Narodil jsem se v Mostě. A poprvé za 50 let to někomu přijde zajímavé. Doposavad se mi vždy dostávalo reakcí typu „Au!“ a výrazů utrpení ve tváři, když jsem se zmínil, odkud pocházím. Teď se všechno změnilo.

V televizi běží Most s vykřičníkem a to je najednou samé: „Hele, a fakt to tam takhle vypadá? Fakt Severka existuje? Fakt je to tam takhle drsný a divný?“

Most s vykřičníkem je jako ze seriálu. Drsný, zjizvený, poznamenaný.

Jsem sice, jak říká Franta, už domestikovanej v Praze, ale moji bratranci jsou pořád ještě divoký a v Mostě, a tak tam čas od času zajedu. Most je určitě o něco drsnější destinace než Malá Strana, kde teď bydlím. Chanov rozhodně není Jeruzalém. Přesto je Most město, kde žije 60 tisíc lidí, jsou tam překvapivě krásná místa a ne všechny hospody vypadají jako Severka. Nežijí tu jenom popeláři, výčepní a majitelé bordelů. Jizvy má i proto, že odtud teče energie do celého Česka. A pořád je to moje rodné město, prožil jsem tu dětství a mám ho rád. A vy byste měli taky.

Tady je pár důvodů proč.

Kostel. Ten kostel, kde si farář ve zpovědnici nalívá kebuli z placatky a Eda řeší, kdy mu stojí a kdy ne, je symbol. Na svoje dnešní místo doputoval po kolejích, jel skoro kilometr, 27 dní. Aby ustoupil, stejně jako celé historické město Most, uhlí. Kostel byl odsunut, přesunut. V Mostě se totiž často lidi a věci přesouvají a odsouvají. Nejdřív Němci vyhnali Čechy do vnitrozemí a z Mostu byl Brüx. Pak Češi vyhnali (odsunuli, tak se tomu říká) Němce a Most byl jenom český. Ale přišel taky o většinu obyvatel a ti noví přišli ze všech koutů republiky.

Čtěte také: Napravený výtržník z Bíliny prodává parfémy v celé střední Evropě

Proč je to důležité? Protože většina z nich v Mostě neměla kořeny. Spousta z nich je nikdy nezapustila. Po těch odsunech a přesunech zůstaly díry možná větší než po těžbě uhlí. Komunisti navíc otočili kostel Nanebevzetí Panny Marie k Pánubohu zády, a tak se tu sice občas někdo pomodlí, ale mše se tu neslouží. Za návštěvu kostel ale rozhodně stojí.

Tramvaj. V Mostě se jí říká rychlodráha a konečnou stanici má na jedné straně přesně u Severky, na druhé v Litvínově. A je asi fakt, že ženská je jako tramvaj z Mostu do Litvínova, jak říká Eda. Ale cesta rychlodráhou je pro ty, co nejsou ani z Mostu, ani z Litvínova, velký zážitek. Bez přehánění. Můžete vyrazit třeba od Severky a dát si jedno. Rychlodráha vás proveze centrem města, kde vzkvétá nevzhledný obchoďák Central a chátrá někdejší kulturní dům i s planetáriem na střeše. Za pár dalších stanic se zanoříte do reality místa, kde se ze země vyškrabává rypadly uhlí, vyrábí se elektřina pro celé Česko, rafinuje benzin a produkují tuny různých plastů.

Most!
Počet obyvatel: 66 768 (2016)
Průměrná měsíční mzda: 28 029 korun (1. čtvrtletí 2018)
Cena bytu 2+kk v paneláku: 359 000 korun
Oblíbený sportovní tým: HC VERVA Litvínov a Černí andělé, šestinásobné mistryně Česka v házené
Lokální speciality: uhlí, řepánky a rychlodráha (ve skutečnosti tramvaj)

Ta cesta, a to vám slibuju, bude přízračná. Z okna uvidíte ten kostel. Jezero, které vzniká zatopením bývalého dolu. V dálce rypadla. Projedete skrz chemičku jako z verneovky. Nalevo bude hořet věčná rafinerie, fabrika tu dští oheň z komína. Napravo kilometry trubek a chladicí věže. Rychlodráha plná lidí, co tu nejsou na výletě, ale žijí tu a jdou do práce, a průměrný plat je tu o 10 tisíc nižší než v Praze. A pak vás rychlodráha vyplivne v tý další prdeli, jak říká Eda. V Litvínově.

