Po letech strávených se Skywalkery zamířily Hvězdné války do úplně jiného období. Nový seriál Akolytka se odehrává během Vrcholné republiky a Forbes.cz mohl exkluzivně mluvit s herci, kteří v něm účinkují.

Ač se Hvězdné války v posledních letech rozrostly o nové filmy a seriály, stále se vracely ke stejným místům, postavám, klíčovým událostem. Teď přichází čas, kdy mohou chytnout nový elán.

A elán tuze potřebný, protože poslední dobou se jejich lesk trochu ztratil. Po průšvihu deváté epizody se na nový film čeká už pět let, kdysi opěvovaný seriál Mandalorian byl v poslední sérii nepřesvědčivý a kritiky vzývaný Andor neměl velký divácký úspěch.

A tak po solidní Ahsoce přichází další pokus od A: Akolytka. S novými postavami, neokoukanými herci a především novou érou, slibující originální zážitek. Na Disney+ odstartuje dvěma epizodami 5. června.

Akolytku stvořila Leslye Headland, která se nejvíce proslavila seriálem Ruská panenka. Odehrává se zhruba sto let před první epizodou a vypráví o mistrovi Jedi, který vyšetřuje sérii zločinů a dostane se při tom do kontaktu se svým bývalým učedníkem.

Dá se očekávat, že se jeho pátrání protne s počátky vzestupu Sithů, tedy Temné strany, neboť právě ten období vrcholného rozkvětu Republiky ukončil.

Vrcholná republika byla námětem některých knížek a komiksů, ale ve filmu, potažmo seriálu se objevuje poprvé.

„Je to období, kdy jsou Jediové na vrcholu sil a objevují se další uživatelé Síly, kteří je chtějí vyzvat. A taky období, kdy Sithové dokážou získat moc,“ popisuje Amandla Stenberg, která hraje maskovanou bojovnici jménem Mae, v rozhovoru s novináři, jehož se Forbes.cz účastnil jako jediné české médium.

O postavách samotných ani ději se zatím příliš neví. V Akolytce se objeví Lee Jung-Jae v roli zmíněného mistra Sola a Dafne Keen jako jeho učednice Jecki, dalšími rytíři Jedi budou Indara, ztvárněná zajímavou castingovou volbou Carrie-Anne Moss, nebo Yord, kterého hraje Charlie Barnett. Bývalého pašeráka Qimira si zahrál Manny Jacinto.

„Je to zajímavý pohled na Jedie a Sílu. Tím, že se to odehrává během Vrcholné republiky, jsme měli hodně tvůrčí svobody,“ líčí Dafne Keen, známá třeba z hlavní role seriálu Jeho temné esence. 

Zatímco kolem postav zůstává tajemno, úloha jedné z klíčových aktérek je dobře známá. Režisérka s scenáristka Leslye Headland seriál napsala, zrežírovala dvě epizody a také byla výkonnou producentkou.

„Umí skvěle napsat postavy, které nejsou černobílé. Vidíte je jako celek, se vším dobrým i špatným. Díky tomu zaujal Andor, protože dokázal vystihnout lidskost všech postav,“ míní Charlie Barnett, který se s Headland potkal už při natáčení seriálu Ruská panenka.

Že vám tahle reference je málo? Pak třeba rádi uslyšíte další příměr, který použila Dafne Keen: „Myslím, že náladou se seriál nejvíce blíží původní trilogii.“ I její kolegové zmiňují, že Headland čerpá inspiraci z filmů Akiry Kurosawy, který se často zmiňuje právě jako jeden ze vzorů George Lucase, tvůrce Hvězdných válek. Zaznívají i příměry k Tarantinově klasice Kill Bill.

Tady však nemá jít jen o návaznost, co se tonality vyprávění týče, ale také ve způsobu natáčení, kdy se nespoléhalo převážně na digitální technologie.

„Nechci se nijak dotknout dalších seriálů z Hvězdných válek, ale točily se hodně před obrazovkami, zatímco tady jsme se snažili mít všechno skutečné: lokace, kostýmy, rekvizity,“ vyjmenovává Keen.

Jak už leckdo poznal z traileru, natáčelo se na portugalské Madeiře, která svou hustou vegetací, pestrou krajinou, vulkány, mlžnými vrcholky hor či prudkými útesy skutečně mimozemským dojmem působí. 

Ze seriálu Akolytka
Foto Lucasfilm Ltd.

„Mít možnost točit na místě, kde jsou stromy vysoké dvacet metrů, obří útesy a sníh, který sice byl z umělé hmoty, ale vypadal jako skutečný, to vám prostě usnadní práci,“ líčil Barnett. 

Na některé seriály ze světa Hvězdných válek si už dnes takřka nevzpomenete, jako na poněkud zbytečný Boba Fett: Zákon podsvětí, jiné jako Obi-Wan Kenobi zaostaly za očekáváním. Herci z Akolytky věří, že novinka v zapomnění neupadne.

„Představit nové postavy, nový příběh a nové zasazení, to má potenciál otřást vesmírem Hvězdných válek. A to v dobrém,“ míní Manny Jacinto.

Snad se nemýlí: těch negativních otřesů už značka zažila až až.