Malý krok pro kapitálové trhy, obří skok pro esport.

Dánská skupina Astralis, provozující stejnojmenný profesionální esportový tým, se dnes začíná obchodovat na burze Nasdaq Copenhagen. Jde o historicky první případ vstupu esportového týmu na burzu.

Počínaje pondělní devátou ranní si tak na dánském Nasdaqu můžete pod tickerem ASTGRP koupit kus Astralisu za necelých devět dánských korun za akcii, tedy zhruba za 30 korun českých.

Na základě ceny akcií se tržní kapitalizace Astralisu momentálně pohybuje lehce nad půlmiliardou dánských korun.

Podle podnikatele Petra Andrýska, který sám do esportu investuje a snaží se jej na tuzemské půdě rozvíjet, je IPO Astralisu zejména velký krok směrem k určování valuace esportových brandů.

„V posledních měsících se hodně diskutovalo o tom, že valuace esport týmů je z čistě investičního pohledu extrémně nafouknutá. Tohle nám dá lepší odhad. No a kdo jiný než jeden z nejúspěšnějších týmů současnosti by měl být tím průkopníkem,“ říká pro Forbes.cz Andrýsek.

Co-CEO Astralisu Nikolaj Nyholm vyjádřil potěšení nad tím, s jakou odezvou se IPO setkalo – ještě před začátkem obchodování totiž přislíbily účast čtyři desítky investorů, kteří učinili objednávky na 18,5 milionu akcií. „Jsme pionýři a budujeme silné základy oboru. Tento úpis nám pomůže investovat do budoucnosti a rozvíjet nejsilnější značky esportu,“ uvedl Nyholm v prohlášení.

Do Astralis Group spadají celkem tři esportové týmy: Astralis hrající Counter-Strike, Origen hrající League of Legends a Future FC na virtuálním pažitu FIFA. V rámci šampionátů v první jmenované hře má Astralis na kontě nejvíce major titulů a celkem už Counter-Strike dánskému týmu vynesl téměř 7,5 milionu dolarů. Mezi zvučné sponzory týmů ze stáje Astralis Group patří například Audi nebo Logitech.

„Celý esportový ekosystém by se nepodařilo vytvořit a pracovat na něm, kdyby neměl širokou základnu fanoušků,“ upozorňuje Jiří Pacovský, místopředseda České asociace esportu. V současnosti se jejich počet blíží k půlmiliardě a již dnes je například v USA obliba elektronických sportů stejná nebo vyšší než popularita hokeje či basketbalu.

Pokud se z burzovního působení Astralisu nestane propadák, mohli bychom se dočkat situace, kdy se k IPO vydají další špičkové esportové týmy, jako například Cloud9 či Team Liquid. Dosavadní vývoj naznačuje, že i tenhle level Astralis zvládne.