Barbora Trojak je vzděláním portugalistka, ale profesně se věnuje odpovědné spotřebě a pracovním podmínkám při výrobě různých věcí, které si často vkládáme do nákupního košíku. Největší vášní jí je tropické ovoce, ostatně má taky na paži vytetovaný banán. Toto ovoce zkoumá i v rámci kampaně Za férové banány! Několik let pracovala v Ekumenické akademii, pro niž sepsala Vánočního průvodce férovými nákupy. 


Vánoce, to je věda. Jak to všechno vymyslet, nakoupit a schovat před zvědavci? Snadno se pak zapomene na to, co by vlastně Vánoce mělo naplňovat – blízkost, zpomalení a klid. Ještě snáze se v tom předvánočním shonu zapomíná na příběh, který má každý náš nákup za sebou. Přičemž málokdy jde o pohádku, kde vítězí dobro nad zlem. Proto jsme se vám to rozhodli usnadnit.

Cílem Prague Green City Guide a Vánočního průvodce férovými nákupy je najít lepší alternativy při nakupování. Tohle je seznam míst, kde můžete najít více udržitelné vánoční dárky, navíc v klidném a přátelském prostředí.

Vánoční ozdoby

Věděli jste, že 60 procent všech vánočních ozdob a dekorací vzniká v malé oblasti okolo čínského města Yiwu? Do šesti stovek místních továren přijíždějí pracovníci a pracovnice ze vzdálených oblastí Číny, aby si vydělali, třeba na věno. Pracují 12 i více hodin denně v prostředí plném prachu a toxických látek.

Proto nakupujte ozdoby vyrobené v Česku, třeba v družstvu DUV, Slezká tvorba Opava, Irisa Vsetín, Rautis nebo Han Jičín (ta má sice továrnu i ve Vietnamu, ale ta dodává na americký trh a vyrábí ve fair podmínkách). Spoustu vánočních ozdob najdete taky na Fler.cz nebo v obchodu Fair&Bio.

6165-keramicka-ozdoba-heart

Hračky

Je to horší než s ozdobami. V Číně se vyrábí 80 procent všech hraček. Místní průmysl zaměstnává v této oblasti až čtyři miliony dělníků a dělnic. Jde především o mladé ženy, jež přišly za prací z venkovských regionů chudého čínského vnitrozemí. Čekají je dlouhé hodiny práce v nebezpečném prostředí. Bez přesčasů si na živobytí nevydělají a ochranné pomůcky často vůbec nemají. Vinu na tom nesou velké firmy, které vyžadují nereálně nízké náklady a extrémně krátké dodací lhůty.

Jestli máte letos v plánu nakupovat hračky, vybírejte například ty z pražských obchodů Nila Kids nebo Hugo chodí bos. Pokud sháníte boby a sáně, tak u Lionu a Plastkonu. Odrážedla a koloběžky zase seženete u značky Yedoo a aktovky, batohy, pouzdra, sáčky a kufříky u firmy Emipo.

hugo-chodi-bos_credit-hugo-chodi-bos1

Hračkářství Hugo chodí bos.

Oblečení a textil

Mezi nejčastější problémy spojené s produkcí textilu patří velmi nízké mzdy a stejně jako u výše zmiňovaných výrobků dlouhé hodiny přesčasů, nebezpečné a nedůstojné pracovní podmínky a potlačování odborů. Problém je už na samotném začátku výroby, protože bavlna je nejvíce chemicky ošetřovanou plodinou světa a k tomu ji často sbírají děti.

Celý dodavatelský řetězec je velmi složitý, proto je komplikované kontrolovat, jaké podmínky v něm panují. Velké firmy zadávají většinu výroby externím dodavatelům a továrny nejsou v jejich přímém vlastnictví a tím se vyhnou skutečné odpovědnosti.

Hledejte textil, který nese certifikace GOTS (bavlna pochází z ekologického zemědělství) nebo Faitrade (bavlnu ze systému spravedlivého obchodu). Lokální ekonomiku podpoříte nákupem od českých textilek – v tomto případě se dá očekávat minimálně lepší kontrola bezpečnosti práce. Obrátit se taky můžete na české švadleny, krejčí a výrobce.

Dámská móda: dámské kabelky Elega, oblečení a doplňky Nila, spodní prádlo Pleas

Pánská móda: dřevění motýlci Be Wooden, obleky na míru Le Premier a Leo Macenauer

Unisex: oblečení z konopí Konopnictví, eko móda Etikbutik, bundy a kalhoty Segrasegra, klobouky Tonak

Boty: Botas, Snaha, ručně šité boty na míru Lawart

Sportovní outdoor a vybavení: míče od české firmy Gala, hokejky, běžky a tenisové rakety od Artis, florbalky Arex a oblečení Patagonia

Dekorace do domu a suvenýry: Hnst.ly

etikbutik_credit_-greenglasses1

Oblečení z Etikbutiku.

Šperky

O zlatu tu už řeč byla – podobné problémy jsou ale spojené i s těžbou stříbra a diamantů. V mnoha zemích Latinské Ameriky a Afriky se hledání a těžbě drahých kovů věnují celé rodiny, v případě Konga jde navíc velmi často o nucenou práci, jejíž výsledky financují místní krutou válku. Zpracování drahých kovů je také spojené se znečištěním prostředí nebezpečnými chemikáliemi, třeba rtutí.

Pokud mermomocí trváte na drahých kovech, zkuste se ptát po těch recyklovaných, nebo si nechejte šperk vyrobit ze starých nepoužívaných klenotů.

Kosmetika

Na to, co jíme, si často dáváme velký pozor, ale kosmetiku opomíjíme. Přitom je nám velmi blízko, přímo na kůži, často několikrát denně. Obsahuje-li velké množství chemikálií, nezní to jako ta pravá potrava pro naši pokožku. Měli bychom se taky vyhýbat přípravkům obsahujícím palmový olej. Ten je totiž odpovědný za jednu z největších ekologických katastrof posledních let – vypalování pralesa v Indonésii a následné požáry.

Nakupujte kosmetiku vyráběnou českými firmami: Manufaktura, Nobilis Tilia, Botanicus, Havlíkova přírodní apotéka, Dr. Popov, Karel Hadek nebo Henep. Online můžete nakupovat třeba na Biooo.cz.

biooo_credit-greenglasses1

Přírodní kosmetika z Biooo.cz.

Elektronika

Nedůstojné pracovní podmínky panují i v montovnách, kde se kompletují jednotlivé komponenty. Kromě toho je ale výroba elektroniky třetím největším „žroutem“ zlata, které se využívá v mobilech, počítačích a dalších zařízeních. Na těžbě zlata se navíc podílí více než milion dětí a jejich počet se stoupající poptávkou po tomto drahém kovu neustále roste.

První férově vyráběný mobil spatřil světlo světa teprve nedávno. Nejmenuje se jinak než Fairphone a montuje se v kontrolovatelných továrnách. Vzácné kovy nepocházejí z konfliktních oblastí a celý dodavatelský řetězec je velmi transparentní. V hodnocení britského Ethical Consumer se ocitl suverénně v čele žebříčku. Na vyšších příčkách se umístil i Alcatel, Huawei nebo Acer – mají ale zhruba o polovinu méně bodů než Fairphone.

webshop_1000x1000_coral_red

Na textu se podílely také Aneta Hebrová a Jenny Day (Prague Green City Guide). Více informací najdete ve Vánočním průvodci férovými nákupy.