Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) pojistila od ledna do konce října vývoz v hodnotě 47,3 miliardy korun. Překonala tak celoroční hodnoty uplynulých devíti let. EGAP o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. K nárůstu objemu pojištěného vývozu podle společnosti vedla větší míra rizika ve světě a také zájem firem investovat.

„Řada firem se nadechuje po hubených letech, kdy nejen české exportéry škrtila pandemie a následně dopady ruské agrese na Ukrajině. Teď mnozí exportéři hledají a nacházejí nové trhy a investují. Například do rozšíření svých výrobních kapacit,“ uvedl předseda představenstva EGAP David Havlíček.

Letošní program EGAP Plus, do kterého se mohly zapojit firmy zasažené konfliktem na Ukrajině, byl podle pojišťovny vyčerpán za prvních devět měsíců. Program počítal s krytím úvěrů do výše 6,25 miliardy korun.

V červenci EGAP představila Fond Ukrajina. Určen je firmám vyvážejícím na Ukrajinu, které mají zájem o krytí krátkodobých případů s maximální délkou splatnosti jeden rok. V současné době EGAP vyřizuje přibližně třicet žádostí za více než tři sta milionů korun, stojí ve zprávě. Do fondu vložil stát 239 milionů korun, sto milionů dal EGAP.

Tento měsíc EGAP také oznámila, že snížila svou angažovanost v Rusku o dalších 3,2 miliardy korun. Ze zhruba jedenáct miliard korun na začátku roku 2022, jejichž splácení bylo ohroženo válkou, klesla angažovanost na 3,8 miliardy korun. Jsou to zhruba čtyři procenta z celkové angažovanosti pojišťovny. EGAP s počátkem ruské invaze na Ukrajinu pojišťování vývozu českých firem na Ukrajinu, do Ruska a Běloruska zastavila.

EGAP pojišťuje zejména bankovní úvěry se splatností delší než dva roky na financování vývozu velkých energetických, strojních a technologických zařízení, investičních celků, dopravních staveb a investic, a to především do zemí s vyšším rizikem nezaplacení na straně kupujících. Vznikla v roce 1992, spadá pod ministerstvo financí. Vláda na konci roku 2019 schválila, že se EGAP stane jediným akcionářem České exportní banky.