Zdroj: Tiger 150681, Wikimedia Commons

Chanov. Pokud pojedete do Mostu autem z Prahy, bude to to první, co uvidíte. Tohle 40 let staré sídliště, kam sociální inženýrství přesunulo, odsunulo Romy, co se jim tehdy ještě smělo říkat Cikáni, vypadá přesně jako v seriálu. Národní kulturní památka, jak říká Franta, a rozhodně ne Jeruzalém, jak zcela správně poznamenal otec farář. Na křížovou výpravu bych se sem nevydával. A to přesto, že už od benzinky na výpadovce na Prahu a Bílinu vás budou u silnice lákat dámy krásné jako Chanov sám.

Foto: Profimedia

Autodrom. To je místo mého dětství, strávil jsem tu spoustu víkendů. Nejezdí se tu jenom tajné závody. Každých 14 dní se tu něco děje. Místo s výhledem na komíny i krásné Krušné hory. Můžete si tu udělat kurz bezpečné jízdy, zazávodit si nebo si dát školení, po kterém vám vrátí body, co jste ztratili na cestách, když vám v motoru bublal benzin z místní chemičky.

Mladý Petr Šimůnek se s číslem 16 chystá na první automobilový závod. Foceno na náměstí, kde je dnes Městské divadlo.
Přesněji šlo o dětskou dopravní soutěž pořádanou Automotoklubem SHD Most. Jmenovala se Táto, jeď opatrně.

Hipodrom. Jo, to fakt Most taky nabízí – skvělé dostihové závodiště s výborným zázemím. Pokud byste nebyli na koníčky, jedna věc by vás sem mohla dostat. Kolem dostihového okruhu je skvělý asfaltový okruh pro inline brusle. Nejspíš jeden z nejlepších v Česku, 3700 metrů kvalitního asfaltu, pět metrů široká dráha, kde většinou budete úplně sami.

Takovou Severku má asi každé město a ten seriál, aspoň tak to vidím já, není jenom o Mostu, ale spíš o celém Česku.

Jezero Most. Kousek od kostela, kde Pánbůh odmítá pomoct Edovi, je obrovská vodní plocha. Druhá největší v Česku. Šest let tady voda z Ohře zatápěla důl Ležáky, kvůli kterému se zboural celý starý Most a kostel jezdil po kolejích… Když se ze země vyrvalo a vytěžilo všechno, má se vrátit přírodě, zemi a městu voda. Místo je to, s výhledy na industriální krajinu kolem, podivuhodně krásné. Letos se dostaví všechno okolo a oficiálně otevře. Rozhodně stojí za návštěvu, můžete si dát kolem něj běh.

Foto: Profimedia

Hrad Hněvín. V seriálu se párkrát mihne. Tyčí se 400 metrů nad městem a všemi uhelnými dírami kolem. Nikdy ho nikdo nedobyl, ani Přemysl Otakar II., ani husité, ani Švédové za třicetileté války. Ve vězení si tady pár let užil nejslavnější alchymista své doby – magistr Edward Kelley. Nevím, jestli si někdy přál umřít v Mostě, ale umřel. V roce 1597. Dnes se tu můžete ubytovat a mít třeba svatbu.

Foto: Profimedia

Takže, přijeďte se sem podívat. Most s vykřičníkem je jako ze seriálu. Drsný, zjizvený, poznamenaný. Most je ale taky přeci jen o něco víc než jen Severka, Luďan, Eda a Franta. Navíc, takovou Severku má asi každé město a ten seriál, aspoň tak to vidím já, není jenom o Mostu, ale spíš o celém Česku.

Ale co. Dycky Most.