skip to main content

Elone, co uděláme s těmi výmoly? Tesla se bude umět vyhnout dírám na silnici

Elon Musk se na Twitteru opět činil. Podle jeho tweetů budou elektromobily Tesla v dohledné době umět – díky jednomu z příštích softwarových updatů – rozpoznat výmoly na silnici a vyhnout se jim. Měla by vzniknout celá mapa nerovností na vozovkách, podle kterých autopilot přizpůsobí svou trasu.

Vozy Tesla jsou v podstatě jezdícími počítači, do kterých lze přidávat funkce. Kličkování mezi dírami na silnici ale pochopitelně není jen tak – autopilot bude muset vzít v potaz další vstupy, od povětrnostních podmínek přes rychlost jízdy po okolní provoz. 

Tesla svého autopilota průběžně vylepšuje a směřuje s ním k ideji samořiditelného vozu. Celý systém umělé inteligence, kterému šéfuje slovenský inženýr Andrej Karpathy, v posledních měsících prochází výraznou změnou, přičemž se přepisuje velká část programu autopilota. Její součástí je i technologie nazvaná 3D labeling, která má skenování silnice umožnit. „3D labeling je next big thing,“ prohlásil Musk v podcastu Third Row.

Na Twitteru posléze připustil, že přepis autopilota už má elektromobilka téměř hotový, ovšem na samotnou aktualizaci si majitelé luxusních elektromobilů ještě chvíli počkají.

Reklama

„Kdo ví, třeba se jednou dočkáme toho, že trefit výmol na silnici už nebude možné. I když na některých úsecích v České republice to je asi neřešitelný problém,“ komentoval to server Fdrive.cz.

Tesle se každopádně v poslední době daří. Svědčí o tom její hospodářské výsledky i cena akcií. Ta v posledních týdnech z ničeho nic vystřelila do závratných výšin. Jen za letošní rok vzrostla o 70 procent. Kalifornská elektromobilka tak má větší tržní kapitalizaci než Volkswagen, který produkuje dvacetkrát více aut.

I Tesla ovšem v prodejích roste. Za rok 2019 byl její Model 3 každým sedmým prodaným elektromobilem.