skip to main content
Breaking News

EU se dohodla na covidových pasech. Cestování usnadní od léta

Občané Evropské unie budou moci začít využívat k usnadnění cest přes hranice takzvané covidové pasy, které umožní jednodušší cesty přes hranice jak očkovaným, tak i lidem s negativním testem či s protilátkami po prodělání nemoci, patrně ještě před začátkem letních prázdnin.

Zástupci členských zemí a Evropského parlamentu dnes po několika dlouhých jednáních dospěli ke kompromisu, který počítá se zavedením bezplatného certifikátu v digitální či papírové podobě. Oznámil to hlavní parlamentní vyjednávač Juan López Aguilar.

Reklama

Pro získání covid pasu budou lidem k dispozici cenově dostupné covidové testy. Zatímco očkování je totiž v unijních zemích zdarma, testy před cestami do zahraničí se většinou platí a nebývají nejlevnější.

Některé unijní státy však nechtěly na tuto podmínku bez výhrady přistoupit. Dohodnutý kompromis tak nakonec počítá s dostupnými testy, v jejichž úhradě pomohou státům unijní fondy. Evropská komise podle Lópeze Aguilara vyhradí na testování 100 milionů eur a v případě potřeby bude mít v rezervě i další finance.

Reklama

Předmětem sporu byly i dodatečné restrikce, které chtěly některé země s certifikátem spojit, což by podle řady europoslanců bylo proti jeho smyslu. Schválená dohoda podle Lópeze Aguilara sice umožňuje státům svá omezení zavést, ovšem pouze ve výjimečných případech, jako je opětovné rychlé šíření viru.

Unijní země by až na výjimky neměly pro majitele osvědčení zavádět dodatečné podmínky jako například karantény. Oznámil to hlavní parlamentní vyjednávač Juan López Aguilar.

Osvědčení bude obsahovat minimální nutné množství osobních údajů a nebude nutnou podmínkou pro cesty přes hranice, pouze je usnadní. Europarlament by měl zavedení pasů definitivně schválit na plenární schůzi v první polovině června, souhlas členských zemí může přijít vzápětí. Podle komise by mohly být covidové pasy v provozu do konce června.

Reklama
Reklama