skip to main content
Jak cestovat

Evropa se otevírá cestování. Jaké podmínky mají jednotlivé státy?

Česká republika umožnila svým občanům cestovat po řadě evropských zemí bez nutnosti se po návratu prokázat negativním testem na covid-19 nebo podstoupit karanténu. Samotný fakt, že do dané destinace můžete odcestovat, ale neznamená, že na místě vše proběhne bez omezení.

Situace se může v konkrétních zemích dramaticky lišit, a tyto navíc přistoupily k vlastním pravidlům, jejichž aktuální shrnutí vám nabízíme:

Albánie

Do Albánie se dostanete bez udání důvodu cesty, po návratu ale musíte doložit negativní test na covid-19 nebo jít do karantény. Pokud vás tato vyhlídka neláká, počkejte do začátku července, kdy dojde k uvolnění opatření.

Belgie

Belgii ČR považuje za středně rizikovou, přesto po návratu nebudete muset na test ani do karantény. Důvod pro cestu sice nepotřebujete, je ale dobré ho umět doložit – turistické cesty země úplně zakázala.

Bělorusko

Pokud plánujete cestu do Běloruska, v karanténě strávíte celkem čtyři týdny: dva po příjezdu do destinace a dva po návratu. Kromě toho budete potřebovat důvod cesty.

Bosna a Hercegovina

Do Bosny a Hercegoviny mají povolený přístup pouze obyvatelé sousedních států a některé kategorie cestujících, kterým byly uděleny výjimky. Průjezd zemí je kromě koridoru u Neumu povolený jenom směrem k bydlišti. Země patří k těm, u kterých Česká republika po návratu požaduje test na covid-19 nebo karanténu.

Bulharsko

Ti, kdo do země přijedou ze Švédska, Velké Británie, Belgie, Irska, Portugalska, Španělska, Malty a Itálie nebo ze všech třetích zemí (s výjimkou Srbska a Severní Makedonie), musí povinně podstoupit čtrnáctidenní karanténu.

Černá Hora

Černá Hora je pro turisty otevřená, po návratu do Česka vás ale čeká test nebo karanténa.

Dánsko

K návštěvě Dánska potřebujete důvod, čeští turisté se do země, stejně jako do Grónska a na Faerské ostrovy, nedostanou do konce srpna.

Estonsko

Estonsko řadí ČR mezi bezpečné země a pustí vás přes hranice bez problémů. Nošení roušek není povinné, dokonce ani ve vnitřních prostorech.

Finsko

Přestože vás po příjezdu do Finska nečeká karanténa, cizinci, kteří mohou přicestovat jen v odůvodněných případech, musí na dva týdny omezit svůj pohyb jen na to nejnezbytnější, například cesty do školy nebo k lékaři.

Francie

Francie v rámci uvolňování opatření odstranila všechny překážky pro vstup, do země se tak dostanete bez problémů a potvrzení.

Chorvatsko

Jediné omezení v tradiční dovolenkové destinaci je doložení informací o tom, kde a jak dlouho se zdržíte, a poskytnutí kontaktních informací. Všechno se dělá online.

Island

Na Island se čeští občané dostanou bez problémů. Pokud se po příletu nechají otestovat na covid-19 a test bude negativní, nemusí ani do karantény.

Itálie

Do Itálie, která se s pandemií na začátku z evropských zemí potýkala nejvíc, se nyní dostanete bez omezení. V zemi probíhá namátkové měření teploty, třeba při vstupu na pláže, a povinnost nosit roušky, jejíž porušení vám může vynést pokutu až 500 eur.

Irsko

Vstup do země je umožněn pouze s dostatečným důvodem, po příjezdu cestovatele čeká čtrnáctidenní karanténa a povinnost vyplnit formulář pro snazší lokalizaci. Většina restaurací a hotelů ale otevře nejdříve 29. června.

Kypr

Na Kypru je riziko nákazy nízké, povinnost českých občanů nebo rezidentů doložit před nástupem do letadla negativní test na covid-19 odpadá od soboty 20. června.

Litva

Litva u přijíždějících cestovatelů nevyžaduje udání důvodu ani ochranná opatření po příjezdu. Země ale seznam bezpečných zemí průběžně mění podle vývoje situace.

Lotyšsko

Stejně jako do Litvy i do Lotyšska se občané ČR dostanou bez omezení. Lotyšsko je jen striktnější ohledně roušek a shromažďování.

