Elon Musk už není nejbohatším mužem světa. Na čele žebříčku Forbesu ho v prosinci vystřídal Bernard Arnault, zakladatel prodejce luxusního zboží skupiny LVMH. A sůl do rány se teď Muskovi rozhodla přisypat i Guinessova kniha rekordů, když ho zapsala jako člověka, který přišel o vůbec nejvíc peněz v historii.

Její hodnocení se dá jen těžko rozporovat. Po roce 2022 Muskovi totiž zbylo podle odhadů Forbesu jen 147 miliard dolarů. To je roční pokles o přesně 125 miliard, za který může především brutální propad akcií společnosti Tesla, které loni odepsaly 65 procent. Přesto však firma zůstává nejhodnotnější automobilkou světa, jejíž tržní kapitalizace je stále o sto miliard dolarů vyšší než jejího nejbližšího konkurenta – Toyoty.

Akcie Tesly se začaly raketově řítit dolů ve chvíli, kdy Musk oznámil koupi společnosti Twitter za 44 miliard dolarů. Do konce roku se pád nezastavil a zatím se nezdá, že by se na tom mělo něco měnit. Jen během prvních tří dnů ledna 2023 se Muskovo jmění snížilo o dalších deset miliard dolarů.

Pro zajímavost, na největší hodnotu majetku Musk dosáhl v listopadu 2021, kdy papírově disponoval 320 miliardami dolarů. V tuto chvíli to je zhruba 143 miliard dolarů, což je rozdíl neuvěřitelných 177 miliard dolarů, ale i to burza umí.

Musk tak od dob své největší slávy teoreticky odepsal téměř tolik, co aktuálně vlastní nejbohatší člověk světa Bernard Arnault, jehož majetek Forbes aktuálně odhaduje na 204 miliard dolarů.

„Byl to rok chaosu, který si Musk způsobil sám, kvůli katastrofě s názvem Twitter,“ říká k tomu analytik společnosti Wedbush Dan Ives.

Musk však nebyl sám, kdo prožil příšerný rok. V roce bezprecedentní destrukce bohatství se o rekordní částky propadli čtyři další technologičtí miliardáři. A to opět kvůli tomu, jak na ceně ztrácely jejich akcie.

Jeff Bezos přišel v roce 2022 o 85 miliard dolarů, protože akcie jeho e-commerce gigantu Amazon klesly na polovinu.

Akcie společnosti Meta Marka Zuckerberga, kam spadá i sociální síť Facebook, se pak propadly o 64 procent. Miliardář kvůli tomu přišel o 77 miliard dolarů.

A spoluzakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin mezitím sklouzli každý o téměř 45 miliard dolarů, neb akcie společnosti Alphabet se propadly o 39 procent.

Tito technologičtí miliardáři jsou tak jasným důkazem, jak je akciový trh nestálý a těkavý. Koneckonců v předchozích letech naopak patřili k největším miliardářským rekordmanům. Podíleli se totiž na pěti z deseti největších nárůstů bohatství za kalendářní rok v historii.

Musk v roce 2020 vyskočil o 129 miliard dolarů a v roce 2021 o 116 miliard dolarů, Bezos v roce 2020 o 75 miliard dolarů a Page a Brin v roce 2021 o 46 a o 44 miliard dolarů. Možná je tak namístě staré přísloví – lehce nabyl, lehce pozbyl.