Druhý nejbohatší muž planety Elon Musk se definitivně rozkmotřil s technologickou Mekkou světa – kalifornským Silicon Valley. Oznámil totiž, že jeho společnost Tesla svou novou továrnu postaví už jinde: v Austinu v Texasu. A do této jižanské země firma přesune i své sídlo.
Elon Musk odchodem z Kalifornie vyhrožoval už dlouho. Stejně jako mnoha jiným podnikatelům se mu nelíbí tamní vysoké životní náklady, složitá bytová i dopravní situace ani vysoká kriminalita. A hlavně jedny z nejvyšších daní ze všech amerických států. Naproti tomu Texas například vůbec nevybírá daň z příjmů fyzických osob.
Z těchto důvodů už ostatně odchod ze Sillicon Valley v posledních týdnech oznámily také společnosti jako Hewlett Packard či Palantir. V případě Muska je však konflikt s kalifornskými úředníky mnohem osobnější.
Musk totiž od počátku pandemie zlehčuje až popírá nebezpečí plynoucí z nákazy nemocí covid-19 a staví se v tomto ohledu na stranu amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Velmi špatně proto nesl, když kalifornští úředníci v květnu odmítli znovu otevřít jeho továrnu ve Fremontu.
„Upřímně, tohle je poslední kapka. Tesla okamžitě přesune svou centrálu a budoucí programy do Texasu nebo Nevady. To, jestli si vůbec ponecháme výrobní kapacity ve Fremontu, bude záležet na tom, jak se tady bude s Teslou zacházet v budoucnu. Vzpamatujte se. Tesla je poslední automobilkou, která v Kalifornii zůstala,“ napsal tehdy na Twitter.
V květnu sice své výhrůžky ještě nesplnil, ale jak se teď ukazuje, na tuto „křivdu“ nezapomněl.
Nešlo ale jen o podnikatelův kontroverzní přístup k nemoci, která srazila Ameriku na kolena. Musk také v Kalifornii dlouhodobě čelil nařčení, že se v továrnách Tesly nezachází nejlépe s tamními zaměstnanci.
Řada z nich si stěžovala na dlouhé pracovní týdny, desítky hodin přesčasů a nevyhovující bezpečnostní a zdravotní podmínky. Jeden ze zaměstnanců například na svém blogu napsal, že „sice pracuje pro firmu budoucnosti, ale v podmínkách z dob dávno minulých“. Elon Musk nicméně i tato obvinění vždy zlehčoval.
Kromě nové továrny Tesly už technologický magnát do Texasu dříve přesunul i produkci své další firmy – Space X. Ta na jihu země vyvíjí jeho vesmírnou loď s příznačným názvem Spaceship.
Přesun výrobních kapacit udělal radost minimálně texaským politikům, kteří oslavují nejen vidinu nových daňových příjmů. „Texas miluje pracovní místa. Jsme velmi rádi, že vás můžeme považovat za Texasana,“ napsal Muskovi na Twitteru senátor Ted Cruz.
I když část firem skutečně nyní Silicon Valley opouští, mnoho technologických gigantů stále v „zemi zaslíbené“ zůstává. Svá sídla tam sále mají společnosti jako Apple, Alphabet či Facebook.