Reklama

Lucembursko

I do Lucemburska se dá dostat bez udání důvodu a karantény po příjezdu. Povinné jsou roušky v MHD, obchodech a školách.

Maďarsko

Do Maďarska můžou Češi cestovat už delší dobu, v zemi ale přetrvává povinnost nosit roušky a časové omezení v obchodech. Vykoupat se můžete ve venkovních bazénech, které jsou už otevřené, ty vnitřní by se měly znovu otevřít po předpokládaném ukončení nouzového stavu 20. června.

Německo

Do i z Německa se dostanete bez potíží, jen si dejte pozor na to, že v jednotlivých spolkových zemích se mohou pravidla, například ohledně nošení roušek, lišit.

Nizozemsko

Od začátku týdne povolilo Nizozemsko i turistické cestování, potřebujete ale mít už dopředu rezervované ubytování. Turisté by neměli využívat hromadnou dopravu.

Norsko

Po návratu vás sice žádná omezení nečekají, ale ke vstupu do Norska potřebujete důvod a cizinci mají výrazně omezené podmínky vstupu. Kromě obyvatel Finska, Dánska, Islandu, Grónska, Faerských ostrovů a Gotlandu navíc musí všichni na 10 dní do karantény.

Polsko

Cesty do Polska lze realizovat bez doložení důvodu i karantény nebo testu po návratu. Výjimku ale tvoří Slezské vojvodství, odkud je cestování do ČR zakázané, a čeští občané po návratu z této oblasti musí podstoupit opatření jako na začátku pandemie.

Portugalsko

Portugalsko je jednou ze dvou evropských zemí, které ČR řadí mezi ty s vysokým rizikem infekce. Důvod k návštěvě sice nepotřebujete, ale po návratu vás čeká test na koronavirus nebo karanténa – občané Portugalska se do Česka nedostanou vůbec. Do země se navíc dostanete pouze letecky, pozemní hranice jsou pro všechny kromě stálých rezidentů uzavřené.

Rakousko

Pokud do Rakouska přijedete z ČR, karanténě i testu se vyhnete. Musíte však doložit (stačí i ústní prohlášení), že jste v uplynulých dvou týdnech nebyli jinde než v jedné ze 30 evropských zemí, které Rakousko považuje za bezpečné.

Rumunsko

Po příjezdu do Rumunska nepotřebujete negativní test ani zavřít se do karantény. Nevyhnete se ale povinnosti nosit roušku v MHD, obchodech a dalších uzavřených prostorech.

Řecko

Řecko se s velkou pompou otevřelo turistům, i tady ale platí povinnost nosit roušky v uzavřených prostorách, dokonce i ve výtahu.

Slovensko

Slovensko bylo vůbec první zemí, kam Češi mohli volně vycestovat. Ke vstupu do země nepotřebujete udávat důvod a několik vlakových dopravců už obnovilo spoje. Stejně jako v Česku i na Slovensku budete potřebovat roušku, třeba v obchodech.

Slovinsko

Ani ve Slovinsku nemusíte po příjezdu dodržovat karanténu, platí ale nutnost nosit roušky v uzavřených prostorách a dodržování rozestupů.

Španělsko

Do konce týdne mají cizinci až na výjimky do Španělska zakázaný vstup. Po konci nouzového stavu 22. června ale tato podmínka přestane platit a příchozí nebudou muset ani absolvovat čtrnáctidenní karanténu.

Švédsko

Švédsko sice otevřelo hranice občanům EU bez omezení, ČR ho ale řadí mezi země s vysokým rizikem infekce a po návratu musí cestovatel doložit negativní test na covid-19 nebo podstoupit karanténu.

Švýcarsko

Do Švýcarska se dostanete bez udání důvodu, dodržujte ale rozestupy a obecná hygienická nařízení.

Turecko

Při cestě do Turecka i návratu zpátky je nutné absolvovat test na covid-19. Cestovat však nemůžete jen tak, země požaduje udání důvodu.

Ukrajina

Při návratu z Ukrajiny se testu nebo karanténě nevyhnete, cesta tam ale bude bez komplikací. Musíte jen předložit potvrzení o pojištění, které případné náklady na léčbu pokryje.

Velká Británie

Velká Británie je stejně jako Belgie středně rizikovou zemí, a i když Češi po návratu test ani karanténu podstupovat nemusí, všichni cizinci (kromě Irů) musí na dva týdny do karantény – i pokud by měli negativní test.