V neděli skončila éra Angely Merkel. Po šestnácti letech v úřadu spolkové kancléřky a 31 letech v roli spolkové poslankyně už do voleb nejde. Němci si zvolí novou vládu. Od roku 2005 Angela Merkel určovala, jakým směrem půjde německá politika i ekonomika. A spolu s tím ve velké míře udávala tempo i té české. Mimochodem za dobu její éry se v Česku vystřídalo sedm premiérů.

Kdo je ale vlastně žena, kterou na začátku všichni podceňovali a ze které se stala nejvlivnější politička současnosti?

Skok

Bylo jí devět let a ve škole zrovna měli hodinu plavání. Děti měly skočit z třímetrové výšky do vody po hlavě. Většina z nich skočila po nohou. Angela Merkel stála skoro celých 45 minut na prkně. Dívala se dolů a přemýšlela. Ostatní se jí smáli. Nakonec – těsně se zazvoněním konce hodiny – skočila. Po hlavě. Podobně fungovala o mnoho let později v politice. „Taková prostě jsem. Ne moc odvážná. Vždycky mi chvíli trvá, než zvážím rizika,“ řekla k tomu jednou.

Výdrž

Svou dlouhou výdrží a s pomocí černé kávy dokázala Angela Merkel „vysedět“ nekonečná politická jednání. Ve chvílích, kdy už nad ránem představitelé ostatních zemí neměli sílu, Merkel dokázala prosadit kompromisy a posunout celou věc dál. Není vizionářka, ale v trpělivosti a hledání kompromisů nemá konkurenci. Její životní moto zní: V klidu je síla.

Stín

Angela Merkel sází na důvěru a letité vztahy. Důkazem může být její nejbližší spolupracovnice, Beate Baumann, se kterou úzce pracuje od roku 1995 a o níž se mluví jako o stínu a nejvlivnější osobě okolo kancléřky. Od roku 2005, kdy se Angela Merkel stala německou kancléřkou, vede Beate Baumann její kancelář. I přes dlouholetý vztah si stále vykají.

Taková prostě jsem. Ne moc odvážná. Vždycky mi chvíli trvá, než zvážím rizika.

Za barem

Nenechte se mýlit, i Angela Merkel za sebou má – v mezích – divoké mládí. Během studií dokonce pracovala jako barmanka. Známá je dokonce historka o tom, jak jednou opilá vypadla z lodi do vody.

Psi

Jednou ji pokousal pes, když jela na kole, a od té doby se jich bojí. Jestli to věděl Vladimir Putin, když jí při jejich první schůzce daroval plyšového psa? Kancléřka se ovšem nenechala rozhodit, ani když se jí při osobním setkání s ruským prezidentem v Soči motal okolo nohou jeho labrador Koni.

Nákupy

Angela Merkel bydlí v pronajatém bytě v centru Berlína. Ačkoli je byt samozřejmě hlídaný, nic nápadného v jeho okolí nečekejte. Merkel si chodí i sama na nákup do supermarketu. Mimochodem když ji naposledy takhle někdo vyfotil, v košíku měla toaletní papír a čtyři lahve vína. Tašky s nákupem si domů nosí také sama.

Foto Profimedia

Rodina

Má dva nevlastní syny, které do svazku přinesl její druhý, stávající manžel Joachim Sauer. Daniel a Adrian Sauer už mají vlastní potomky a tak je z Angely Merkel i babička. Manžel Joachim Sauer se v roli „prvního muže“ nevyžíval a dál pokračoval ve své vědecké práci uznávaného kvantového chemika na Humboldtově univerzitě v Berlíně.

Pa rusky

Díky tomu, že vyrůstala v bývalém východním Německu, se ve škole učila ruštinu. Ačkoli sama říká, že má jen elementární základy, ví se, že s Vladimirem Putinem se bavila právě rusky. Naopak on ovládá němčinu. Ačkoli do přátel mají tihle dva daleko, Merkel trvala na intenzivním dialogu s Putinem. Za šestnáct let v roli kancléřky ho v Rusku navštívila téměř dvacetkrát. Pro Putina byla jako most do Evropy, zatímco ostatní lídři přicházeli a odcházeli, ona zůstávala. Mimochodem k Rusku měla vztah už v mládí. Obdivovala ruskou literaturu a v 70. letech stopem procestovala Kavkaz.

