Jakub Gottwald a Zdeněk Linc měli chuť na dobrou místní pálenku. Nemohli ji ale sehnat. Gottwald proto objel prvních pět lihovarů, dal dohromady třicet produktů a připravil e-shop jako svatební dar pro Lince.

Lihovarek.cz, který dnes sdružuje desítky malých českých lihovarnických značek, nyní získal milionové investice od českých investičních společností Meriton a Startguide. Přesnou výši investice však firmy neuvedly.

První z investorů, firma Meriton z investiční skupiny Miton, se dlouhodobě zajímá o inovativní projekty kombinující hmotná aktiva s online světem.

Společnost Startguide, která se zaměřuje na investice do startupů, zaujala originální vize majitelů. „Projekt má hlubší přesah, a to od kultury kvalitního pití až po zvelebovaní české krajiny plodinami, které jsou pro ni typické,“ uvedl managing partner Startguide Petr Jahn.

Peníze získané výměnou za pětinový podíl ve firmě chtějí zakladatelé použít zejména na další růst v odvětví, který zahrnuje například rozšiřování týmu a zvyšování zásob pro potřeby gastronomie.

„Vstup investorů se překrýval s dobou, kdy jsme se stali distributory lihu. Tento legislativní status nám umožňuje dodávat destiláty dalším prodejcům,“ uvedl spolumajitel e-shopu Jakub Gottwald. Pro gastronomické podniky je podle něj nezbytné, aby dodavatel dokázal mít za všech okolností dostupné klíčové produkty. To je důvod, proč Lihovárek.cz potřeboval výrazně zvýšit skladové zásoby.