Turbulentní vývoj na energetickém trhu nám otevírá nejen oči, ale nevěřícně i pusu. Alternativní dodavatelé plynu padají, domácnosti i firmy se připravují na násobné účty za elektřinu a byznys řeší, jestli uhlí, které je v rámci Green Dealu pomalu vytlačováno obnovitelnými zdroji a plynem, ještě přece jen nedat šanci. Jisté je jen to, že ceny elektřiny už se na úrovně roku 2020 nevrátí.

Perfect storm neboli dokonalá bouře. Výraz, který nejlépe vystihuje to, co se v posledním roce – a zejména v posledním kvartále – děje na energetickém trhu. Ceny plynu, uhlí, elektřiny, ale i ropy vystřelily prudce nahoru a i lidé, kteří se dlouhodobě pohybují v oboru, na současnou situaci koukají doslova jako na zjevení.

„Považuji to opravdu za extrém,“ řekl pro Forbes k současným cenám energií místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. „Jde o výjimečnou situaci, kdy se sešlo najednou několik faktorů, o kterých nikdo nepředpokládal, že mohou nastat v takové kombinaci,“ přidává se výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská.

A i když se obecně očekává, že po energeticky náročné zimě ceny společně s ledy a sněhem poleví, budeme si muset už navždy zvyknout na cenový nový normál. „Na úroveň roku 2020 se cena elektřiny už nevrátí a vznikne nový cenový standard,“ přiznává nepříjemnou pravdu majitel Centropol Energy Aleš Graf.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium