skip to main content
Breaking News

Elon Musk naráží na byrokracii. Zahájení provozu v berlínské Gigafactory se komplikuje

Zahájení provozu velké továrny, kterou u Berlína postavila americká automobilka Tesla, se komplikuje. Opakovat se totiž bude on-line veřejná konzultace, při které může veřejnost vznést námitky kvůli dopadům továrny na okolí.

Důvodem k opakování jsou obavy, že dosavadní proces konzultací nesplňoval potřebná nařízení. Uvedlo to dnes regionální ministerstvo životního prostředí.

Šéf Tesly Elon Musk továrnu v Grünheide navštívil 9. října při příležitostí otevíracího večírku a tehdy řekl, že by chtěl, aby továrna začala vyrábět v listopadu. To se ale teď jeví jako nepravděpodobné, poznamenala agentura Reuters. Úřady totiž nejprve musejí projít nejnovější námitky, než rozhodnou, zda továrna dostane povolení k zahájení provozu.

Reklama

Opakovaný proces je přístupný pouze těm, kteří vyjádřili námitky v předchozí veřejné konzultaci, ale nebyli spokojeni s odpovědí Tesly nebo ministerstva životního prostředí. Koná se od 2. do 22. listopadu. Tesla se k rozhodnutí proces opakovat zatím nevyjádřila.

Úřady se rozhodly proces opakovat, protože ekologičtí aktivisté v samostatném případu namítli, že občané nebyli v dostatečném předstihu informováni o podrobnostech konání veřejné konzultace. Vadilo jim například, že konzultace byla jen on-line.

Musk už dal dříve najevo rozladění z toho, jak fungují německé zákony a povolovací řízení. Složité požadavky na plánování jsou podle něj v rozporu s rychlým postupem, který je nutný v boji s klimatickými změnami.

Továrna, které Tesla říká gigafactory, a přilehlý závod na výrobu baterií by měly ročně produkovat alespoň půl milionu elektromobilů a generovat baterie o kapacitě 50 gigawatthodin. Tím by se v obou případech dostaly před konkurenční firmy v Německu.