Někdy se to povede. Kupujete firmu a ve skutečnosti si pořídíte zlaté vejce. Stalo se to Jaroslavu Horákovi a jeho ženě Silke, majitelům největší české vydavatelské skupiny Albatros Media. Na podzim roku 2011 převzali jedno menší nakladatelství. A až později zjistili, že spolu s ním získali i jeden z největších světových bestsellerů, Padesát odstínů šedi. „Vůbec jsme netušili, že dostáváme do rukou takový trhák, vlastně jsme k němu přišli omylem,“ vypráví Jaroslav Horák, držitel letošního titulu soutěže EY Podnikatel roku 2014 za Prahu.

horak done

Majitel Albatrosu Jaroslav Horák

Z příběhu o plaché studentce a jejím vášnivém milenci se vyloupl skutečný poklad. Albatros na něm během posledních tří let vydělal přes 100 milionů korun a ročně dělá prodej knihy zhruba 15 procent obratu celé společnosti. Lechtivé historky jdou na dračku, dosud se v Česku a na Slovensku prodalo 600 tisíc výtisků. To je velmi slušné, vždyť za úspěch se u nás považuje už pět tisíc prodaných kusů jednoho titulu.

Na začátku přitom o tuhle knihu v Česku nikdo nestál. Její objevitelka Zdenka Lišková ji musela českým nakladatelům v podstatě vnutit. Na knihu narazila úplnou náhodou. Strojní inženýrka z Liberce vždy ráda psala a četla taky blogy jiných autorů. Někdy před čtyřmi lety objevila anglický román, který vycházel na pokračování. Hned se jí zalíbil, sebrala odvahu a napsala jeho autorce, jisté Erice Mitchell, jestli by ho nemohla přeložit do češtiny. „Slušně mě odmítla. Prý má s příběhem jisté plány. Došlo mi, že nejspíš chystá knižní vydání. Tak jsem si to přeložila aspoň pro sebe, do šuplíku,“ vypráví Lišková.

zdenka 2 done

Zdenka Lišková

Krátce nato, v květnu 2011, kniha ve světě opravdu vyšla. Autorka ji vydala pod pseudonymem E. L. James a byla to pecka, okamžitý úspěch. Zdenka Lišková sedla k počítači a svůj překlad, který měla přesně pro tenhle případ v zásobě, poslala postupně do 20 českých nakladatelství. Čekala a – nestalo se nic. „Nikde tu knihu nechtěli, vůbec jsem to nemohla pochopit,“ popisuje. Vysvětlení bylo jednoduché: knihy o sexu v Česku nikdo nečte. „Říkali, že je triviální. Ale ona s vámi dokáže pohnout. Je to taková Popelka pro dospělé.“

Nakonec se přece jen někdo ozval. „Nebyl to můj styl, přečetl jsem sotva 15 stránek. Ale zaujalo mě to jako fenomén. Ta webová komunita a spousta nadšených žen kolem, to bylo neskutečné,“ vysvětluje Petr Tychtl, tehdejší majitel nakladatelství XYZ, proč tenkrát Zdence Liškové odepsal. A taky se rozhodl, že se přihlásí do aukce o práva na tuhle knihu. Nechce prozradit, kolik práva stála, prý ale jen zlomek toho, co jiné světové bestsellery..

Zbytek příběhu už znáte. Do hry se vložil Albatros, který zrovna rozjížděl expanzi na českém knižním trhu a koupil taky firmu XYZ. Z erotické trilogie se stal jeden z jeho největších hitů a ze Zdenky Liškové oficiální překladatelka všech tří dílů. Ta mimochodem zůstává zaměstnaná v jedné liberecké energetické firmě, ve volném čase ale dál překládá. Podepsaná je i pod parodií Padesát odstínů ostudy, kterou napsal Andrew Shaffer.


Čtěte také:

50 odstínů úspěchu aneb jak na sexu, erotice a banálním příběhu skvěle vydělat