Nohy se vám boří do čerstvě napadaného sněhu. Každý krok začíná být těžší a těžší. S tváří promrzlou od štiplavého větru cítíte, jak vám do kopce postupně docházejí síly.

Za horizontem konečně spatříte střechu horské chaty, která má být vaším útočištěm. Zdálky ale vypadá opuštěně. Z komína se totiž nekouří, neslyšíte ani burácení dieselového agregátu potřebného pro výrobu elektřiny.

Čtěte také: Tesla na dvou kolech. Moravská firma z vepřína dobývá svět elektromotocyklů

S napětím sestupujete ze strmého svahu Vysokých Tater k chatě U Zeleného plesa, známé také jako Brnčalova chata. Ta je jedním z míst po celém světě, kde se setkáte s ostrovním systémem od české firmy FitCraft Energy.

Tato horská bouda se tak už při výrobě elektrické energie nemusí spoléhat jen na hlučné a neekologické motorové agregáty jako většina tatranských chat.

doraz

Martin Dorazil

„V našich zeměpisných šířkách ostrovní fotovoltaické systémy bohužel nedokážou zajistit stoprocentní pokrytí potřeby elektrické energie během celého roku,“ začíná vysvětlovat v teple podnikového showroomu firmy FitCraft Energy její poloviční vlastník, jednatel a vedoucí vývoje Martin Dorazil.

FitCraft Energy v podstatě navazuje na snahy podnikatele Elona Muska, který se snaží pomocí firem SolarX a Tesla vytvořit jakýsi ekosystém pro decentralizovanou výrobu energie.

Domácnosti nebo firmy získají přes fotovoltaiku energii ze slunce, následně ji uloží do baterií, ze kterých ji pak čerpají v době nízkého slunečního svitu nebo v noci. A ještě si z ní mohou nabít elektromobil zaparkovaný v garáži.

FitCraft Energy se sídlem a výrobou ve Valašském Meziříčí se původně zaměřovala na fotovoltaické elektrárny, časem ale chtěla jít dál. „Vadilo nám, že fotovoltaické panely nestačí k tomu, aby si lidé dokázali energii i uchovat pro budoucí spotřebu,“ říká Dorazil.

A proto se firma vrhla do segmentu velkokapacitních baterií, které můžete nabíjet zadarmo ze slunce, vody či větru či hybridně pomocí agregátorů nebo přímo ze sítě. Zajistit stoprocentní energetickou soběstačnost z obnovitelných zdrojů se ale daří v klimaticky přívětivějších oblastech, jako je Peru nebo Nepál, systémy české firmy ale zná i britská královská rodina.

„V Británii jsou tyto systémy relativně oblíbené a často používané. Lidé jsou tam zvyklí využívat podobné zdroje,“ popisuje vystudovaný elektrotechnik.

FitCraft Energy loni na podzim začala na trh dodávat kromě průmyslových baterií i menší řešení určené právě pro domácnosti. „Efektivně začít vyrábět systémy takového typu umožnil až nástup lithiových technologií u akumulátorů,“ říká Dorazil s tím, že rozvoji těchto technologií pomohl zejména nástup elektromobility.

Designové SaveBoxy, které se podobně jako Powerwall od Tesly připevní na zeď, vyjdou i s celou fotovoltaikou na 300 tisíc korun. Jde o investici, která se ale vrátí během několika let.

ftcrftenerg

FitCraft Energy zatím instalovala vyšší desítky takových systémů na rodinné domy, zhruba 50 objednávek má jen pro druhé čtvrtletí. Obecně ale boom instalací očekává s příchodem jara a z dlouhodobého hlediska by pak rozvoj měly nakopnout klesající ceny technologií.

„Dnes jsme ve stavu, jako když začínala fotovoltaika v roce 2006,“ připodobňuje Dorazil situaci s tím, že světová konkurence zatím není početná. „Chceme jít na Slovensko i do jiných evropských zemí,“ nastiňuje budoucí expanzní plány firmy s 15 zaměstnanci a stovkou distributorů.

Čtěte také: Mít svůj sen. Česká firma se inspirovala Teslou, teď se může stát jejím sousedem

Bývalý zvukař chce ale například využít i znalosti festivalového prostředí a nahradit na (nejen) venkovních akcích používané dieselové agregáty „zelenější“ technologií.

Logiku to má minimálně z pohledu hluku naftových motorů, které jsou při jakémkoliv koncertu nežádoucí, a agregáty tak musí být ukryty v bezpečné vzdálenosti od pódia. I z toho důvodu mezi zákazníky moravské firmy patří také Český rozhlas, který baterie využívá zatím u dvou přenosových vozů.

„Možnosti využití našich baterií jsou velké jak u domácností, tak v průmyslu. Zjednodušeně cílíme hlavně tam, kde se používají mobilní konvenční zdroje energie, ale také v oblasti průmyslové akumulace a domácího použití,“ uzavírá Dorazil.