Představit si nejbohatšího člověka planety Elona Muska bez trochu showmanství je jako představit si Jeffa Bezose na druhém místě s vlasy. Posledním příkladem je Muskův nedělní tweet, ve kterém se svých sledujících v anketě zeptal, jestli má prodat deset procent podílu, který drží v automobilce Tesla.

Chtěl tak čelit kritice, že se vyhýbá placení daní – právě prodaný podíl by zdanění podléhal.

Další z Muskových šprýmů zatím vypadá, že miliardář se bude skutečně části svých akcií zbavovat. 57,9 procenta z více než 3,5 milionu hlasujících ho totiž ponouklo, aby prodal. A on slíbil, že udělá to, co si hlas lidu přeje.

Co to znamená v číslech? Musk drží 170,49 milionu akcií Tesly a navrch řádku velmi výhodných opcí. Pokud ale zůstaneme u akcií, deset procent z Muskem drženého podílu – tedy 17,049 milionu akcií – vychází při současné ceně titulu zhruba na 20,8 miliardy dolarů, tedy 454 miliard korun.

Z takové částky by pak Musk na daních odvedl přibližně pět miliard dolarů. Plakat ale nemusí – když do Tesly investoval poprvé, zaplatil za jednu akcii 49 centů. Akcie navíc později podstoupily split a byly rozděleny v poměru jedna ku pěti, takže cenová základna se pro Muska pohybuje těsně pod deseti centy.

Nápad s prodejem akcií přichází nedlouho po návrhu amerického senátora Rona Wydena, který chce zdanit nerealizované zisky miliardářů vzhledem k faktu, že někteří z nich – nejbohatšího člověka planety nevyjímaje – neplatí federální daně z příjmů.

Musk v sobotu upozornil, že nepobírá plat ani peněžní bonusy, a daně tedy může platit pouze v situaci, kdyby prodal část akcií.

Od chvíle, kdy Tesla před jedenácti lety vstoupila na burzu, se její CEO uchýlil k prodeji akcií jen dvakrát. Poprvé hned v červenci téhož roku, kdy prodal něco přes 1,4 milionu akcií za 24 milionů dolarů před zdaněním, a pak o šest let později, kdy se zbavil 2,7 milionu akcií za 593 milionů.

Tesle se letos extrémně daří a titul od začátku roku vzrostl o 1400 procent, díky čemuž Muskovo jmění vystřelilo o 294 miliard. V současnosti odhaduje Forbes jeho hodnotu na 318,4 miliardy dolarů, tedy asi 6,95 bilionu korun.

Navzdory tomu, že se stal nejbohatším člověkem zaznamenané historie, Musk dlouhodobě prohlašuje, že má problémy s likviditou. Dokonce prodal všechny své domy a žije v minimalistickém mobilním domku, který si údajně pronajímá od SpaceX.

Možná, že to je nakonec smyslem celé ankety – přetavit akcie na klasické peníze v době, kdy je jejich hodnota příjemně vysoko (on sám dokonce naznačil, že až moc vysoko). Daně v tom třeba nakonec nehrají (skoro) žádnou roli.

Pravděpodobnost, že by Musk prodal všechno najednou, je malá už proto, že tolik volných akcí by srazilo dolů jejich hodnotu. Nejspíš tak v průběhu několika měsíců, možná dokonce roku, uskuteční řadu menších prodejů. Tak či tak, nejspíš se to všechno dozvíme z miliardářova Twitteru.