Čína se chystá na vstup do nového lunárního roku, miliony tamních obyvatel ale slaví už teď. Po třech letech s pandemií totiž asijská velmoc ustupuje od politiky nulové tolerance vůči koronaviru a tuto neděli plánuje otevřít hranice pro cestování.
Radost z toho mají také čínské aerolinky, které už plánují obnovit zrušené přímé linky do evropských metropolí včetně Prahy. Situace nicméně vrací na evropskou půdu debaty o vstupních restrikcích a povinných testech.
Jedna z posledních zemí, která donedávna uplatňovala ve snaze zabránit šíření koronaviru přísné restrikce, se totiž po rozvolnění potýká s prudkým nárůstem nakažených.
Zatímco světová média mluví až o milionu nakažených denně a tisících úmrtí, čínské úřady situaci zlehčují a čísla výrazně podhodnocují. Jejich rétorice se nicméně nedaří mírnit obavy, které západní země z čínského otevření hranic a návratu čínských turistů mají.
Otevřením hranic Číny se už zabývala také Evropská unie. Ta se nakonec v zastoupení sedmadvaceti členských představitelů shodla, že „důrazně doporučuje“ státům, aby po turistech z Číny vyžadovaly před nástupem do letadla maximálně dva dny starý negativní test. „Tvrdě jsme na to tlačili, protože situace vyžaduje společný evropský přístup,“ komentoval rozhodnutí belgický ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke.
Vedle Belgie už ostatně začátkem roku přistoupily ke stejnému opatření i další evropské země včetně Rakouska, Itálie, Francie, Německa nebo Švédska a Španělska. Podobně reagují také mimoevropské země jako třeba Japonsko, Indie, Spojené státy, Malajsie nebo Tchaj-wan.
Česko zatím s restriktivním opatřením pro Číňany přijíždějící do země vyčkává. Podle tuzemského ministerstva zdravotnictví bude dávat smysl až v případě, kdy dojde k obnovení přímých letů z Číny do Česka.
„Česká republika v tuto chvíli nemá přímou linku s Čínskou lidovou republikou, proto postup kooridnujeme na unijní úrovni. Podstatou je, aby země, které mají přímé lety, sekvenovaly vzorky cestujících z rizikových oblastí, abychom rychle identifikovali případné rizikové mutace,“ komentuje pro Forbes.cz mluvčí zdravotnického resortu Ondřej Jakob. „V případě obnovení přímé linky mezi Čínou a Českou republikou jsme připraveni zavést toto opatření také,“ dodává.
Ještě než jejich provoz na jaře 2020 zastavila pandemie, přímé lety do Prahy provozovaly tři čínské aerolinky. Šlo o linku z Pekingu provozovanou společností Hainan Airlines, z Šanghaje a Si-anu s China Eastern Airlines a z jihozápadního města Čheng-tu se firmou Sichuan Airlines.
O obnovení některých z těchto spojů se ale už podle více zdrojů aktivně jedná. Zájem o návrat do Prahy podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky zatím projevily dvě čínské aerolinky. „Zájem o obnovení pravidelného leteckého spojení na lince Šanghaj – Praha a zpět projevila v závěru minulého roku společnost China Eastern Airlines, nicméně plány na obnovení letů byly odloženy na neurčito,“ uvádí Jemelka.
Pravděpodobnější ale nyní podle něj je, že se jako první do Prahy vrátí Hainan Airlines s přímou linkou do Pekingu. „K jejímu obnovení dojde pravděpodobně v nejbližších měsících,“ říká Jemelka.
Návrat přímých spojů z Číny připustila také mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. „O možnostech obnovení přímých letů mezi Prahou a destinacemi v Číně Letiště Praha průběžně jedná s dotčenými leteckými dopravci. V tuto chvíli ale nemáme žádný záměr obnovy přímých letů do Prahy potvrzený,“ říká.
Před pandemií covidu byly přitom Číňané alespoň z ekonomického hlediska klíčovým trhem pro tuzemský příjezdový turismus. Například v posledním předcovidovém roce 2019 do Česka přijelo podle statistik agentury CzechTourism okolo šesti set tisíc turistů z Číny, což je zařadilo v počtu návštěvníků na čtvrté místo.
„Zároveň se jedná o jednu z nejbonitnějších skupin, tedy turistů, kteří v místě cesty a výletu hodně utrácí. Výpadek v tuzemském cestovním ruchu je tak samozřejmě velmi znát a návrat turistů z Číny, ale i ostatních asijských zemí, je z ekonomického pohledu klíčový,“ komentuje ředitel CzechTourism Jan Herget.
Vzhledem k tamní epidemiologické situaci se ale budou Číňané do Česka vracet pomaleji. „Očekáváme pozvolný návrat turistů z Číny do Česka během následujících tří let,“ uzavírá Herget.