Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet zrušila zhruba dvě procenta svého letního letového řádu. Opatření se týká 1700 letů a ovlivní plány zhruba 180 tisíc cestujících, informovala v pondělí agentura Reuters.

Firma krok zdůvodnila obavami z problémů souvisejících s řízením letového provozu v Evropě.

V loňské letní sezoně se letecká doprava v Evropě potýkala s nedostatkem personálu, tedy v době kdy se poptávka rychle zotavovala z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Letos v létě se očekávají potíže zejména v souvislosti s řízením letového provozu.

Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol nedávno varovala cestující před náročným létem. Na mnoha klíčových letištích totiž v následujících měsících očekává přetížení letového provozu.

Vzdušný prostor pro civilní leteckou dopravu v Evropě nyní omezuje válka na Ukrajině. V některých částech Evropy se navíc řízení letového provozu potýká s nedostatkem zaměstnanců a hrozbou stávek.

Společnost easyJet je podle počtu cestujících největším leteckým dopravcem v Británii. Firma dnes uvedla, že by se díky ohlášeným změnám mohla vyhnout rušení letů na poslední chvílí, které je nákladnější a způsobuje cestujícím více komplikací.

Zrušení 1700 z celkem devadesáti tisíc letů plánovaných na zbytek července a na srpen se týká zejména londýnského letiště Gatwick.

Zhruba devadesáti pěti procentům dotčených pasažérů již byla podle firmy rezervace přesunuta na alternativní let.