Česká republika umožnila svým občanům cestovat po řadě evropských zemí bez nutnosti se po návratu prokázat negativním testem na covid-19 nebo podstoupit karanténu. Samotný fakt, že do dané destinace můžete odcestovat, ale neznamená, že na místě vše proběhne bez omezení.

Situace se může v konkrétních zemích dramaticky lišit, a tyto navíc přistoupily k vlastním pravidlům, jejichž aktuální shrnutí vám nabízíme:

Albánie

Do Albánie se dostanete bez udání důvodu cesty, po návratu ale musíte doložit negativní test na covid-19 nebo jít do karantény. Pokud vás tato vyhlídka neláká, počkejte do začátku července, kdy dojde k uvolnění opatření.

Belgie

Belgii ČR považuje za středně rizikovou, přesto po návratu nebudete muset na test ani do karantény. Důvod pro cestu sice nepotřebujete, je ale dobré ho umět doložit – turistické cesty země úplně zakázala.

Bělorusko

Pokud plánujete cestu do Běloruska, v karanténě strávíte celkem čtyři týdny: dva po příjezdu do destinace a dva po návratu. Kromě toho budete potřebovat důvod cesty.

Bosna a Hercegovina

Do Bosny a Hercegoviny mají povolený přístup pouze obyvatelé sousedních států a některé kategorie cestujících, kterým byly uděleny výjimky. Průjezd zemí je kromě koridoru u Neumu povolený jenom směrem k bydlišti. Země patří k těm, u kterých Česká republika po návratu požaduje test na covid-19 nebo karanténu.

Bulharsko

Ti, kdo do země přijedou ze Švédska, Velké Británie, Belgie, Irska, Portugalska, Španělska, Malty a Itálie nebo ze všech třetích zemí (s výjimkou Srbska a Severní Makedonie), musí povinně podstoupit čtrnáctidenní karanténu.

Černá Hora

Černá Hora je pro turisty otevřená, po návratu do Česka vás ale čeká test nebo karanténa.

Dánsko

K návštěvě Dánska potřebujete důvod, čeští turisté se do země, stejně jako do Grónska a na Faerské ostrovy, nedostanou do konce srpna.

Estonsko

Estonsko řadí ČR mezi bezpečné země a pustí vás přes hranice bez problémů. Nošení roušek není povinné, dokonce ani ve vnitřních prostorech.

Finsko

Přestože vás po příjezdu do Finska nečeká karanténa, cizinci, kteří mohou přicestovat jen v odůvodněných případech, musí na dva týdny omezit svůj pohyb jen na to nejnezbytnější, například cesty do školy nebo k lékaři.

Francie

Francie v rámci uvolňování opatření odstranila všechny překážky pro vstup, do země se tak dostanete bez problémů a potvrzení.

Chorvatsko

Jediné omezení v tradiční dovolenkové destinaci je doložení informací o tom, kde a jak dlouho se zdržíte, a poskytnutí kontaktních informací. Všechno se dělá online.

Island

Na Island se čeští občané dostanou bez problémů. Pokud se po příletu nechají otestovat na covid-19 a test bude negativní, nemusí ani do karantény.

Itálie

Do Itálie, která se s pandemií na začátku z evropských zemí potýkala nejvíc, se nyní dostanete bez omezení. V zemi probíhá namátkové měření teploty, třeba při vstupu na pláže, a povinnost nosit roušky, jejíž porušení vám může vynést pokutu až 500 eur.

Irsko

Vstup do země je umožněn pouze s dostatečným důvodem, po příjezdu cestovatele čeká čtrnáctidenní karanténa a povinnost vyplnit formulář pro snazší lokalizaci. Většina restaurací a hotelů ale otevře nejdříve 29. června.

Kypr

Na Kypru je riziko nákazy nízké, povinnost českých občanů nebo rezidentů doložit před nástupem do letadla negativní test na covid-19 odpadá od soboty 20. června.

Litva

Litva u přijíždějících cestovatelů nevyžaduje udání důvodu ani ochranná opatření po příjezdu. Země ale seznam bezpečných zemí průběžně mění podle vývoje situace.

Lotyšsko

Stejně jako do Litvy i do Lotyšska se občané ČR dostanou bez omezení. Lotyšsko je jen striktnější ohledně roušek a shromažďování.

