Letošní setkání akcionářů Tesly mělo jednu zajímavou charakterovou vlastnost. Všichni přítomní akcionáři na něm byli zavření. Tedy zavření v automobilech značky Tesla. Konkrétně v nich byli kvůli anticovidovým opatřením zavření na rozměrném parkovišti před pódiem, na němž se odehrávala hlavní prezentace Elona Muska a spol., a namísto tleskání troubili na klaksony.

Na setkání akcionářů navazoval event „Battery Day“, který se měl původně odehrávat v jiný den, ale nakonec událost přímo následovala po akcionářském srocení (jen s krátkou přestávkou, aby si mohli lidé uvěznění za volanty tesel trochu protáhnout nohy).

Bylo zřejmé, že Elon Musk se na „Battery Day“ vytasí s nějakou novinkou, ale nikdo nevěděl, co to bude – akcionáři skrze čelní skla automobilů byli (společně se zbytkem světa, přilepeným na displeje počítačů) první, kdo shledal, že Musk oznamuje jednak zdokonalené baterie, jednak pokroky ve výrobním procesu a jako bonus také levnější a dostupnější automobil Tesla pro mnohem širší klientelu.

Pozoruhodnou novinkou bylo zejména představení nové generace „tabless“ baterií, které pojmou pětinásobek energie a jsou šestkrát silnější než dosavadní. Dojezd automobilu prodlouží o 16 procent.

Celou Muskovou prezentací se přitom jako červená nit táhlo téma času – několikrát zdůraznil, že mu jde o to, zkrátit čas, za který jeho průmysl dosáhne využití trvale udržitelné a dostupné energie. S tím souviselo oznámení o chystaném založení nové továrny na katody v Severní Americe, k jejímž prioritám patří ekonomičtější a výrazně environmentálně šetrnější výroba.

V katodách se také u Tesly přestane používat kobalt, který je častým předmětem (i akcionářské) kritiky zejména proto, že bývá těžen v podmínkách porušujících lidská práva.

S opakovaným tématem urychlení času, v němž chce Musk posunout svět k přepravě ekologicky šetrnými vozy s nulovými emisemi, souvisí i finální oznámení o chystaném novém modelu Tesly, který by měl stát 25 tisíc dolarů (něco kolem půl milionu korun), a přiblížit tak prozatím exkluzivní produkty mnohem širší klientele. Tesla za půl mega pro každého? Není divu, že se akcionáři mohli utroubit.

Aktualizováno: Akcionáři troubili, ale možná ne tak úplně nadšeně. Krutá realita zní, že Elon Musk představil během „Battery Day“ mnoho zajímavých věcí, ale ani jedna z nich nebyla dotažena do fáze něčeho hmatatelného, což v řeči peněz vyústilo ve zklamání. Výsledek? Společnost Tesla přišla krátce po prezentaci o 50 miliard dolarů ze své tržní kapitalizace.