Jeden z nejbohatších Egypťanů Naguib Sawiris dnes podle svých slov odeslal dopis řecké premiérce Vasilice Thanos a italskému premiérovi Matteovi Renzimu a oba politiky požádal o stejnou věc – chtěl by od jejich zemí koupit ostrov, na kterém by ubytoval syrské uprchlíky a ekonomické migranty.

„Myslím to vážně,“ řekl Sawiris v telefonickém rozhovoru pro Forbes. „Chci mít dobrý pocit z dobrého skutku. Dodejte mi ostrov a o zbytek se postarám,“ prohlásil.

Sawiris, který vede telekomunikační společnost Orascom Telecom Media & Technolofy (OMTM), je třetí nejbohatší muž Egypta a se jměním v hodnotě 2,9 miliardy dolarů (72,5 milardy korun) je také 577. nejbohatším člověkem světa.

K tomu, aby mu prodali jeden ze svých ostrovů, vyzval Řecko a Itálii minulý čtvrtek na Twitteru. „Mají tucty neobydlených ostrovů, které by mohly posloužit jako útočiště pro stovky tisíc uprchlíků,“ řekl později agentuře AFP.

Podle našich odhadů by ho taková koupě, pokud by s ní Řecko nebo Itálie souhlasily, mohla vyjít na 10 až 100 milionů. Kromě toho Sawaris počítá i se značnými investicemi do budování infrastruktury, kterou by chtěl zajistit fungování ostrova a do jejíž výstavy by se měli zapojit i uprchličtí obyvatelé ostrova. Aby si vybudovali pocit komunitní sounáležitosti. Miliardář ale počítá s tím, že tohle místo bude pro lidi ze Sýrie dost možná pouze přechodnou adresou. „Až se situace v jejich zemi uklidní, tak se samozřejmě budou moci vrátit,“ říká.

Nicméně tak daleko ještě rozhodně není. Italskou i řeckou vládu kontaktuje poprvé až dnes a zatím netuší, jak na jeho požadavek zareagují. Je ale přesvědčený o tom, že ani jedna země by tím, že na jeho požadavek přistoupí, netratila. Kontinentální Evropa podle jeho názoru může navíc pojmout jen omezený počet lidí a je i v jejím zájmu vytvářet další místa, kde by mohli uprchlíci pobývat.

O jaký ostrov by případně šlo, je Savirisovi podle jeho slov jedno. „Čím větší to bude ostrov, tím více lidí se na něj vejde,“ řekl. Západní země a země Perského zálivu podle něj pro vyřešení humanitární krize ze strachu před vpouštěním teroristů z ISIS a kvůli domácím ekonomickým problémům nedělají dostatek, a proto se rozhodl začít jednat. A to „od píky“. Kromě ostrova a jeho zvelebení chce pořídit i bezpečné lodě, které by na něj migranty a uprchlíky dopravily.

Ostrov by rád zanechal pod správou země, od které by ho pořídil. Pokud by s tím nesouhlasila, vyhlásil by ho samostatným subjektem a pojmenoval by ho Ajlan po tříletém Syřanovi Ajlanu Kurdim, který se minulý týden utopil ve Středozemním moři a jehož fotografie obletěly celý svět. A také přiměly Savirise k jeho nápadu. „Moje svědomí se ozvalo,“ řekl k tomu.