I přestože loni Česko bravurně zvládlo odstřihnutí od ruského plynu a situace na trhu s energiemi vypadá pro podniky i domácnosti z pohledu cen více než příznivě, oslavy je ještě třeba raději odložit. I letos nás totiž čeká náročnější rok.

„Podle všeho bychom měli další zimu opět zvládnout, ale bude to vyžadovat všechny kroky, které děláme teď,“ říká zakladatel a šéf skupiny Amper Jan Palaščák v dalším Forbes Byznys podcastu. „Určitě si ale musíme zvykat na nové cenové hladiny energií,“ dodává.

Čerstvě čtyřicetiletý podnikatel už čtvrtým rokem buduje skupinu Amper, které vedle dceřinek Amper Savings nebo Amper Meteo postupně vyrůstají další byznysové nohy. V současnosti například investuje do výstavby fotovoltaických elektráren v Polsku.

„V Polsku vše běží podle plánu. Právě tam dokončujeme první megawatty a nepochybně se tam dostaneme na desítky megawattů,“ říká Palaščák k rozestavěným projektům za zhruba dvacet milionů eur.

Jak se po odstřihnutí od ruského plynu změní plynárenská soustava v Evropě? Jaké má Jan Palaščák další plány se svou skupinou Amper? A jak se daří jeho projektu CO2IN, kterým chce prostřednictvím tokenů bránit emisím skleníkových plynů do ovzduší? To vše se doslechnete v aktuálním Forbes Byznys podcastu.