Jak rychle může jet stodola? Jestli má na sobě napsáno Kia EV9, zvládne i dvoustovku. A protože je elektrická, uslyšíte při tom jen šum svistu. V Německu se do ní zamilovali tak moc, že ji zvolili nejlepším luxusním autem roku.

Řidiči pražských tramvají, zbystřete! Potenciálně nebezpečné auto je velké, hranaté, má bílou barvu a řídí ho muž, který většinu života strávil klouzáním na ledě. Ano, Jaromír Jágr začal řídit novou Kiu EV9. A jestli si ještě někdy zopakuje svoji srážku s tramvají, kterou předvedl v menší Kie EV6, mohlo by to tentokrát dopadnout hůř.

Hlavně pro tramvaj, protože postavit jí do cesty dvě a půl tuny materiálu může znamenat i cestu mimo „kluziště“. Ale třeba to kladenská hokejová hvězda s novým autem tentokrát zvládne… Kdyby ne, byla by to škoda.

Následující větu bych před patnácti deseti lety určitě nenapsal, ale časy se mění. Elektromobilní Kia EV9 se může zařadit do společnosti značek, jako je BMW, Audi nebo Mercedes-Benz. Šokuje už velikostí, kterou zvýrazňuje tím, jak moc je hranatá. Parník, stodola, tank… To jsou přesně výrazy, které vás napadnou, když k ní přijdete poprvé.

Je ale potřeba myslet na to, že EV9 je stroj, který Kia postavila hlavně pro Severní Ameriku, kontinent, kde je už čtyřicet let nejprodávanějším autem obří pick-up od Fordu. Pět metrů dlouhá a dva metry vysoká kia tak sice na první pohled Evropana možná šokuje, Američan ale zůstává v klidu. Tedy jde-li o rozměry.

Forbes Digital Premium