Nejbohatší člověk světa Elon Musk o sobě tvrdí, že je zastáncem absolutní svobody projevu. V říjnu koupil Twitter za 44 miliard dolarů a neprodleně ve společnosti zahájil dramatické změny – s cílem snížit náklady propustil zhruba polovinu zaměstnanců a většinu vedení.

Slíbil zřízení rady pro moderování obsahu s „široce různorodými názory“ a uvedl, že s ní bude konzultovat obnovení zakázaných účtů. Profily některým osobnostem však rovnou sám navrátil a oznámil, že na platformě povolí všechny projevy, pokud budou legální.

V reakci na jeho přístup přichází varování Evropské unie. Komisař pro vnitřní trh Thierry Breton ve videohovoru Muska upozornil, že Unie síť zakáže, pokud nebude dodržovat přísná pravidla o moderování obsahu. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na obeznámené zdroje. V Evropě se tak podle agentur zřejmě schyluje k regulační bitvě o budoucnost této sociální sítě.

Musk nemůže uplatňovat „svévolný“ přístup k obnovování účtů zakázaných uživatelů – jedním z požadavků je, aby miliardář poskytl jasná pravidla o tom, kterým uživatelům hrozí zákaz. Unie rovněž chce, aby Twitter stíhal dezinformace a aby se zavázal k auditu, kdy musí příští rok v létě předat údaje o počtu aktivních uživatelů a zakázaných účtů.

Breton uvedl, že pokud Twitter nebude tyto normy plnit, hrozí, že poruší nový zákon o digitálních službách, který stanovuje globální standardy o dohlížení velkých technologických společností na internetový obsah. Breton zdůraznil, že za případné porušení bude síť v Evropě čelit zákazu nebo pokutě až do výše šesti procent globálního obratu.

Miliardář již dříve řekl, že bude dodržovat všechny příslušné zákony. Podle zdrojů několikrát zopakoval, že je nový zákon rozumný a že by se měl uplatňovat všude ve světě.