Jaká je ta nejlepší cesta, jak si přes den udržet hodně energie?

Tato otázka se objevila na sociální síti pro pokládání a zodpovídání otázek Quora. Asi nejzajímavější odpovědí ze všech 64 reakcí byla ta od Maurice Dziubinského, spisovatele a zakladatele webu TaskLabels, který lidem radí, jak být produktivnější.

Tady je jeho odpověď:

„Nejprve si musíte uvědomit, že se vám během dne střídají stavy, kdy máte více a méně energie. Měli byste to brát na vědomí a naučit se s těmito výkyvy pracovat. Stejně jako to dělají ti, u kterých si myslíme, že mají energie neomezeně. Ale tak tomu ve skutečnosti není, takoví lidí jen umějí odpočívat ve správnou dobu.

Přemýšlejte nad tím, jak si udržíte dostatek energie v průběhu celého dne a nejen chvilkově tím, že se nakopnete energy drinkem nebo kávou.“

Pár tipů, jak na to:

  • Přestaňte spoléhat na kofein. Je to umělý přísun energie, který může negativně ovlivnit váš spánek. Zvlášť pokud si ho dáte odpoledne. Udržujte si energii přirozeně – vyváženou stravou, spánkem, cvičením a doplňováním tekutin.
  • Cvičení, ale ne jen to půlhodinové kardio. Muži by měli zvedat těžké váhy a kombinovat je s kalisthenikou – cvičením s vlastní vahou těla. Ženám se zase doporučuje CrossFit – kruhový trénink. Pokud budete takhle pravidelně cvičit, budete překypovat energií.
  • Žádné jednoduché cukry, je to s nimi jako s táborákem. Nemůžete si udělat dlouho hořící oheň pouze z troudu. Potřebujete polínka. A těmi polínky je kvalitní jídlo s nízkým glykemickým indexem.
  • Celkově byste měli přejít na stravu s nízkým glykemickým indexem. Konzumovat takové potraviny, které příliš nezvýší hladinu glukózy v krvi, a navíc vám doplní energii na dlouhou dobu dopředu.
  • Spěte lépe. Ujistěte se, že ve vašem pokoji je úplná tma. Noste špunty do uší, pokud je kolem vás nějaký hluk, nekoukejte do monitoru počítače minimálně hodinu předtím, než půjdete spát, a hlavně – spěte v noci.

A jak naložit s energetickými výkyvy tak, abyste zvládli za den co nejvíce práce?

„Naučte se vnímat, kdy máte nejvíce a kdy naopak nejméně energie,“ nabádá Dziubinsky. „Všichni za den prožíváme nějaké propady, třeba únavu po obědě. To máme společné, jinak je ale energie individuální. Abyste za den byli produktivní, měli byste vědět, jak se vám během dne mění. Já jsem tu svoji pozoroval a hodnotil několik dní. Ke každé hodině jsem přiřadil hodnotu 1–10. Tady jsou výsledky:

Byl jsem překvapený, že se hodnoty každý den opakovaly. To se promítlo do mého budoucího rozvrhu pracovních dní. Zkuste to taky, abyste si mohli rozdělit povinnosti do několika kategorií.

Nejvyšší stupeň energie (8–10) = nejnáročnější úkoly
To je váš nejvzácnější čas. Buďte pečliví v tom, jakou aktivitu sem zařadíte. Soustřeďte se na ni a nenechte se ničím a nikým rušit. V této době zvládnete nejvíce práce.

Střední stupeň energie (6–7) = středně náročné úkoly
Tento čas využijte pro komunikaci s klientem nebo na schůzky.

Nízký stupeň energie (0–4) = nenáročné úkoly
Sem patří jakákoliv rutinní práce, která nevyžaduje velkou pozornost, jako například čtení knížek, surfování po internetu nebo koukání na videa.

Je prokázáno, že se dokážeme soustředit pouze 90 minut. Poté už ztrácíme pozornost. Ti, kdo si vezmou pauzu mezi aktivitami, zvládnou více práce. Zkuste to taky.

Tím, že si sestavíte nový rozvrh, můžete krásně vysledovat, jak produktivní jste a jak se vám daří nakládat s vaší energií. Budete si moct naplánovat svůj den efektivněji a tím využít čas na maximum.