Facka

Silný vztah má Angela Merkel i k Česku. V Praze strávila v 80. letech několik měsíců při výzkumu na Akademii věd a dodnes na to ráda vzpomíná. Sama sice říká, že česky už neumí, ale věta „dostaneš facku“ se jí prý vryla do paměti. Kancléřka se ovšem o střední Evropu a Česko zajímala i v politické rovině a  podporovala ho.

Miláček

Angela Merkel je hvězdou Němců a je mezi nimi i po šestnácti letech vládnutí velmi populární. Nyní o ní říká 84 procent Němců, že svou práci dělá dobře. Vítězí i v otázce: u jakého politika platí, že je země v dobrých rukou? Tady pro ní v srpnu hlasovalo 65 procent lidí. Ostatní politici mohou o takových číslech jen snít. Mimochodem Armin Laschet, který jde do voleb za CDU jako kandidát na nástupce kancléřky, nemá ani poloviční podporu.

Průzkumy

Sama se opírala o průzkumy mezi veřejností. Neustále sledovala, jaká je a jak se vyvíjí nálada ve společnosti, co Němci chtějí. Ať už šlo o energetiku, školky nebo cokoli dalšího. Angela Merkel si nechávala dělat až několik průzkumů týdně, o které se při rozhodování opírala. Merkel ve své politice postupovala jako vědec – sbírá informace, hledá podporu, zvažuje a pak se kompromisně rozhoduje.

Projevy

Nemá je ráda a není velký řečník, přestože v rozhovorech dokáže být i vtipná a úderná. Mluvení jí ztěžovalo i to, že nevěděla, kam s rukama. Vyřešit jí to pomohla prý její mladší sestra Irene. Výsledkem je dnes už typické gesto, kdy má před tělem spojené prsty do tvaru kosočtverce, tzv. Merkelraute a ze kterého se během jejího vládnutí stal symbol kancléřky. Na rozdíl od svých předchůdců neuměla a nepokoušela se o projevy, které by burcovaly davy, místo toho vystupovala s klidem a mírně, a právě tenhle klid si Němci oblíbili.

Ekonomika

Během vlády Anegly Merkel prožila německá ekonomika nebývalý rozkvět – i přesto, že proběhlo několik krizí. HDP na osobu stoupl o 43 procent, míra nezaměstnanosti se snížila téměř o polovinu. Zatímco v roce 2005 bylo v Německu bez práce skoro pět milionů lidí, teď jich je i přes dopady pandemie 2,6 milionu. Naopak ale výrazně narostl veřejný dluh, na osobu tak teď místo šestnácti tisíc eur připadá 26 tisíc eur. Ačkoli prosperita země je nebývalá, Angela Merkel ji nedokázala dobře využít a transformovat německou ekonomiku pro budoucnost.

Zvládneme to.

Otočky

Ačkoli je kancléřka známá vyčkáváním, zvažováním a hledáním kompromisů, umí udělat i rázná rozhodnutí a všechny okolo překvapit. Ukázkovým příkladem je její reakce na havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě. Ačkoli Merkel nebyla nikdy odpůrcem jaderné energie a ještě pár měsíců před Fukušimou umožnila prodloužení životnosti německých elektráren. S havárií (a s pomocí průzkumů mezi Němci), ale rázem otočila a zahájila „energetickou revoluci“, odklon od jádra i uhlí a směřování k zelené energii.

Zvládneme to

V Česku je Angela Merkel spojovaná v posledních letech hlavně s „vítáním uprchlíků“. „Zvládneme to,“ řekla, když před šesti lety vrcholila uprchlická krize a Angela Merkel umožnila vstup uprchlíkům do Německa. O pár dnů později, když se na ní valila kritika, to komentovala slovy: „Pokud se budeme muset omlouvat, že jsme v krizových situacích ukázali lidskou tvář, tak pak to není moje země.“

Co dál

Po volbách to bude ještě nějakou chvíli trvat, než vznikne nová vláda a Angela Merkel bude moct odejít. Jaké má ale vlastně plány a co bude žena, která patří k nejvlivnějším lidem světa, „v penzi“ dělat? „Trochu se vyspím a pak se uvidí,“ komentovala svým typickým nespektakulárním stylem.