Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura.
Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.
Semafor má zelenou
Tři politické strany, které zvítězily v letošních spolkových volbách a kterým se pro jejich typické barvy přezdívá semafor, podepsaly koaliční smlouvu. Vzniku nové spolkové vlády sociální demokracie, strany Zelených a liberální FDP, která nahradí dosavadní kabinet kancléřky Angely Merkel, tak už nic nestojí v cestě.
Zítra má dojít k oficiálnímu jmenování nového kancléře Olafa Scholze a jeho ministrů. Angela Merkel tak po šestnácti letech na nejvyšším politickém postu v Německu zamíří na odpočinek. Co bude dělat? „Trochu se vyspím a pak se uvidí,“ říká.
Firmy pro injekce
Na 150 německých firem se společně pouští do kampaně za očkování proti koronaviru. Zaměstnavatelé se bojí, že sílící vlna epidemie na ně a jejich lidi tvrdě dopadne, a proto se dali do rozsáhlé iniciativy, kterou chtějí své zaměstnance a zákazníky povzbudit k očkování.
Do projektu se zapojily společnosti jako BMW a Mercedes-Benz, obchodníci Lidl a Edeka, celá řada bank, parfumerie Douglas a desítky dalších podniků. Ty tak různě upravují své klasické slogany, například cestovní společnost Condor, která běžně vzkazuje „Milujeme létání“ teď hlásá: „Milujeme očkování“.
Další, prosím
Už jen tři kancléři a budou Vánoce. Tak zní aktuálně nejužívanější vtip, který frčí v Rakousku. Během dvou měsíců je totiž na postu kancléře už třetí člověk. Stal se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Jeho předchůdce Alexander Schallenberg byl v úřadu jen pár týdnů a odstoupil s tím, že jen převzal vedení země v těžké době, ale kancléřem být ve skutečnosti nechtěl.
Bývalý kancléř a předseda Rakouské lidové strany Sebastian Kurz, který platil za zázračné dítě rakouské politiky, z ní po aféře s manipulacemi s průzkumy veřejného mínění zdá se definitivně odešel.
Sexy
elektrikář
Vedl Teslu v Německu a viděl, že ačkoli všichni tlačí zelenou energetiku a elektroauta, samotní elektrikáři jsou na chvostu zájmu. Jenže bez nich se celý přerod ekonomiky jen tak nestane. Proto se bývalý šéfmanažer Tesly Philip Schröder rozhodl, že to změní. Z práce elektrikářů udělá dreamjob a vytvoří koncern, který na zelené revoluci postaví slušný byznys.
Jeho firma, která se jmenuje 1Komma5°, a odkazuje tak na pařížské klimatické cíle, má roční obrat čtyřicet milionů eur a zaměstnává 120 lidí. Konkrétně má firma se sídlem v Hamburku za cíl rozšířit trh s CO2 neutrálními energetickými řešeními a klimatizačními jednotkami pro domácnosti, a významně tak urychlit přechod k uhlíkové neutralitě energetiky.
Schröder navíc chystá masivní expanzi a pomoci mu v tom má i aktuální finanční injekce v hodnotě sto milionů eur.
Tu mu poslala skupina nejbohatších Němců a také automobilka Porsche, která stejně jako on věří, že aby se povedlo splnit ambiciózní plány rozvoje elektromobility, zásadní roli bude hrát dostatek kvalitních elektrikářů. „Být elektrikář není dost sexy,“ říká Schröder s tím, že s Porsche v zádech by se tohle vnímání mělo změnit.
Tahanice
ve VW
Spory o setrvání šéfa největší evropské automobilky Herberta Diesse v čele koncernu Volkswagen frčí dál. Teď se podle informací deníku Handelsblatt nejspíš zdá, že tenhle manažer, který je velkým obdivovatelem Elona Muska, na své pozici sice zůstane, ale nejspíš přijde o klíčové pravomoci.
Měl by se tak do budoucna věnovat jen „strategickým otázkám vedení koncernu“ a vliv na samotný operativní byznys a skutečné vedení společnosti by měl převzít dosavadní šéf značek VW Ralf Brandstätter, kterého nejspíš čeká povýšení do představenstva, kde se čekají ještě další personální změny.
Cílem je zabránit tomu, aby se opakovala například situace, kdy Diess před několika měsíci spustil v koncernu vlnu paniky svým nečekaným prohlášením o propouštění.