Na přelomu roku do Česka vstoupil obří švýcarský velkoobchodník s plynem a elektřinou MET Group. Jeho loňské tržby se pohybují kolem půl bilionu korun. Domácnosti se s ním do kontaktu ale prozatím nedostanou, cílí totiž hlavně na průmyslové podniky.

A mezi nimi v naší kotlině už slaví i první úspěchy.

„Máme už zákazníky na roky 2026, 2027 i 2028, což mně během těch pár měsíců dělá velkou radost,“ říká v dalším Forbes Byznys podcastu šéf MET Česká republika Pavel Balada.

Pavel Balada je v MET Group už deset let a kvůli tomu v poslední dekádě žil zejména ve Švýcarsku. Ve firmě například řídil rozvoj nových trhů, jako je Itálie nebo Turecko. Teď se ale vzhledem ke své nové roli šéfa české pobočky bude čím dál častěji vracet do tuzemska.

„Co chceme udělat, je vzít best practice v rámci všech okolních zemí, kde už působíme, a zároveň větším zákazníkům také nabídnout více strukturované produkty,“ vysvětluje strategii vstupu na český trh.

MET Group neobchoduje jen potrubní zemní plyn, ale v posledních letech se jeho pozornost čím dál tím více stáčí i na jeho zkapalněnou formu LNG. Do Evropy každoročně dodá třicet LNG tankerů.

„Výhodou lodí LNG, především těch moderních, je, že nejsou poháněny nějakým mazutem, jako spousta jiných lodí na světě. Naopak jsou poháněny z velké míry právě tím zkapalněným zemním plynem, který se regasifikuje přímo v té lodi,“ reaguje Balada na studie, které poukazují na velkou uhlíkovou stopu těchto lodí.

„Oproti ropě je tam úspora emisí zhruba o třicet procent, u mazutu ještě vyšší,“ dodává.

Jaké má MET Group byznysové cíle v České republice? Odkud odebírá plyn a je ho na světovém trhu dostatek? Má MET Group sílu snížit ceny energií? To vše si poslechněte v podcastu.