Lucembursko

I do Lucemburska se dá dostat bez udání důvodu a karantény po příjezdu. Povinné jsou roušky v MHD, obchodech a školách.

Maďarsko

Do Maďarska můžou Češi cestovat už delší dobu, v zemi ale přetrvává povinnost nosit roušky a časové omezení v obchodech. Vykoupat se můžete ve venkovních bazénech, které jsou už otevřené, ty vnitřní by se měly znovu otevřít po předpokládaném ukončení nouzového stavu 20. června.

Německo

Do i z Německa se dostanete bez potíží, jen si dejte pozor na to, že v jednotlivých spolkových zemích se mohou pravidla, například ohledně nošení roušek, lišit.

Nizozemsko

Od začátku týdne povolilo Nizozemsko i turistické cestování, potřebujete ale mít už dopředu rezervované ubytování. Turisté by neměli využívat hromadnou dopravu.

Norsko

Po návratu vás sice žádná omezení nečekají, ale ke vstupu do Norska potřebujete důvod a cizinci mají výrazně omezené podmínky vstupu. Kromě obyvatel Finska, Dánska, Islandu, Grónska, Faerských ostrovů a Gotlandu navíc musí všichni na 10 dní do karantény.

Polsko

Cesty do Polska lze realizovat bez doložení důvodu i karantény nebo testu po návratu. Výjimku ale tvoří Slezské vojvodství, odkud je cestování do ČR zakázané, a čeští občané po návratu z této oblasti musí podstoupit opatření jako na začátku pandemie.

Portugalsko

Portugalsko je jednou ze dvou evropských zemí, které ČR řadí mezi ty s vysokým rizikem infekce. Důvod k návštěvě sice nepotřebujete, ale po návratu vás čeká test na koronavirus nebo karanténa – občané Portugalska se do Česka nedostanou vůbec. Do země se navíc dostanete pouze letecky, pozemní hranice jsou pro všechny kromě stálých rezidentů uzavřené.

Rakousko

Pokud do Rakouska přijedete z ČR, karanténě i testu se vyhnete. Musíte však doložit (stačí i ústní prohlášení), že jste v uplynulých dvou týdnech nebyli jinde než v jedné ze 30 evropských zemí, které Rakousko považuje za bezpečné.

Rumunsko

Po příjezdu do Rumunska nepotřebujete negativní test ani zavřít se do karantény. Nevyhnete se ale povinnosti nosit roušku v MHD, obchodech a dalších uzavřených prostorech.

Řecko

Řecko se s velkou pompou otevřelo turistům, i tady ale platí povinnost nosit roušky v uzavřených prostorách, dokonce i ve výtahu.

Slovensko

Slovensko bylo vůbec první zemí, kam Češi mohli volně vycestovat. Ke vstupu do země nepotřebujete udávat důvod a několik vlakových dopravců už obnovilo spoje. Stejně jako v Česku i na Slovensku budete potřebovat roušku, třeba v obchodech.

Slovinsko

Ani ve Slovinsku nemusíte po příjezdu dodržovat karanténu, platí ale nutnost nosit roušky v uzavřených prostorách a dodržování rozestupů.

Španělsko

Do konce týdne mají cizinci až na výjimky do Španělska zakázaný vstup. Po konci nouzového stavu 22. června ale tato podmínka přestane platit a příchozí nebudou muset ani absolvovat čtrnáctidenní karanténu.

Švédsko

Švédsko sice otevřelo hranice občanům EU bez omezení, ČR ho ale řadí mezi země s vysokým rizikem infekce a po návratu musí cestovatel doložit negativní test na covid-19 nebo podstoupit karanténu.

Švýcarsko

Do Švýcarska se dostanete bez udání důvodu, dodržujte ale rozestupy a obecná hygienická nařízení.

Turecko

Při cestě do Turecka i návratu zpátky je nutné absolvovat test na covid-19. Cestovat však nemůžete jen tak, země požaduje udání důvodu.

Ukrajina

Při návratu z Ukrajiny se testu nebo karanténě nevyhnete, cesta tam ale bude bez komplikací. Musíte jen předložit potvrzení o pojištění, které případné náklady na léčbu pokryje.

Velká Británie

Velká Británie je stejně jako Belgie středně rizikovou zemí, a i když Češi po návratu test ani karanténu podstupovat nemusí, všichni cizinci (kromě Irů) musí na dva týdny do karantény – i pokud by měli negativní test.