Největší filmová událost roku přichází. Do kin vstupuje komiksový blockbuster Avengers: Endgame, jímž studio Marvel ukončuje nejúspěšnější filmovou sérii všech dob. Jednadvacítka unikátně propojených superhrdinských snímků totiž vydělala za posledních 11 let přes 18,5 miliardy dolarů.

V roce 2008 to tak přitom vůbec nevypadalo. Do kin se totiž pomalu sunul Iron Man, který se připravoval od 90. let a na kterém si vylámalo zuby skoro 30 scenáristů. Filmová filiálka Marvelu vůbec paběrkovala – aby se zachránila před bankrotem, přeprodala práva na Spider-Mana, Fantastickou čtyřku nebo X-Men jiným studiím.

Iron Man (2008)

Jenže premiéra Iron Mana všechno změnila. Tým producenta Kevina Feigeho přepočítával za první víkend skoro 100 milionů dolarů, které z narvaných kinosálů vyždímal uvolněný vojenský thriller, v němž napravený obchodník se zbraněmi začne bojovat s teroristy. Ale ne tak ledajaký obchodník. Tonyho Starka, který se obrní v cynického Iron Mana, totiž pohánělo přidrzlé charisma Roberta Downeyho Jr. S jídlem roste chuť, a tak krátce po premiéře Marvel oznámil sólové snímky s Captainem Americou a Thorem, jejichž dobrodružství měla ukončit první týmová podívaná s názvem Avengers.

Feige totiž ke svým hrdinům začal přistupovat jinak. O filmech s nimi nepřemýšlel jako o trilogiích, spíše jako o fázích, které ukončí vždy jeden společný film, po němž se zase vrátí do „svých“ snímků. Změněni, s novými schopnostmi.

Avengers (2012)

Druhá fáze, která začala v roce 2013 třetím Iron Manem, přitom vyrukovala i s žánrově vyhraněnějšími filmy. Po druhém filmu Captain America, jenž se dal číst jako špionážní thriller o nebezpečích masového sledování, dorazili první Strážci Galaxie, rozpustilá space opera s mluvícím ozbrojeným mývalem. Třetí fáze končí právě teď s Endgame, která uzavírá finančně nejvýhřevnější éru studia. Ta ale nevzbuzuje jen nadšený aplaus.

Nejúspěšnějším titulem je zatím loňská Infinity War, která překonala dvě miliardy dolarů a Avengers se v ní střetli s titánem Thanosem. Ten je naučil, jaké to je, být v právu, a přesto prohrát, když na závěr vymazal polovinu vesmíru včetně Spider-Mana, Doctora Strange, Star Lorda nebo Black Panthera. Spider-Man měl už ale pro sebe v tu dobu nahlášené datum premiéry dalšího dílu (natáčeného i v Praze a v Liberci), Thanosovo lusknutí tak nemělo tak nezvratitelné grády. Měřítko Infinity War navíc bylo tak obrovské, že se kvůli velkému počtu hrdinů tříštila struktura. Jeden by si skoro řekl, že Marvel umí lépe sevřenější sólové filmy. Nebo ne?

Avengers: Infinity War (2018)

O novém snímku s podtitulem Endgame lze bez spoilerů říct, že i přes tragické vyústění Infinity War pokračuje v linii odlehčené zábavy pro celou rodinu a že v něm vedle Iron Mana tentokrát přebírá otěže celá původní partička Avengers, pro niž jde o rozlučku. Tempo je však tentokrát mnohem plynulejší, navíc ho udržuje řada překvapení, a především famózní prostřední akt, který příběh chytře propojí s většinou předchozích marvelovek. Jde tak o majestátní podívanou s pravděpodobně největší filmovou bitvou od Návratu krále, jejíž závěr dojímá nejvíce ze všech marvelovských snímků. Chris Evans se ostatně nechal slyšet, že na pondělní premiéře brečel šestkrát. Captain America brečel šestkrát!

Marvel se těsně před premiérou bojí hlavně spoilerů, fanoušci totiž hádají, kdo v novém snímku definitivně zemře, a internetem koluje spousta teorií. Kevin Feige se přesto možná může těšit na největší otevírací víkend všech dob, který Endgame klidně požene k pozici nejvýdělečnějšího snímku vůbec. Studio Disney, jež Marvel vlastní, podle aktuálních odhadů očekává takřka 300 milionů za první víkend z USA a přes 250 milionů z Číny. Globální start prý může šplhat až k miliardě dolarů, v Americe ostatně rozloučení Avengers startuje na 4600 plátnech, což je nejvíce v historii.

O tom, jak moc jsou tvůrci sebevědomí ohledně tržeb, ale svědčí i monstrózní tříhodinová stopáž. Ta totiž brání multiplexům točit snímek tolikrát denně v kinech. Endgame však přesto míří ke globální dominanci, z níž bude těžit hlavně Disney. Ten nedávno dokončil fúzi s konkurenčním studiem Fox, které vlastnilo práva na X-Men nebo Fantastickou čtyřku. Navíc chce na podzim spustit novou streamovací platformu, v níž se v seriálech budou rozvíjet třeba osudy Thorova bratra Lokiho, a samozřejmě chystá i další celovečerní snímky.

Kolem stěžejní role v připravovaných Inhumans prý krouží Angelina Jolie, chystá se i snímek s asijským superhrdinou. Další marvelovské fáze by potom mohly stát na Captain Marvel, kterou hraje oscarová Brie Larson. Její sólový snímek už vydělal více než miliardu dolarů, přesto vzbuzoval spíš rozpaky. Strojovou, zaměnitelnou podívanou jako kdyby si Marvel odškrtával z povinnosti, navíc vyrukoval s plochou hrdinkou, charakterizovanou kladnou jednorozměrností, v níž se toho zatím moc nepere.

Spoiler alert: A v Endgame má nejhorší účes ze všech přítomných.