skip to main content

Evropská gastromapa bitcoinu aneb Kam se jít najíst za virtuální měnu

V roce 2010 si jeden programátor z Floridy objednal dvě pizzy. Na tom není nic zajímavého, říkáte si. Ona to ale nebyla jen tak nějaká objednávka. Byla první svého druhu na světě. Ten programátor se totiž jmenoval Laszlo Hanyecz a za pizzy zaplatil vůbec jako první v historii bitcoiny.

Úspěšně tehdy převedl 10 tisíc bitcoinů na účet restaurace Domino, což v přepočtu vyšlo na 40 dolarů. Kdyby večeři zaplatil kreditní kartou a vytěžené bitcoiny si nechal, dnes by měl na účtě 56 milionů dolarů a mohl by pizzou nakrmit celou Itálii.

Čtěte také: Jak Honza z Čech miloval superhrdiny a jídlo a stvořil donutový hit

Hanyecz ale světu svou drahou večeří zaplatil cestu k novému způsobu platby. Dnes už na celé planetě vzniká mnoho míst, kde je možné zaplatit bitcoinem, a to nejen za zboží a zábavu, ale i za jídlo a pití. Pokud vás tedy baví gastroturistika a máte na účtu pár virtuálních mincí, našli jsme pro vás několik podniků v Evropě, které byste při cestách neměli minout.


Bitcoin Coffee, Praha

V Paralelní Polis v pražských Holešovicích najdete kromě hubu a kulturně-vzdělávacího prostoru i kavárnu. Espresso v ní připravují ze zrn liberecké pražírny Nordbeans, jejíž majitelé pečlivě vybírají kávu od lokálních farmářů z Jižní Ameriky, Afriky i Asie. Nechybí ani denní nabídka občerstvení. Pokud jste začátečníci s kryptoměnou, stavte se nejprve tam.

Reklama


Room77, Berlín

První bar v Berlíně, kde si za bitcoiny můžete dát k večeři burger a pak ho spláchnout pár pivy. Už výmluvně ironický slogan „Warm beer, cold women and fast food made slow“, což znamená „Teplé pivo, studené ženy a rychlé občerstvení připravované pomalu“, napovídá, že se na adrese Graefestrasse 77 nebudete nudit.


Bit Bourbon Steam Burgers, Londýn

Na burger za bitcoiny můžete vyrazit i v Londýně. Bit Bourbon Steam Burgers najdete mezi stánky na rušném tržišti v Camden Lock Market a na stojáka si můžete užít vyhlášené burgery a sendviče. Camden je vůbec příznivou čtvrtí pro virtuální měnu. Najdete zde několik obchodů, a dokonce i bankomat na bitcoiny.


Sawmill Café, Londýn

Pokud dostanete v Londýně chuť na něco sladkého, tak se vydejte na východ Londýna do Stratfordu, kde vám naservírují za několik tisíc satoshi (satoshi je 0,00000001 bitcoinu) nejen výbornou kávu, ale i domácí dorty a koláče.

Reklama


Le Pitcoin, Paříž

Jste v Paříži a chystáte se večer ven? Vyzkoušejte malé stylové bistro, které nedávno začalo přijímat bitcoin. Všechno jídlo vám připraví kuchaři přímo před vámi. Pro restauraci je důležitá čerstvost surovin, proto v kuchyni nezahlédnete žádný mrazicí box ani mikrovlnnou troubu. Díky tomu se často mění i jídelní lístek, takže vás vždy jejich nabídka překvapí.


O’Caire, Paříž

Další ze skvělých míst, kde můžete v hlavním městě Francie platit pomocí rychlého převodu v mobilu, je O’Caire. Malý bar, který nabízí široký výběr kvalitních míchaných drinků. V trendy podniku se potkávají mladí Francouzi, když chtějí slyšet dobrého dýdžeje, ale můžete sem zajít i ráno na snídani, která startuje už od půl osmé.


Cut Throat Barber and Coffee Shop, Amsterodam

Za bitcoiny si můžete v Amsterodamu dát nejenom jídlo a pití, ale také si nechat udělat nový účes nebo zastřihnout vousy. Protože není nic lepšího než pít čerstvě praženou kávu a nechat o sebe pečovat kadeřníka. Tomu se říká se znovuzrodit.


Trust, Amsterodam

Trust není jen o jídle, ale jak samotný název napovídá (Důvěra, pozn. red.), jde hlavně o procvičování vzájemné důvěry. Na místním jídelníčku totiž nenaleznete žádné ceny, a celý váš gastronomický zážitek se tak nese v duchu „přijďte a zaplaťte tolik, kolik uznáte za vhodné“. A také jak uznáte za vhodné. Od roku 2014 tu můžete utrácet nejen eura, ale i bitcoiny.


 

Reklama
Reklama