fungujeme jako rychlé řešení na cestě. Když pojedete na dovolenou do Chorvatska, nemyslím si, že se po cestě zastavíte v obchodním centru a budete tam chtít dvě hodiny nabíjet. Budete se chtít rychle připojit, nabít a hned jet dál. 

Dnes máte elektronabíječky na třetině OMV stanic v Česku. Jaké jsou další plány rozvoje v tomto směru?

Na rozvoji elektronabíječek pracujeme společně s PRE už od roku 2018 a od letošního roku se naše spolupráce ještě více prohlubuje.

Na některých místech ovšem rychlost rozvoje nezávisí jen na nás, protože ne všechna místa dosponují potřebnou kapacitou elektrického připojení. Vždy to zkrátka není tak jednoduché a musíme i zvažovat, zda by umístění nabíječky bylo vůbec ku prospěchu věci.

Ale obecně je naším cílem možnost dobíjení vozů našim zákazníkům nabídnout. 

Vydání Forbesu Říkejte mi Alex

Česko ovšem zrovna nepatří k pionýrům elektromobility, počet elektrovozů na českých silnicích roste stále pozvolně. Jaké je využití vašich současných nabíječek?

Využívají je poměrně často. Samozřejmě záleží na lokalitě. Někde nabíječku využijí jen čtyři řidiči za den, jinde ale i třicetkrát. Důležité ale je, že trend je rostoucí, i když jsme v e-mobilitě v Česku stále v rané fázi.

Elektřinu berete od PRE?

Ano.

A ropu?

Jsme integrovaná mezinárodní ropná, plynárenská a energetická společnost s důrazem na cirkulární ekonomiku, která provozuje např. rafinérii ve Vídni ve Schwechatu. Kromě toho dokupujeme produkty i na volném trhu. 

Otevření rozšířeného ropovodu TAL+, který se má spustit do poloviny tohoto roku a naopak uzavření kohoutků ropovodu Družba, kterým do Česka dnes proudí většina ropy, nijak český trh neovlivní?

Česko má zabezpečeno dodávky ropy opravdu dobře. Neočekávám tedy, že by po této změně nastaly jakékoliv problémy s dodávkami.