Británie se chystá z bezpečnostních důvodů zakázat používání aplikace TikTok na vládních zařízeních. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informoval deník The Times. Stejný krok již dříve oznámily například Evropská komise či Evropský parlament, Kanada, Belgie, Dánsko či česká ministerstva vnitra a zahraničí. Aplikaci pro sdílení videí TikTok vlastní pekingská společnost ByteDance.
ByteDance v roce 2020 přesunula své sídlo do Singapuru, snažila se distancovat od svých čínských kořenů a uvedla, že její mateřská společnost je registrována mimo Čínu a většinově ji vlastní globální institucionální investoři. Tahanice o TikTok jsou součástí širšího globálního soupeření mezi Čínou a USA a jejich západními spojenci o technologickou a ekonomickou převahu, napsala agentura AP.
Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve středu vydal varování před instalací a používáním čínské aplikace na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury, varoval před ní ale i veřejnost.
Belgická státní bezpečnostní služba a její centrum pro kybernetickou bezpečnost uvedly, že aplikace by mohla sbírat data uživatelů a upravovat algoritmy za účelem manipulace s kanálem zpráv a obsahem. Varovaly také bez bližších detailů, že TikTok by mohl být nucen provádět špionáž pro Peking.
Úřad britského premiéra Rishiho Sunaka odmítl věc komentovat.