Jejich práci dobře znáte. Jiří Turek a Jana Jabůrková jsou dvorními fotografy českého Forbesu, autory našich obálek i fotografií u většiny hlavních rozhovorů, které ve Forbesu každý měsíc najdete. Teď si jejich práci můžete prohlédnout zblízka. A třeba si ji i odnést domů. Jiří Turek a Jana Jabůrková před pár dny otevřeli první vlastní prodejní galerii v prostorách Pánské pasáže v Praze v ulici Na Příkopě.

„Když se ta možnost nečekaně naskytla, najednou jsme si uvědomili, že vlastní galerii chceme a potřebujeme. Jednání pak už probíhala velmi rychle,“ popisuje Jiří Turek, renomovaný český fotograf, který je s Forbesem spjatý od jeho prvního čísla na českém trhu: už v říjnu 2011 fotil na připravovanou první obálku českého Forbesu majitele Kofoly Jannise Samarase.

Od té doby jeho práce pro Forbes získaly několik ocenění, mimo jiné i dvě Obálky roku: cenu Unie vydavatelů si v rámci ocenění Časopis roku vysloužil titulní portrét Pavla Tykače (Forbes duben 2014) i obálka s portrétem Jiřího Bartošky (Forbes červen 2015).

autori

V Pánské pasáži Jiří Turek a Jana Jabůrková vystavují svou práci reportážní, fotografie z cest i pozoruhodné snímky zvířat – záběry z cesty po Skotsku, divoké psy na pláži na Kapverdách, pouliční kočky či momentku z kladrubského hřebčína. Své fotografie prezentují ve své galerii unikátní formou – cestou zvětšení fotografie  a následného ručního zalití do pryskyřice, na čemž Turek s Jabůrkovou spolupracují s technologickým inovátorem Milanem Brátem. Výsledkem je velkoformátový obraz na hliníkové desce ve vysokém lesku.

Jiří s Janou chtějí být ve své galerii osobně přítomni co nejčastěji, kdykoliv jsou v Praze a mají trochu času. V Pánské pasáži je momentálně volně k vidění i jejich výstava Lauda Hunt – Nascar Europe Valencia 2016 s portréty závodníků Mathiase Laudy a Freddieho Hunta, synů někdejších rivalů z F1.

„Chtěli bychom se tu setkávat s lidmi, které zajímá naše práce a baví je fotografie, zajímají se o techniku fotografování anebo třeba prostě jen hledají originální prvek do svého interiéru. Těšíme se na každého, všichni jsou vítaní,“ vzkazuje Jana Jabůrková své pozvání do galerie. „Zdráhám se ale o vystavených fotografiích mluvit jako o umění. Ostatně jeden citát říká, že uměleckým dílem se cokoliv stane až ve chvíli, kdy to někomu alespoň rok úspěšně visí na zdi. S tím bych souhlasil,“ dodává Jiří Turek.

Na návštěvu galerie doporučujeme se předem objednat, všechny kontakty najdete na www.j3t.cz

Foto: Jiří Turek, Jana Jabůrková